DOLAR 8,47450.19%
EURO 10,07380%
ALTIN 498,030,19
BITCOIN 337497-1,29%
Ankara
26°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ahmet Yesevi, Türk Ocaklarında anılacak

ABONE OL
30 Mart 2017 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Polatlı Şubesi Konferanslarında bu hafta Hoca Ahmet Yesevi anılacak.

Prof. Dr. İbrahim Maraş, bu hafta Türk Ocakları Polatlı Şubesinde, “Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak” konulu konferans verecek. Konferans, 31 Mart Cuma günü saat 19.00’da Türk Ocakları Polatlı şube binasında yapılacak. Konferansı duyuran Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, “Konferansımıza tüm Polatlı halkı davetlidir” dedi. Hoca Ahmet Yesevi; Batı Türkistan’ın Sayram şehrinde doğmuş ve tasavvufi marifetleri Buhara muhitinde edinmiş bulunan Hoca Ahmed Yesevî, tarikat kurucusu, şair ve din büyüğü olarak Türk dünyasının manevî hayatını etkilemiştir. Divan-ı Hikmet, 12. yüzyılda Ahmet Yesevi tarafından dörtlüklerle ve hece ölçüsüyle yazılmış dini, tasavvufi ve öğretici bir eserdir.

Prof. Dr. İbrahim MARAŞ Kimdir?
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi. Türk Ocakları Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. İbrahim Maraş; 1967 yılında Kırşehir’ in Kaman ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kaman’ da tamamladı ve 1984 yılında Kaman Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ ne girdi ve 1989 yılında mezun oldu. 1990 yılında aynı fakültede Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü İslam Felsefesi Anabilim Dalı’ na Araştırma Görevlisi olarak atandı. Çalışmalarını Türk düşünce Tarihi üzerine yoğunlaştırdı. 1992 Yılında XV. Asır Osmanlı dönemi Türk düşünürü “Molla Lütfi’ nin Felsefi ve Kelami Görüşleri” isimli teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. Haziran 2000’ de “İdil-Ural Türklerinde Ceditçilik(Yenilikçilik) Düşüncesi (1850-1917)” adlı teziyle İlahiyat doktoru unvanını aldı. 2001-2002 yılı Nisan-Ocak döneminde Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ nın (TİKA) proje desteği ile “Günümüz Tataristan’ ının Sosyo-Kültürel Yapısı” isimli ortak kitap çalışmasını Tataristan ve Türkiye’ de yürüttü. 2002-2003 Öğretim döneminde Hartum Üniversitesi’ nde (Sudan) Öğretim Elemanı olarak görevlendirildi. Yazarın Türkiye’ de ve yurt dışında halen yayımlanmamış ve yayımlanacak olan telif-tercüme makale ve kitap çalışmaları bulunmaktadır. Başta Tatarca ve Başkırtça olmak üzere Türk şiveleri ile İngilizce, Rusça ve Arapça dillerini iyi derecede bilen yazar evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.