DOLAR 9,54680.6%
EURO 11,15351.02%
ALTIN 551,410,64
BITCOIN 5910556,01%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kuşoğlu, Radyo Hür’de

ABONE OL
13 Mart 2017 10:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, geçtiğimiz gün Polatlı’ya gelerek Radyo Hür’de Hür Siyaset programının konuğu oldu.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Radyo Hür’de Mehmet Salçın’ın hazırlayıp sunduğu Hür Siyaset programına konuk oldu. Programın gündeminde 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu vardı. Kuşoğlu, devlet reformuna ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Kuşoğlu ayrıca, referanduma 18 madde ile gitmenin hata olduğunu söyledi.

İstiklal Gazetesi İmtiyaz sahibi Mehmet Işık ve Mehmet Salçın’ın sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, şunları söyledi:

16 Nisanda Türkiye bir referanduma gidiyor parlamenter sistem ne tür aksaklıklar üretti de böyle bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyuldu?

Parlamenter sistemde mevcut sistemimizde aksamalar var bunları düzeltmek zorundayız. Devlet sistemimizde yürütme erki içerisinde önemli sıkıntılar var bizde devlet reformu gerekli bu işin bir teknolojik bir yönü var. Yani devlet teknolojideki gelişmeler dolayısıyla bir reforma ihtiyaç duyuyor. Bir de talepler dolayısıyla kentleşen Türkiye dolayısıyla nüfusu hızla artan genç yaşam daha hızlı daha güvenilir hizmet vermek zorunda olduğu için yeni bir reforma ihtiyaç duyuyor. Yeni bir devlet yapılanmasına kurumların yenilenmesine yani kısaca bir devlet reformuna ihtiyacımız var. Yaptık böyle bir çalışma belki bunu anlatamadık mecut cumhurbaşkanının mevcut yetkilerinin biraz daha azaltılması başbakanın yetkililerinin biraz daha arttırılması TBMM’nin yetkililerinin arttırılması yargının daha bağımsız ve daha düzenli çalışabilmesini sağlayan bir çalışmamız var TBMM’NİN yapılacak olan içtüzük çalışmasıyla daha hızlı yasama yapması kanun yapması sağlanabilir cumhurbaşkanına 12 eylül sonrası verilen bazı gereksiz yetkiler var daha önce öyle değildi bu yetkilerin bir kısmı alınabilir başbakana verilmesi gerekiyor.

Polatlı’da çok küçük anketlerle belirlediğimiz bir gerçek var Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşı 18 maddelik anayasa değişikliğini içeriğini bilmiyor ve genelde de bu bilmeyişten doğan evet mi hayır mı kuşkusu başka şeylere bağlanıp neticelenmeye çalışılıyor. Siz ne düşünüyorsunuz halkımız bu 18 anayasa maddesini biliyor mu sizce?

Haklısınız 18 maddeyi bilmiyorlar ama referanduma 18 madde götürülmez 1 ya da 2 konu olur bizim böyle bir konuyla referanduma gitmememiz lazım.

“Referandum, tarihimizde utanç olarak yer alacaktır”

Bu paket Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP ortak çalışmasıyla ortaya çıktı. CHP bu sürece neden dahil olmadı? Dahil olmuş olsaydı bugün kusurlu gördüğü ya da paketin içinde bulunmaması gerektiğine inandığı maddeleri paketin içine girmesine engel olamaz mıydı?  

MHP bu paketin çalışmalarına katılmadı. Bir Afyon Millet Vekili katıldı eğer genel başkanın zorlaması olmasa hiçbirinin bu konuyla ilgili evet demesi mümkün değildi. En az 8 milletvekili hayır oyu verdi. Hiçbir ülkede millet iradesi mi yoksa 1 kişinin iradesi mi diye bir referandum yapılmaz. Yani bu Türkiye Cumhuriyetinde, Türk milleti için tarihte utanç vesilesi olarak anılacaktır. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı, başbakanın ve bütün bakanlarının yetkilerini ellerinde topluyor. Bakanlar meclisten olmayacak, Cumhurbaşkanın istediği kişiler bakan olacak bunlar seçime gelmeyecek meclisin kanun yapma yetkisi var. Kararname çıkarması söz konusu yani kanun yapabiliyor meclise ihtiyaç duymuyor mecliste tartışılmasına bile gerek yok ama bu yeni şekilde meclisten çıkmayacak kanun Cumhurbaşkanın kararnameleriyle sarayından çıkacak böyle bir sistem olabilir mi meclisin hiçbir hükmü yok.

“OHAL şartlarında yapılacak referandum demokratik şartlarda gerçekleşmez”

Ohalin uzatılmasıyla 16 Nisanda yapılacak olan referandumunda ohal şartlarında yapılması söz konusu olacak siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ohal demek kişinin hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması demek kişinin hak ve özgürlükleri seçimlerde belli olur. Ohal şartlarında propaganda yapamayacaksam, kendi düşüncelerimi fikirlerimi söyleyemeyeceksem demokrasi yok demektir.

Devamı Yarın…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.