DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4150271,13%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı Belediyesi, Kadın sempozyumunda

ABONE OL
9 Mart 2017 09:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan hakları Avrasya Formunca düzenlenen ve Türk Dünya Coğrafyasının, Doğu Türkistandan Makedonya’ ya uzanan yirmi iki ay bölgesinden  katılımcıların iştiraki ile gerçekleşen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü – Kadın Hakları Sempozyumuna Polatlı Belediyesini temsilen Meclis Üyesi Mahir Özel ve Halka İlişkiler Müdürü Murat Kurt katılarak Polatlı belediyesi Anadolu Bacıları etkinlikleri konusun da bilgi sundular.

Türk kadınının Anadolu da bin ikiyüzlü yıllarda başlattığı Fatma Bacı önderliğinde  dünyanın ilk organize kadın hareketi Anadolu Bacıları “Bacıyan-ı Rum – Roma diyarı Bacıları” ve 8 mart dünya kadınlar günün de yer alınarak, çalışan ve üreten kadının 19. y.y dan, Amerika dan  çok önce Anadolu da Türk kadınınca başarıldığı ifade edildi. Sempozyum içinde Mürsel Yıldızkaya Başkan’ın selamlarını ve mesajını ileterek, Anadolu bacıları ve Fatma Bacı, Çile Dağı Erenleri ve Sakarya zaferi destanını çalışmalarını katılımcılarla paylaşıldı.  TRT  Kurumunun isteğiyle  Polatlı’da ve Ankara’da Anadolu bacıları ile ilgili söyleşi yapıldı. Polatlı belediyesinin organizesi ile Fatma Bacı etkinlikleri ve Polatlıda ki kadın hakları konusun da Belediyemizin çalışmaları anlatıldı. İnsan hakları Avrasya Formu genel sekreteri sayın Abdullah Buksur’un gayretleri ile oluşturulan  Kadın Hakları Sempozyumuna; Türkiye Prof Dr. Sevgi Kafalı Semra Ener, Aliye Yılmaz, Emete Gözügüzelli, Kazakistan-Prof. Dr.Ayupova Zaureva,Kırgizistan- Prof. Dr. Gülzira Cumakunova,Irak- Jale Neftçi, Azerbeycan- Aygün Hasanoğlu, Moldovya- Stefanida Stamova Kuleva, Bulgaristan- Doç.Dr. Hasine Şen, Tataristan- Güz Kutluana , Gürcistan- Samire Bayramova, Karapapaklar – Leyla Akaya,  Suriye- Nail Mahli,  K.K.T.C – Emete Gözügüzelli, Afganistan – Aliye Yılmaz,  Yunanistan – Işık Ahmet,  Makedonya – Doç. Dr. Nalan Kazaz, Romanya – Niyara Shamil,  Doğutürkistan – Nurola Göktürk,  Ahıska – Suimbike Aksu, Kırım – Fatiam Akaya,  Nogaylar – Dilek Arslan, İran – Nazire Nerimalı  kadına ait her Tebliğler sunarak katıldılar.

Tarihten günümüze kadın

Tarihten günümüze kadın ve Türk Kandına  ait resim sergilerinin açıldığı, hemen her türlü meselenin geniş şekilde işlendiği iki gün süreli sempozyumun son derece yararlı geçtiği, böyle etkinliklerin tekrarını istedikleri izleyicilerce dile getirildi. Ankara Büyükşehir Meclis Üyesi Mahir Özel ise; “Bu vesile ile tüm kadınlarımızın  8 Mart çalışan kadınlar gününü kutluyor saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.