DOLAR 9,51830.17%
EURO 11,0985-0.06%
ALTIN 546,250,21
BITCOIN 6027330,27%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çiftçi üretecek, Borsada satılacak

ABONE OL
3 Nisan 2017 12:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz haftalarda PTB Başkanı Yahya Toplu, bu yıl soğandan zarar eden çiftçilere mısır ekmelerini önermişti. Mısır ekimi için en uygun zamanın Nisan ayı sonu ve Mayıs ayı başı olduğunu belirten yetkililer, mısır üretimi konusunda bilgilendirmede bulundu.

PTB Başkanı Yahya Toplu, bu yıl soğandan zarar eden çiftçilere mısır ekmelerini önermişti. Toplu, Mısırdaki en büyük problemin kurutma sorunu olduğunu belirterek, PTB tarafından kurulacak kurutma tesis ile bu sorunu ortadan kaldırdıkları haberini de duyurmuştu. Kurutma sorunun ortadan kalkması ve hali hazırla dane mısırın teşvik kapsamına alınması sonucu bu yıl soğandan zarar eden çiftçilerden birçoğunun mısıra yönelmesi bekleniyor. Başkan Toplu’nun açıklama ve önerilerini destekleyen Gülzar Oba Şirket Yetkilisi Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldırım, mısır ekmeyi düşünen çiftçiler için mısır tarımı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Dane Mısır Teşvik Kapsamında

Gülzar Oba Şirket Yetkilisi Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldırım, geçtiğimiz haftalarda Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu tarafından yapılan soğan yerine mısır ekin önerisi hakkında “Başkanımız sevindirici bir açıklamada bulundu” dedi ve Polatlı çiftçisini mısır konusunda bilgilendirmek amacıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda PTB Başkanı Yahya Toplu, bu yıl soğandan zarar eden çiftçilere mısır ekmelerini önermişti. Toplu, Mısırdaki en büyük problemin kurutma sorunu olduğunu belirterek, PTB tarafından kurulacak kurutma tesis ile bu sorunu ortadan kaldırdıkları haberini de duyurmuştu. Kurutma sorunun ortadan kalkması ve hali hazırla dane mısırın teşvik kapsamına alınması sonucu bu yıl soğandan zarar eden çiftçilerden birçoğunun mısıra yönelmesi bekleniyor. Başkan Toplu’nun açıklama ve önerilerini destekleyen Gülzar Oba Şirket Yetkilisi Ziraat Mühendisi Mehmet Yıldırım, mısır ekmeyi düşünen çiftçiler için mısır tarımı hakkında bilgilendirmede bulundu. Yıldırım, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu bilgileri verdi:

Üretimin temel taşını toprak özellikleri oluşturmaktadır

Dane mısır milli tarım uygulamaları kapsamında Polatlı tarım havzasında desteklenecek ürünler arasında yer aldı. Polatlı Ticaret Borsası’nda mısır alım satımı yapılacak, dane mısır için ilave 20 bin tonluk silo ve mısırın kurutulması için de saatte 50 bin tonluk kurutma tesislerini bu harman döneminde hazır hale getirilecek. Dane Mısır yetiştiriciliğinde üretimin temel taşını toprak özellikleri oluşturmaktadır. Toprağın elverişliliğinden hemen sonra ise ekim öncesinde yapılan toprak hazırlığı işlemleri üründeki verim ve kaliteyi doğrudan etkilemektedir. Ekim işleminde başarıya ulaşmak için ekimden önce tohum yatağının çok iyi hazırlanması; yeterince taban gübre kullanılması ve olmazsa olmazı sulamaya ihtiyaç duymaktayız.

Genellikle iki tip ekim makinesi ile ekilmektedir

Mısır genellikle iki tip ekim makinesi ile ekilmektedir. Bunlardan ilki olan klasik ekim makinaları ile ekimde yalnızca sıra arası mesafe ayarlanabilmektedir. İkinci tip gelişmiş hassas pnömatik ekim makinaları ile ise sıra arası mesafe, sıra üzeri mesafe ve ekim derinliği ayarlanabilmektedir.Pnömatik hassas ekim makinaları ile tekleme işlemi önemli oranda azaltılarak tohum miktarından ve iş gücünden büyük ölçüde tasarruf sağlanabilmektedir.  Ayrıca sağladıkları düzgün ve kaliteli ekim sayesinde verim artmaktadır. Yeni geliştirilen farklı opsiyonel özelliklerdeki makinelerle ise ekim sırasında olumsuzluklar anında kontrol edilerek, anında müdahale edilebilmekte, böylece olumsuz tarla trafiği de azaltılmaktadır.

Mısır tohumları tavlı toprağa ekilmelidir

Sağlıklı çimlenme için mısır tohumları tavlı toprağa ekilmelidir, kuruya ekilip üzeri sulandığında çimlenme problemleriyle karşılaşılabilir. İlçemiz şartlarında nisan sonu mayıs başında danelik mısır ekimi yapılmalıdır. Dekara 2-3 kg tohum yeterli. Yine 50 bin adetlik tohum paketlerini 5-7 dekara ekilebiliriz. Verimde ise normal şartlarda dekara 1000 -1250 kg ideal bakımda ise 1500-1750 kg ürün hasadı elde edebiliriz. Aslında danelik mısır yetiştirmek öyle göründüğü gibi zor değil. Bir tahıl memleketi olan Polatlı çiftçisi çok rahatlıkla danelik mısır yetiştirebilir.

Mısır, tüm hayvan beslenmesinde kullanılan nadir bitkilerden biridir

Özellikle son yıllarda hayvancılığın yaygınlaşması ile mısıra olan ihtiyaç artmıştır. Hayvan beslenmesinde kullanılan en önemli bitkilerden biri mısırdır. Mısır, besi ve süt sığırcılığı başta olmak üzere hemen hemen tüm hayvan beslenmesinde kullanılan nadir bitkilerden biridir. Katma değeri yüksek bir ürün olan mısır, tarım ürünü olarak değerinin yanında, bol ve ucuz yem kaynağı olarak süt ve besi hayvanı yetiştiriciliğine de girdi sağlaması bakımından önem taşıyor. Hayvancılığımızın son yıllardaki durumu ve yem konusunda ülkemizin yetersizliği göz önüne alındığında, bu üretimin önemi çok daha iyi anlaşılabilir.

Ticaret Borsasına güveniyoruz

Danelik mısır Polatlı çiftçisinin gelir düzeyini artıracaktır. Üreticimizin soğan üretimi ve pazarlamasında yaşadığı sıkıntıyı mısırla takviye edebileceğini düşünüyoruz. Firma olarak sayın Yahya Toplu’nun danelik mısıra yaklaşımını ve ilçe tarımına katkı sağlayacak açıklamasını takdir ediyor ve bu çerçevede çiftçilerimizin de bir an önce danelik mısır üretimi için hazırlık yapmasını bekliyoruz. Firma olarak çiftçimize de her türlü teknik bilgi verebileceğimizi beyan ediyor ve danelik mısır tohum dağıtımı yapacağımızı söylüyoruz. Bu noktada gerek kaymakamlığımıza gerekse ilçe tarım müdürlüğüne ve özellikle farkındalık oluşturacağı için de Ticaret Borsasına güveniyoruz.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.