DOLAR 9,54680.6%
EURO 11,15351.02%
ALTIN 551,410,64
BITCOIN 5910556,01%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ovacık: “Anayasa Değişikliği Parti Meselesi Değil”

ABONE OL
3 Nisan 2017 11:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

16 Nisanda yapılacak Anayasa Değişikliği referandumu için “Hayır” çalışmaları yürüten Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, sadece partililerle değil, hayır oyunu destekleyen gönüllüleri de bünyesine katarak çalışmalarını yürütüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, Anayasa Değişikliğine Hayır çalışmalarını gönüllülerle birlikte yürüttüklerini belirterek, bu zamana kadar yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Ovacık, dün yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Gönüllü hayırcı arkadaşlarımızla güçleniyoruz”

“16 Nisanda yapılacak Anayasa değişikliği  #HAYIR referandumu  kapsamında saha çalışmalarımız her gün hız kesmeden çalışıyor ve “bizde saha çalışmalarına katılmak istiyoruz” diyen gönüllü hayırcı arkadaşlarımızla güçlenerek çalışmalarımıza  devam ediyoruz. Yürümedik yol, gidilmedik mahalle, çıkılmadık merdiven,  çalınmadık kapı ve sıkılmadık el bırakmayacağız. Hayır broşürlerimizi  tüm Polatlı halkına ulaştırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Anayasa değişikliği referandumu ; parti meselesi değil, millet meselesi diyoruz. Bunun siyasi partilerle ilgisi yok. Çünkü bir seçim yapmıyoruz. Bunun kişilerle de ilgisi yok. Başkan ya da Cumhurbaşkanı da seçmiyoruz. Bu 80 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir konu. Çünkü 80 milyon vatandaşımızın hakkını, hukukunu güvence altına alıyor mu, almıyor mu bu konu partiler üstü bir bir konu.  Görüşlerimiz farklı olabilir, kimliklerimiz farklı olabilir, inançlarımız farklı olabilir, farklı bölgelerde yaşayabiliriz ama hepimiz bayrağımızın altında rahat ve huzur içinde yaşamak istiyoruz, barış içinde yaşamak istiyoruz.”

“Kızlarımız erkek çocuklarımız cinsel istismara uğramasın”

“Gençlerimiz demokratik ve laik eğitimi alsın, İş bulmada sıkıntı çekmesin, Kadınlarımız şiddet görmesin, kızlarımız erkek çocuklarımız cinsel istismara uğramasın, Çiftçimiz toprağını ektiğinde borçsuz eksin ve ektiği üründen kazansın, İşçi olan kardeşlerimizin  iş güvenliği olsun, iş kazaları en aza insin, Yeni yetişen nesillerimiz sağlıklı gıdalarla büyüsün. GDO lu gıdalarla beslenmesin istiyoruz. Eğitim sistemi her Milli Eğitim Bakanına göre her yıl değişmesin ve eğitim gören çocuklar kobay olmasın istiyoruz. Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Bu sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir. Bu nedenle Cumhurbaşkanı  80 milyonun  cumhurbaşkanı olsun, partili olsun istemiyoruz. Getirilmek istenen yasa ile Cumhurbaşkanı hem parti hem de partisinin genel başkanı olacak yani tarafsızlığını kaybedecek. Tarafsız olursa 80 milyonu temsil eder. Partili olursa sadece kendi partisinin yani kendine oy verenlerin cumhurbaşkanı olur. Tarafsız bir cumhurbaşkanı istiyoruz işte bu yüzden hayır oyu vereceğiz.”

Bu anayasa değişikliği neden yapılıyor?

“Yapılmak istenen anayasa değişikliği ile ilgili saha çalışmalarında gördük ki halkın sorunu başkanlık değil,  yurttaşlara sorduğumuzda bu değişiklik ile ilgili ne düşünüyorsunuz diye,  İşsizlik sorunlarını çözmüyor, ekonomi sorunlarını çözmüyor, çiftçinin  sorunlarını çözmüyor, esnafın sorunlarını çözmüyor, terör sorununu çözmüyor dolaysıyla hiçbir sorunu çözmüyor. O zaman  bu anayasa değişikliği neden yapılıyor. İlk defa oy kullanacak gençlere CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubunu ulaştırmaya başladık. Gençlerle yaptığımız sohbetlerde onların sorunlarını dinledik ve  acı bir gerçekle karşı karşıya kaldık. Daha üniversiteyi  yeni bitirmiş fakat iş başvurularından bir cevap alamayan gençler ,okurken aldıkları KYK devlet burslarının geri ödemelerinin  geldiğini ödemezlerse erteleme yaptıklarında bu durumda faiz bindiğini söylediler. Ailelerine yük olmadan iş bulup onurlu bir insan olarak yaşamak istediklerini ama bu borcu babaları-anneleri ödemeye başladığı zaman utandıklarını  bizimle paylaştılar. Önemli olan seçme ve seçilme yaşının 18 olması değil gençlerin gelecek kaygısı taşımamaları ekonomik özgürlüklerinin olması  gerektiğini acı sözlerle anlattılar.”

“Gençlerin sesi olmak için hayır oyu vereceğiz”

“Milletvekilliği yaşı 18’e inmesi ve ilkokulu bitirmiş olmak ve askerlikten muaf olmak maddesi konusunda gençler bizimle duygu ve düşüncelerini şöyle  paylaştı. 18 yaşına gelmiş ilk defa oy kullanacak gençler “okullarımız bittikten sonra iş istiyoruz, vekil olmak değil önce elimiz ekmek tutsun kendimize bakalım paşa paşada gider askerliğimizi yaparız vatan borcumuzdur kaçmayız, hem milletvekili yaşı 18’e inince hangi para ile vekil olunur ben genç aklımla bunu düşünüyorum ya siz yasa yapanlar  bunu düşünmüyor musunuz?” diyorlar. İşte bu gençlerin sesi olmak için anayasa değişikliğine hayır oyu vereceğiz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.