DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5871460,44%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nurettin Topçu ve Maarif  Davamız – Köşe Yazısı

ABONE OL
17 Mart 2017 09:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mekteplerimizde yetişen gençliğin  ruhunu yokladığımız  zaman , onda şu vasıfları buluyoruz :

Bugünün genci idealsizdir , hayallerden kaçar ; realitenin sahibi olmak azmindedir . Zira onu yetiştirenler, geçmiş zamanın idealist nesillerini , hasta , hayalperest , diye damgalarlar .

Bugünün genci hayat adamıdır  ; heyecanların  romantizmini yaşamamıştır . Hayatın demir örsünde dövülmemiş , avare ,lâkayt , pişkin bir mizacın sahibi olmuştur .

Gencimizin inançları ,ıstırabı yoktur ; pozitivisttir , tecrübeye dayanır . .. hepsi de Amerikan terbiyesinden nasiplidirler. Gülmek , eğlenmek için yaşamaktadırlar .

Gencimizin ruhu sarsıntı halindedir. Gençler , spor , siyaset  ve kazançtan ibaret üçüzlü hayat maddeciliğine daha beşikten başlayarak meftun yetişmektedirler . Bu üçüzlü bela , onların ruhunda güneş ve tabiat , aşk ve miraç yaşatmayarak , varlığını ,maddenin altında ezilmiş bir iskelet halinde beşikten mezara kadar takip ediyor ve bir çelenkle sarıp toprağa teslim ediyor …

Neslimiz ; asırlardan beri ,dinlemekten kaçan ,en ufak zekâ enerjisini kullanmaktan çabucak usanan , ruh yapısı hasta , beden yapısı bitik nesiller mi ?..

Maarif , yalnız mekteplerde okumak ve okuyanlara bir takım bilgiler vermek değildir .O , bir milletin bütün halinde , düşünme ve yaratıcılık sahasında seferber edilmesidir . Başka bir deyimle maarif , bir cemiyetin düşünüş tarzının ,kültürünün ve ideallerinin cihazlanmasıdır …

Bir neslin idealler doğurmayışı ,onun sonsuzluğu  arayan muzdarip çocuklarının bulunmayışı  , netice olarak onu , spor gibi ,kazanç ve şeref hülyaları gibi , hem de birçok ahlakî düşüklükleri vasıta olarak kullandıran isteklerin peşinde koşturur , realitenin mahkûmu olan kurnaz nesiller yetiştirir ; kendi ideal adını verdiği hoyrat saldırma hülyalarının arkasından sürükler .

BUGÜN TALEBELİK  , ARTIK İLİM YOLCULUĞU DEĞİL ,DİPLOMA AVCILIĞIDIR.

Muallimlik ise ne bir iman ve irşat  ne de fikir ve kültürün otorite  merkezidir . Hatta bir meslek bile değildir  . Sadece küçük bir memuriyettir . Muallim , örnek adam da değil ,boynu bükük bir memur ,salâhiyetsiz bir öğretici ,müdürün emrinde çalışan bir baremlidir.

Mektebe gelince  ; o artık ne mabet ne yuva ne de ocaktır. Sadece ders odalarının  bütününden ibaret bir devlet dairesidir . Biraz da kulüp , sahne , yardım müessesesi ,kahve ocağı ve alış veriş yeridir .

Gerek şekil gerek ruh ve zihniyet bakımından “millî bir maarifimiz var “ demenin güçlüğünü itiraf edelim. Eğer bu milletin azamet ve tarihine yaraşır millî mektebi , kendi varlığını hakkıyla  ortaya koyabilmiş olsaydı ,  bugün ne dini ticaret vesilesi yapan mevlitçi ve duacıların serseri faaliyetlerinin şehrin sokaklarına serpilmesine dinî kültür diyenlerin  ne de tarihini altından bir dehliz gibi dolduran Türk büyüklerinin ismini anmayı millî küfür gibi bir  şey sayıcı zavallı nesillerin karşısında olurduk . Kendi öz yurdundaki yabancı millet mekteplerinin yanında küçüklüğünü hissede ede barınan bugünkü mektebin , ruh bakımından ,binası kadar muvaffak olduğunu umuyoruz .  Millî mektebi kurmanın zamanı gelmiş olmalıdır …

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.