DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5728754,60%
Ankara
15°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pancar Projesine Tanıtım Toplantısı

ABONE OL
30 Mart 2017 11:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Polatlı Ticaret Odası, Başkent Üniversitesi, Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği ve Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi tanıtım toplantısı, dün Polatlı Ticaret Odası tarafından Polatlı Belediyesi Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı destekli, Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” isimli projesi hız kesmeden ilerliyor. Toprağa emek veren kadınlar sloganıyla ilçemiz ve köylerimizdeki kadınların yoğun ilgi gösterdiği proje, hem kadınlarımıza istihdam sağlıyor hem de aile ekonomisine destek oluyor.

PTO’dan Pancar Projesi Tanıtım Toplantısı

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Polatlı Ticaret Odası, Başkent Üniversitesi, Kadın Eğitim ve İstihdam Derneği ve Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” projesi tanıtım toplantısı, dün Polatlı Ticaret Odası tarafından Polatlı Belediyesi Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın maddi destek sunduğu ve Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Polatlı Ticaret Odasının başvuru sahibi olduğu “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” isimli proje için dün Polatlı Belediyesi Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde tanıtım toplantısı düzenlendi. Ankara Kalkınma Ajansı destekli, Polatlı Ticaret Odası’nın yürüttüğü “Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme” isimli projesi hız kesmeden ilerliyor. Toprağa emek veren kadınlar sloganıyla ilçemiz ve köylerimizdeki kadınların yoğun ilgi gösterdiği proje, hem kadınlarımıza istihdam sağlıyor hem de aile ekonomisine destek oluyor. Düzenlenen toplantıya; Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu,  Ankara Kalkınma Ajansı Proje Koordinatörü Arzu Fırlarer, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Zuhal Tataroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Uzmanlar, Ankara Kalkınma Ajansı Uzmanları; Özgür Sarıca ve Atilla Erdal, Anadolu Bacıları Kooperatifi Başkanı Zeynep Gökçe, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar, Oda ve Dernek Başkanları, Okul Müdürleri ve ilgililer katıldı.

Polatlı’nın ilk kadın kooperatifi

Projenin kadın istihdamı kısmı için Polatlı’nın ilk kadın kooperatifi kuruldu ve Polatlı’nın ilk pancar Pekmezini bu kooperatifin kadınları üretti. Fikrini Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Zuhal Tataroğlu’dan, İsmini ise; Polatlı Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Murat Kurt’tan alan Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi faaliyetlerini sürdürüyor. Kooperatif kurulan bu tesiste sadece Pancar pekmezi değil, havuç reçeli, pancar turşusu ve daha birçok ürün üretiyor.  Tanıtım toplantısında proje ile ilgili sunum yapıldı. Projenin fikir aşamasından uygulama kısmına kadar bütün yaşananlar tek tek anlatıldı. Projenin amacı; “Proje amaçlarımız, Polatlı’da Tarıma dayalı bir ürün olan pancardan katma değer yaratacak yeni bir ürünün geliştirilmek, Bu köylerde yaşayan kadınların girişimciliklerinin desteklenmesi, Kooperatifçilik anlayışının geliştirilmesi yoluyla ekonomik ve toplumsal hayata entegre olmaları ve gelirden pay almalarının sağlamak. Ayrıca, Kırsal kalkınma çalışmalarına ve kadın girişimciliğine katkı sağlamak, Kadınların tarımsal, ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmalarına yardımcı olmak, Aile ve ülke ekonomisine yarar sağlamak, Bölgenin kalkınmasını artırmak ve çevre köylerle olan sosyo-ekonomik farkı kapatmak.”şeklinde açıklandı.

Kıranharmanı Muhtarından 5 ton pancar desteği

Tanıtım toplantısında konuşan PTO Başkanı Ulvi Sakarya; “Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi bu projenin içinde ilerlerken oluşan bir fikirdi. Anadolu Bacılarının isim babası Murat Kurt Bey’dir. Bilindiği gibi Anadolu Bacıları kurulmuş ilk kadın teşkilatının da ismidir ve onun bu konuda çokça çalışmaları var. Bizde bu teşkilatı yaşatmak için bu ismi uygun gördük. Kooperatif üyesi hanımefendilerin de uygun görmesi ile bu ismi koyduk. Kıranharmanı Köyü Muhtarımız Mehmet Yavuz Bey bu projeye çok katkısı olan biridir, kendisine ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

Haberal: “Polatlı’nın kadınları inandı, Polatlı bu işe gönül verdi”

Toplantıda konuşma yapan bir diğer isim ise Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal oldu. Haberal, proje hakkında yaptığı konuşmada; “Öncelikle Üniversite olarak böyle bir projede yer almanın mutluluğu içindeyiz. Üniversitelerin asıl görevlerinden biri eğitimdir ama bu iş sadece eğitimle kalmamalıdır. Biz de Başkent Üniversitesi olarak öncelikle sanayi ile işbirliğine girdik. Anadolu Organize Sanayi ile yürüttüğümüz önemli projeler var. Bunun yanı sıra belediyeler, sivil toplum kuruluşları bu ülkenin fikir babaları ve ülkemizin renk taşlarıdır. Ülkenin kalkınması, medeni toplumlar düzeyine erişmesi ancak birliktelikle olur. Biz de Başkent Üniversitesi olarak bunu yapmayı arzuluyoruz. Bu projenin ayrı bir yeri var. Polatlı, Ankara’nın hemen yanı ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte yürütülen en önemli projelerden biri bu. Bugün ülke nüfusunun yarısını kadınlarımız oluşturuyor. Kadının olmadığı yerde başarının olması mümkün değildir. Dolayısı ile ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bunu gördüğü için kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı dahil olmak üzere her türlü hakkı vermiştir. Bu kooperatifleşme ve bu başarı da bunun en güzel örneğidir. 13 kadın ve ona destek sağlayan diğer kadınlarımız, projenin içinde bulunanlar ve erkekler, el ele verdiğimizde birlikte yapılmayacak hiçbir şey yoktur. İnanmak, başarmaktır. Polatlı’nın kadınları inandı, Polatlı bu işe gönül verdi. Başta PTO Başkanımız ve diğer paydaşlar el ele verdi ve ortaya bir marka; Pan Pek çıktı. Umarım Türkiye’nin her yerinde satışı devam etmekle kalmayacak, bu marka yurt dışına da yayılacaktır. Emeği geçen herkese, Üniversitem adına teşekkür ediyorum. Biz, elimizden geldiğince her proje yanınızdayız. Bu ülkenin insanının yapamayacağı hiçbir şey yoktur; yeter ki birbirimize güvenelim, inanalım.”ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.