DOLAR 9,5462-0.46%
EURO 11,0844-0.56%
ALTIN 549,75-1,28
BITCOIN 597111-1,61%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hayır çalışmalarına devam

ABONE OL
11 Mart 2017 09:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgütünün, gönüllüleri ile beraber yürüttüğü Anayasa değişikliğine  “Hayır” referandum çalışmaları, Gazi Mahallesinden sonra Mehmet Akif Mahallesinde devam ediyor.

Hayır’lar çoğaldıkça aynı zamanda gençlerin sorunlarının da bir bir gün yüzüne çıktığını ifade eden CHP İlçe Örgütü, “Gelecekten kaygı duyan gençlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Eğitim sistemi ve Okul kaygısı yaşayan gençler ailelerine yük olmadan eğitim almak istediklerini dile getiriyorlar. Bu günlerde Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı’na girecek olan lise son sınıf ve ikinci kez bu sınava girecek öğrenciler heyecan ve stresli olduklarını, bir de bu aşamada ülkenin referanduma gitmesinden dolayı kaygılarını ifade ettiler. Eğitim sisteminin ülkemizde bazı sorunları olduğunu, gençlerin bu sorunları bu eğitim sistemi ile çözülemeyeceğini daha akılcı, çağdaş, demokratik ve bilimsel yollarla çözülmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Öğrenciler bize lise son sınıfında girecekleri bu sınava eşit şartlarda hazırlanıp giremediklerini, eğer sınavda başarılı olurlarsa aldıkları puanla hangi üniversiteyi kazanırlarsa ve hangi meslekte yükselip iş bulacakları kaygısını taşıdıklarını ifade ettiler; biz de Cumhuriyet Halk Partisi  olarak kaygılarını  paylaşıyor ve hak veriyoruz.”şeklinde bir açıklamada bulundular.

Adaylar Polatlı CHP İlçe Örgütüne kaygılarını dile getirdiler

Aday öğrenciler Polatlı CHP İlçe Örgütünün kapılarını çaldıkları gençler şu sözleri aktardı: “Öğretmen olsak önümüzde bir KPSS diye bir sınav var. Hadi sınavı geçtik,  atama sorunu var. Şu an kadro verilmeyen bir sürü öğretmen ders ücretli ya da sözleşmeli öğretmen olarak dersimize giriyor. Düşük ücretlerle geçim mücadelesi veriyorlar. Bu öğretmenleri görüp de üzülmemek elde değil. Biz nasıl öğretmenlik mesleğini seçelim, mühendis olsak okul bitiminde çalışacak istihdam sorunu bizi bekliyor, polis olsak  asker olsak ülkede onların hali ortada, aşçı olsak turizm terör sebebiyle geriledi, memur olsak adamımız yok. Bu sorunlar varken Anayasa değişikliğinde milletvekili seçilme yaşının 18 ‘e indirilmesi ve sadece ilkokul mezunu olması yeterli maddesi getirilmesiyle “biz daha kendi sorunlarımızı çözememiş gençlerken hangi ülkenin sorununu çözme yeterliliği görüyorsunuz? “dediler.

“Eğitim sistemi çağdaş ülkelerde kolay kolay değişmez”

CHP İlçe Örgütü Başkanı Selami Ovacık “Biz de eğitimde  bu acı gerçeklerle yüz yüzeyiz. Ak Parti iktidarında eğitimin kalitesi düştü, eğitim sistemindeki tahribat sürekli arttı.

Ülkemizde son 14 yılda 6 milli eğitim bakanı değişirken, milli eğitim bakanlarıyla birlikte eğitim sistemi de değişti. Buna rağmen  verilen eğitim adım adım gericileştirilerek, laik, çağdaş cumhuriyet eğitim modelinden uzaklaştırılıyor. Eğitim sistemi çağdaş ülkelerde kolay kolay değişmez. Ama bizim ülkemizde aynı siyasi iktidarın bakanı olmasına rağmen değiştiriliyor. “açıklamasında bulundu.

“Eğitimin her kademesine siyaset karıştırıldı”

Ovacık “İktidar siyasi hedefleri doğrultusunda ders içeriklerini dahi oluşturdu. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarıyla ilgili bilgiler müfredatta azaltıldı.

Sürekli değişen ve yap-boz tahtasına dönüştürülen eğitim sistemi, tüm öğrencileri ve ailelerini perişan etti. Akp’nin eğitim sistemini kendi emelleri doğrultusunda tahrip etmesi sonucunda öğrencilerin uluslar arası sınavında başarısını düşürdü.

72 ülkeden 520 bin öğrencinin girdiği PISA sınavında öğrencilerin başarısı bir önceki dönem sonucuna göre 9 sıra birden geriye düştü.

2003 yılında PISA sonuçlarına göre:

“-Matematikte: 16

-Fen Bilgisinde : 18

-Okuduğunu Anlamada :15 iken

2016 Yılında bu sonuçlar şu hale geldi.

-Matematikte :50.

Fen Bilgisinde :53.

Okuduğunu Anlama da :50.

sıraya geriledi.

Sınava giren ülkeler arasında 1. sırayı Finlandiya ve Singapur yer almaktadır.

Anladığını Okuma maalesef, Singapur, Hong Kong (Çin), Kanada ve Finlandiya okumada en iyi performansı gösteren ülkeler olurken. Türkiye ve Meksika ise en sonda yer alıyor.”

“Çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık “Biz  CHP olarak ne demokrasimizin ne de cumhuriyetimizin  yok edilmesine, ne de çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz. Bu doğrultuda mücadelemizi  demokratik yöntemlerle sürdürmeye de devam edecektir. Sizlerden  istediğimiz şu ki; 18 yaşına gelmiş ve sandıkta oy kullanacak gençlerimiz sandığa gidin ve oy verin. Cumhuriyet sizin oyunuzla ayakta kalacaktır. Oyunuza ve cumhuriyete sahip çıkın ki sizden sonrakilere  geleceği emanet bırakabilesiniz. Gençlerimizin geleceği için #HAYIR  Eğitim sistemini yap-boz yapanlar için #HAYIR Anayasa değişikliğine #HAYIR” dedi. Ovacık “YGS’ye  girecek öğrencilerimize önce başarılar diliyoruz, emek veren öğretmenlerimizi ve fedakar ailelerimizi şimdiden alınacak sonuçların başarısını  kutluyoruz.  Sizler için mücadeleye devam ediyoruz, #HAYIR diyoruz.”sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.