DOLAR 9,54180.64%
EURO 11,15221.1%
ALTIN 551,580,68
BITCOIN 5938646,15%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

6824 Sayılı Yasa Neler Getirdi?

ABONE OL
18 Mart 2017 15:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, 8 Mart tarihinde yürürlüğe giren 6824 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı KHK’larda değişiklik yapılmasına dair kanun hakkında bilgilendirmede bulundu.

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün yaptığı basın toplantısı ile 6824 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı KHK’larda değişiklik yapılmasına dair kanun hakkında bilgilendirmede bulundu. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, konuya ilişkin yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi:

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri borçlarına yapılandırma

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan 31.12.16 tarihi itibariyle takip hesaplarında izlenen alacaklar 6824 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar kurumlara başvuru yapmak suretiyle yapılandırılabilir. Başvuru sonunda isteyenler defaten ödemek isteyenler 2017 Ekim ayından başlamak üzere izleyen taksitleri de 2018 Ekim ayından başlamak üzere 5 taksitte ödeyebilir. Takipte olmayıp borçlarını yapılandırmak isteyenlerde bu maddeden yararlanabilir. Taksitler en fazla 90 gün aksatılabilir. 90 günü aştığında yapılandırma bozulur.

TEDAŞ borçlarına yapılandırma

TEDAŞ’ın elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarının 15/2/2017 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) vadesi geldiği halde ödenmeyen kısımlarına bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar başvuru yapılması halinde borç yapılandırması yapılabilecektir. Bu alacaklara faiz gecikme zammı gecikme faizi gibi fer-i alacaklardan vazgeçilecektir. Sulamada kullanılacak elektrik için diğer borçlar için 6, 9, 12, 18 taksit uygulaması yapılacak ve her taksit iki ayda bir ödenecektir. İlk iki taksit mutlaka süresinde ödenmeli ve diğer taksitlerde bir takvim yılı içerisinde en fazla iki taksit ödemesi aksatılabilir. Eğer bu geç ödeme durumu ikiyi geçer ise yapılandırma bozulur. Bu taksit ödemeleri de Ekim 2017’den başlamak üzere yıldan yıla yapılabilecek. Ancak bu yapılandırma sadece TEDAŞ Borçları için geçerli, EnerjiSA borçları için değil.

%5 vergi indirimi

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri nedeniyle gelir vergisi mükellefi ve kurumlar vergisi mükellefi olanlar yıllık ödenecekleri gelir vergisi ve kurumlar vergisini %5 indirimli ödeyecekler. Bu indirim ödenmesi gereken vergi tutarından düşülecektir. Ancak bu indirim tutar her hal ve taktirde 1 milyon Türk lirasında fazla olamaz. Bu indirimden yararlanmak için; İndirim hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerini kanuni süresinde vermiş olmak ve tahakkuk eden vergilerini kanuni süresinde ödemiş olmak, Belirtilen sürelerden beyana tabi vergi türleri itibariyle ikmalen, resen veya idarece yapılmış bir tarhiyatın bulunmaması, İndirimin yapılacağı tarih itibariyle mükellefin 1000 TL’nin üzerinde vadesi geçmiş borcunun olmaması. Bu şartları taşımadığı halde indirimden yararlanan mükelleflerin tespit edilmesi halinde ödenmeyen vergileri vergi ziya cezası uygulanmadan tahsil edilecek. Bu indirimden; Finans ve bankacılık sektöründe çalışanlar, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri faydalanamayacak.

Esnaf ahilik sandığı zorunluluğu başlıyor

Esnafın iflası ya da iş yerini kapatmak zorunda kalması halinde işsizlik maaşı ödenmesini kapsayan Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması 1.1.2018 tarihinden itibaren zorunlu olacak. Kanuna göre prime esas günlük kazanan %2 sigortalı %1 devleti payı olarak alınır. Alınacak primi tutarı pek alt sınırının 2 katından fazla olamaz E.A.S Primlerinin toplanmasından sigortalı kayıtlarının tutulmasından prim borçlarının hesaplanmasından uygulanacak cezalarda gecikme zamlarında SGK sorumludur. Esnaf iflas ederse, iş yerini kapatmak zorunda kalırsa ve bu nedenle sigortalılığı sona ererse, sigortalılığının sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği almaya hak kazanacak. Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği, sandığa; 720 gün prim ödeyen sigortalıya 180 gün, 900 gün prim ödeyen sigortalıya 240 gün, bin 80 gün prim ödeyen sigortalıya ise 300 gün, süreyle verilecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.