DOLAR 9,5851-0.19%
EURO 11,1426-0.49%
ALTIN 557,020,64
BITCOIN 6051092,94%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kahvehane mesleği bitme noktasına mı geldi?

ABONE OL
25 Mart 2017 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, sigara yasağı ve dernekler kanununun kahveci esnafını bitirme noktasına getirdiğini belirterek, sektörün acımasız rekabet koşulları karşısında kafelere kaydığını söyledi.

Türkiye Kahveciler Esnaf Odaları Başkanları İstişare Toplantısında kahvecilerin öncelikli sorunları konuşularak, değerlendirmeler yapıldı. Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven’in öncülüğünde Royal Carine Otel’de düzenlenen toplantıya aralarında İstanbul ve İzmir olmak üzere çok sayıda ilden katılım sağlayan kahveciler odası başkanları sorunlarını dile getirdi. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da toplantıya katılarak kahvecilerin sorunlarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaştı. Ar, sigara yasağının sektörü kötü etkilediğini, hükümetin bu mağduriyete bir çözüm veya bir iyileştirme yapabileceğini umduklarını söyledi.

Kahveci esnafının mağduriyetini anlattı

Kahvehane kültürünün ve mesleğinin bitme noktasına geldiğini ifade eden Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, kahvecilerin sorunlarına dikkat çekti. Oda Başkanı İsa Güven, kahveci esnafının sorunlarının çığ gibi büyüdüğünü belirterek, “Ortak sorunlarımız karşısında ortak tavır sergilemek mecburiyetindeyiz. Mesleğimizin geleceği ve sürdürülebilirliği adına çok ciddi adımlar atılmalı.” dedi. Kahveci esnafının mağduriyetini anlatan Oda Başkanı Güven, konuşmasının devamında acilen çözüme kavuşturulması gereken tüm sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardı. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun üzerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın çalıştığını belirten Güven,  bu konunun kahveci esnafını kucaklayacak şekilde bir an önce değiştirilmesini arzuladıklarını söyledi.

“Sigara yasağı ile %70 iş kaybı”

5253 Sayılı Dernekler Kanunundan dolayı da mağdur olduklarını vurgulayan Güven,  Ankara’da 9 bin 300, Türkiye genelinde ise 93 bin dernek olduğunu, bu derneklerin birçoğunun kahve gibi ve üstelik kayıt dışı çalıştığını ve bunlarla rekabet edemediklerini aktardı. Güven, dernekler kanununun kendileri açısından kanayan bir yara olduğunu, dernekler kanununun değişmediği müddetçe kahveci esnafının yaşama şansının olmadığını kaydetti. 4207 Sayılı Sigara Yasağı Kanununun yaklaşık yüzde 70 iş kaybına uğrayan kahveci esnafını bitirme noktasına getirdiğini ifade eden Güven, “Sigaraya şahsen karşı olmakla beraber bu yasağın esnafı rahatlatacak hale getirilmesini ve sigaralı sigarasız, teknolojiye uygun havalandırmalı kahvehaneler ile bu yasanın yumuşatılmasını arzularken sigara yasağı genişletilmiştir” diyerek, mekânların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de sigara yasağının getirildiğini belirtti.

Kahveci esnafının KOSGEB kredisi kullanamadığını belirtti

Belediyelerin bilardo oynatan kahvehanelerden işgaliye ve eğlence adı altında haksız yere aldığı vergilerin kaldırılmasını isteyen Güven, SGK ve Bağkur primlerinin esnafa uygun olarak belirlenmesini,  esnafın sigorta priminin yüksek olduğunu, yanlarında çalıştırmış olduğu personelin sigortasını ödemelerinin mümkün olmadığını savundu.  Güven, güvenliği sağlamakla mükellef polisin kahvehanelerde SGK kontrolü yapmasının kendileri açısından büyük bir sıkıntı yarattığını da sözlerine ekledi.  Kahveci esnafının KOSGEB kredisi kullanamadığını belirten Güven,  eşitlik istediklerini, KOSGEB kredilerinde kahvehanelerin mağduriyetinin giderilerek, diğer meslek dalları ile eşdeğer hale getirilmesini istedi. Güven, her yıl Ramazan aylarında sahura kadar hizmet verebilmek için belediyelerden alınan ve büyük bir bürokrasiye dönüşen izin olayının kaldırılmasını, korunmasını talep etti.

“Yıllardır bizler hep hor görüldük, kahvehaneler kumarhane olarak görüldü”

İşyeri yönetmeliğinin değiştirilerek, kat mülkiyet kanununun yürürlükten kaldırılmasını talep eden Güven,  “Yıllardır bizler hep hor görüldük, kahvehaneler kumarhane olarak görüldü. Kahvehaneler toplumun sosyal, ucuz eğlence yerleridir. Kahveci deyip geçmeyin. Kahveci  o mahallenin muhtarıdır, karakoludur. Oradaki insanın başı sıkıştığı zaman ilk geleceği yer kahvecidir. Kat mülkiyet kanunu değişmeli yoksa kahveci  muvafakatname  alamıyor, dükkan sahipleri de dükkanını kiraya veremiyor. Dolayısı ile bu sorunların neticesinde bizim müşterimiz de büyük kafelere, simit sarayları ve kahve zincirlerine kaydı. Biz teknolojiye yenik düştük, kendimizi yenilemek zorundayız.” diye konuştu. Toplantıya katılan  Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kahveciler Odaları Başkanları da sorunlarına ilişkin görüş ve değerlendirmelerde bulundu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.