DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5855640,19%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

YALNIZLIK – Köşe Yazısı

ABONE OL
28 Mart 2017 10:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yalnızlık oldukça karanlık ve bir o kadar da derin bir kavramdır. Çünkü yalnızlık insanın onu nasıl yaşadığına ve nasıl yorumladığına bağlıdır. Tercihse farklı bir his, mecburiyetse farklı bir his verir. İşte her çerçevede farklı anlamlaştırılır biz tarafından;

Yalnızlık bazen huzurdur insan için, bazense hüzün. Bazen korkudur, korktuğudur, kaçtığıdır. Bazense insanın kendi kendini arayışıdır tüm hayatı boyunca.
Yalnızlık öğretir insana bilmediklerini, başka insana nasıl muhtaç olduğunu, çünkü insan sosyal bir varlıktır ve istese de kopamaz diğer insanlardan, muhtaçtır onlara. Nedeni de basittir, yaşamı değerli kılan şey onu paylaşabilmek üzerinden anlamlıdır.

İnsan yalnız kalmak istemez çoğunlukla, çünkü yalnızlık rahatsız eder her insanı, çünkü insanın kendini yarım hissetmesine neden olur yalnızlık. Ne mutluluğu tam olur, ne de hüznü. Çünkü paylaşamaz bunların hiçbirini ve paylaşamayınca da hiçbir şeyin anlamı ve değeri kalmaz. Güzelliği güzel yapan onu paylaşabildiğimiz kişilerin olmasıdır. Paylaşımdan doğan lezzetti tatmamızdır.
Kimi zamansa insan kendi kendine teslim olur yalnızlığa, çünkü tek çıkış yolu yalnızlık gibi görünür. Belki başkalarına kızdığı için, belki başkalarından kaçtığı, korktuğu veya onlardan bıktığı için, belki de sadece huzur bulabilmek için, ancak sebep ne olursa olsun bazen yalnızlığı seçer insan. Çünkü pek sevilmese de, her ne kadar insanlar yalnız kalmak istemeseler de, bazen insanın tek sığınağıdır yalnızlık. Kişi ruhunun gemisini ıssız bir adaya demirler ve barınakta kendini güvende hisseder. Yalnızlık insanı bir sığınaktır. Belki de bunun nedeni insanın yalnızken aslında kendisini bulmasıdır. Böylece de insan yalnızlığındaki boşluğu kendisi ile doldurur. Ancak yine de, yalnızlığın soğuk kolları her ne kadar ilkin ferahlık verse de insana, zamanla bu ferahlığın yerini dondurucu bir soğuk alır.
Yalnızlık insanın mutlu olduğunda gözlerindeki ışığın yansımasını bir başka insanın da gözlerinde görememesidir. İşte tüm bu sebepler topluğunun yaşama yansımasıdır yalnızlık

Yalnızlık tercih edildiğinde ilk çok zevkli ve farklıyken sonradan yine o yanlığın karanlık ve ışıksız yolları insanın yaradılıştan var olan sosyalitesini kırar. O yüzdendir ki yalnızlığını paylaşın paylaşırsanız çevrenizdeki yalnızları görür ve onlardan kendinize bir grup kurabilirsiniz. Bir farklı yalnızlık da zamanla alakalıdır yenilmesi ve aşılması vakte bağlıdır. İşte insan hayatında çok tercih nedeni değildir ve genelde sıkıcıdır.

Yalnızlığı ne olursa olsun bir çözüm yolu olarak sunmak çok insanı gelmiyor. Benim düşünce tarzımda her ne olursa olsun insan kendini bu derin ve karanlık girdabın içerisin bırakmamalıdır.  İçindeki durumu analiz etmek veya dinlenmek için kısa süreli seçilmelidir yalnızlık. Diğer her türlü mazeretlerin üzerini çizerek ve sorunlarımızı veya hayallerimizi paylaşarak mutlaka karanlıklarımızı aydınlatmamız gerekiyor. Aksi durumlar bence çok insanı değil ve çarede olmuyor. Yalnızlık size ümit ve çare üretmiyorsa kaçının lütfen…

İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar. -Newton

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.