DOLAR 9,26720.06%
EURO 10,7481-0.01%
ALTIN 525,75-0,10
BITCOIN 5722040,29%
Ankara
16°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ovacık; “8 Mart, kadının özgürleşme ve dayanışma günüdür”

ABONE OL
8 Mart 2017 10:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün önemini vurgulayan yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Polatlı CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları ifade etti:

“Dünya Kadınlar Günü kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 8 Mart 1857 yılında New York’da 40.000 kadın dokuma işçisinin başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gündür. Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür.

8 Mart kadının örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir.8 Martlar dünyanın her yerinde her şehrinde kadının mücadele özgürleşme ve dayanışma günüdür.

Atataürk’e sonsuz teşekkür ediyoruz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına gereken değeri vermiş ve kadınların medeni ve siyasi haklara kavuşması seçme ve seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır. Atataürk’e sonsuz teşekkür ediyoruz. Dünya ve Türkiye de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Resmi rakamlara göre 7 yılda 1400 artış göstermiştir.

“Haksız tahrik indirimi” uygulaması kaldırılmalıdır.

“Ülkemizde kadınlar, yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaktadır. Kadına yönelik şiddete yasal önlemlerin alınması ile ilgili bir sorun da, kadına yönelik şiddet davalarında “haksız tahrik indirimi” uygulanmaktadır; Halen mevcut yasalara göre yargı organlarınca cinsel tacize uğrayan çocuk ve kadınların ruh sağlığının bozulup bozulmadığını değerlendirmeleri istenmektedir. Şiddete uğramak kadınlarda birçok ruhsal hastalığın oluşumunu tetiklemektedir. “Haksız tahrik indirimi” uygulaması kaldırılmalıdır.”

“Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutluyoruz”

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlarımızın mücadelesinin destekçisiyiz ve yanındayız.

Namus cinayetleri, uluslararası hukuk açısından yargısız infaz olarak kabul edilmektedir. Şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınlar tüm yasal haklarını kullanmaları sağlanmalıdır. Kadınlarımızı anladığımız, saygı duyduğumuz, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma mal ve mülk edinme; çalışma, işini seçme özgürlüğüne saygı duyulduğu ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz. Türk kadının daha rahat bir hayat sürdürmesini isteyen, onun omuzlarındaki ağırlığın farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın analarına haklarını vermiştir. Haklarını alan Türk kadını, bu gelişmenin ardından sosyal hayattaki yerini almıştır. Bizlere düşen görev; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten devraldığımız bu görevi daha ileri seviyeler taşımaktır. Kendi deyimiyle ülkemiz kadınlarını “Muasır  medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır.” diyen Ovacık, açıklamasını “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak  Birlik dayanışma ve mücadele günü olan bu günde bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutluyoruz.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.