DOLAR 9,5461-0.46%
EURO 11,0703-0.67%
ALTIN 549,33-1,35
BITCOIN 596525-2,01%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı TSM: “Tuza Dikkat”

ABONE OL
24 Mart 2017 09:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, Sağlık Bakanlığınca “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri kapsamında yürütülen Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı hakkında bilgilendirme mesajı yayımlandı.

Sağlık Bakanlığınca “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri kapsamında yürütülen Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı hakkında Polatlı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından bilgilendirme mesajı yayımlandı. Yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

Dünya Tuza Dikkat Haftası

Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen  “Dünya Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 20-26 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşecektir.Bu yıl tema olarak; daha önceki yıllara göre toplumda aşırı tuzun sağlığa etkileri konusunda farkındalığın biraz daha arttığı, farklı sektörlerde işbirliklerinin gerçekleştiği, yine de tükettiğimiz tuzun fazla olduğu vurgulanmış, özellikle farkında olmadan gıdalarla aldığımız gizli tuza dikkat etmemiz gerektiği belirtilmiş ve daha az tuzlu olan gıdaları tercih etmemiz önerilmiştir.

Günde en fazla 5 gram tuz

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. Sofra tuzunu yaklaşık %40’ı sodyumdur. Toplam 5 g tuz yaklaşık 2000 mg sodyum içermektedir.

“Günlük tuz tüketimi 5 gramdan az olmalıdır”

2012’de Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğince 4 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya) 657 kişide gerçekleştirilen “Türkiye’de Tuz Tüketimi Çalışmasında (SALTurk 2)” kişi başı günlük tuz tüketiminin biraz azalmakla beraber halen sağlığı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır (15g/gün). Söz konusu çalışmada günlük tuz tüketiminin %55,5’nin yemek tuzundan, %31,9’unun ekmek tuzundan, %12,6’sının sofra tuzundan geldiği belirlenmiş, yemek tuzunun ise; &42.62’sinin eklenen tuz, %10.75’i işlenmiş tuz, %2.15’i doğal olarak gelen tuz olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de tuz tüketimi hala fazladır. Bölgelere göre farklılık görülmekle birlikte günlük tüketim genel olarak önerilen 2,5-3,5 katı kadardır. Günlük tuz tüketimi 5 gramdan az olmalıdır.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.