DOLAR 8,5561-0.05%
EURO 10,1202-0.06%
ALTIN 496,490,28
BITCOIN 3428837,81%
Ankara
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Geçmeyen Diz ağrıları

ABONE OL
7 Mart 2017 11:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, sağlıklı yaşam tüyolarını ile birçok hastalık hakkında tedavi yönetimi ve ayrıntılı bilgileri İstiklal Gazetesi okurları ile paylaşmaya devam ediyor.

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, bu hafta İstiklal Gazetesi okurları için,  diz ağrıları hakkında bilgi verdi. Yaşar, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Dizin stabil yapısını esas olarak bağlar sağlar”

Diz, vücudun ağırlık taşıyan en hareketli ve en büyük eklemidir. Bu sebepten hastalıklara ve yaralanmalara sıklıkla maruz kalır. Dizin anatomik çatısı uyluk (femur) diz kapağı(patella) ve kaval (tibia) kemiklerinin eklemleşmesi, bunların arasında amortisör görevi gören menisküs denilen yastıkçıklar, bu yapıyı bir arada tutan kalın ve dayanıklı bantlar dan (ligamentler) oluşur. Bu çatı hareket ettiren ve destekleyen kaslar tarafından kuşatılmıştır. Dizin stabil yapısını esas olarak bağlar sağlar. Bu bağlarda gevşeme eklemin stabil ve dayanıklı yapısını kaybetmesine ve diz hastalıklarının başlamasına neden olur. Dizin stabil yapısını ikinci derece destekleyen kaslardır. Kasların yeterince güçlü olması diz hastalıklarında çok önemlidir.

Diz Hastalıkları Risk Faktörleri

1-Kilo(Obezite):Diz hastalıklarında en önemli faktör kilodur. Vücudun ağırlık taşıyan en hareketli eklemi olduğundan dize fazla yük binmesi eklem kıkırdaklarının ve menisküslerin erken yıpranmasına neden olur. Bu yıpranma diz kireçlemesinin (osteoartrit) ve menisküs yırtıklarının en önemli sebebidir.

2-Vücudun Yapısı: Eğer diz eklemine vücut ağırlığı dengeli olarak dağılıyorsa eklem kıkırdağı ve menisküste zedelenme olmaz. Ancak bu yük dağılımı bozuksa ve dengesiz bir dağılım varsa fazla yük altında kalan alanlarda erken yıpranma olacaktır. Kadınlarda kalça yapısının daha geniş olmasından dolayı dizin iç kısımlarına aktarılan yük daha fazladır. Bu yüzden diz kireçlemeleri kadınlarda çok daha çok görülür.

3-Fiziksel Aktivite Düzeyi: Ayakta çok duranlar, fiziksel olarak ağır ve çok çömelip doğrularak iş yapanlar, çok merdiven çıkanlar, futbol, koşu, uzun atlama gibi spor yapanlar daha çok risk altındadır. Bizim toplumumuzda günlük hayatımızda çömelerek iş yapma alışkanlığı ve yaşam tarzı fazla olduğundan diz zedelenmesi fazla görülmektedir.

4-Yaş: Yaşın ilerlemesiyle birlikte dizin çatısını oluşturan bağlarda gevşeme ve eklem kıkırdaklarında yıpranmalar başlar.

5-Çevresel Faktörler: Kötü beslenme, sigara.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.