DOLAR 8,45830.07%
EURO 10,0402-0.12%
ALTIN 491,96-0,03
BITCOIN 338465-4,28%
Ankara
29°

AÇIK

04:08

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Vekil Polatlı’da Nabız Ölçtü

ABONE OL
8 Mart 2017 09:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, dün Polatlı’ya gelerek referandum sürecini değerlendirdi.

Anayasa değişikliği referandumuna hayır çalışmaları kapsamında birçok il ve ilçeye ziyaret düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, dün Polatlı’ya gelerek ilçemizde saha çalışması yürüttü. Öncelikle CHP İlçe Örgütünü ziyaret eden Vekil Yılmaz, burada CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yılmaz; “Tek adam düzeni Türkiye’ye dayatılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, dün Polatlı’ya gelerek referandum sürecini değerlendirdi.

Anayasa değişikliği referandumuna hayır çalışmaları kapsamında birçok il ve ilçeye ziyaret düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, dün Polatlı’ya gelerek ilçemizde saha çalışması yürüttü. Öncelikle CHP İlçe Örgütünü ziyaret eden Vekil Yılmaz, burada CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Ovacık; “Bildiğiniz üzere 16 Nisanda yapılacak olan Anayasa halk oylamasıyla ilgili ilçe teşkilatımızın çalışmaları son sürat devam ediyor. İki tane mahallemizi yaklaşık sekiz günde bitirdik. Bu mahallelerden en büyüğü Şehitlik mahallesiydi, ardından dün itibariyle Gazi mahallesini de bitirdik. Bugün de Mehmet Akif mahallesinde çalışmalarımız devam edecek. “Hayır” ağırlığımız iyi, Polatlımızda “hayır” rüzgarları esiyor. Bu da bizleri motive ediyor.”dedi.

Yılmaz; “Bugün burada Polatlı’nın nabzını ölçeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ve CHP İlçe örgütü dün Polatlı’da ayrıca caddeleri gezerek esnaf ve vatandaşlarla görüştüler. Saha çalışması öncesi ilçe binasında basın açıklaması yapan Vekil Yılmaz; “Her gün bir ilimizde ve ilçemizde sahadayız. Bugün de Polatlı’dayız. Türkiye bir kararın arifesinde. Türkiye belki de 100 yıldır en önemli kararlarından birisini verecek. 150 yıl içersinde girdiği demokratikleşme süreci ile ilgili bir temel tercihle karşı karşıya. Bir dayatmayla karşı karşıya bulunuyor ve bu dayatmaya tepkisini verecek. Buna ilişkin bir karar verecek. Artık kimileri bir hanedanlık mı düzenliyor, kimileri bir diktatörya mı düzenliyor, kimileri başka bir kavramla bunun ifade ediyor ama herkesin net bir şekilde üzerinde anlaştığı ve iktidarda söylemekten çekinmediği bir tek adam düzeni Türkiye’ye dayatılıyor. Devletin tüm güç ve yetkilerinin tek bir kişiye verilmesiyle ortaya çıkan bir siyasal anlayış ki buna açıkça rejim değişikliği demek gerekir. Buna ilişkin bir temel ve tarihi karar vereceğiz. Aslına bakarsanız bize önerilen sistemin benzer örnekleri dünyada var. Yakın tarihimizden örnek veriyoruz; Mısır’da, Libya’da, halen Suriye’de de sürmekte. Tekrardan rejimleri dünyada tek tek yıkılmakta. Ama bu siyasal sistemler, bu rejimler yıkılırken aynı zamanda ülkeler de yıkılmakta. Bir macera süreci, bir belirsizlik süreci Türkiye’ye dayatılmış durumda. Benim sahada gördüğüm şey şu; vatandaş diyor ki “biz çocuklarımızı nereye gideceği belli olmayan bir trene bindirmeyiz, o halde ülkemizi de bindirmeyiz. Dolayısıyla bu macera sürecine biz sebebiyet vermeyiz, bu vebal altına girmeyiz.”diyorlar. Bugün burada Polatlı’nın nabzını ölçeceğiz.”dedi.

“Açık ara net bir şekilde “hayır” çıkacak”

Vekil Yılmaz, konuşmasının devamında; “Gördüğümüz şudur; bugün burada bir oylama olsa açık ara net bir şekilde “hayır” çıkacak. Çünkü bu sadece bir siyasal partinin görüşü değil, toplumun tüm kesimlerinin, iktidar partisi tabanının, MHP’nin tamamına yakını neredeyse; yönetici kadroları hariç, iradesi bu yönde. Şimdi biz bu iradeyi güçlendirmek ve çoğaltmak istiyoruz. Anketler gösteriyor ki katılım yükseldiği zaman “hayır” oyu daha güçlü çıkacak. Katılım %85’lere ulaştığı zaman net bir şekilde “hayır” çıkacağı görülüyor. O halde örgütümüzün birinci görevi bu katılımı arttırmaktır. Herkes sandık başına gitsin ve ülkemizin geleceği için çocuklarımızın geleceği için bu temel tercihe dair oy kullansın istiyoruz. İkinci görevimiz bu değişikliğin ne getirdiğini topluma anlatmaktır. Evet, referanduma ilişkin bir yasak söz konusu değil. Propaganda serbest ama propaganda sadece “evet” diyenler için serbest. Türkiye’nin dört bir tarafında “hayır” diyen herkes için propaganda yasakları var. Sivil topluma yasaklar getirildi. Buna rağmen dalga dalga büyüyen bir “hayır” iradesi var. Bu oylamada muhtar değişmeyecek, aza değişmeyecek, belediye başkanları değişmeyecek, Cumhurbaşkanı ve başbakan değişmeyecek.”ifadelerini kullandı.

Yılmaz; “Partimize oy istemiyoruz, ülkemizin geleceğine istiyoruz”

Yılmaz, açıklamasının sonunda; “Partimize oy istemiyoruz. Ülkemize, geleceğimize ve çocuklarımızın geleceğine oy istiyoruz. Sevgili arkadaşlar, şu kadarını söyleyeyim; bu anayasa tartışılmasın istediler. Hala da bu anlayış kendini sürdürüyor. Biliyorlar ki kim bu anayasanın içeriğinden ve getireceklerinden haberdar olursa buna asla evet demez. O nedenle bu tartışma olmasın istiyorlar. Toplum bundan haberdar olmasın istiyorlar. Bu değişiklik kimin için yapılıyor? Bu değişikliğe kim ne için “evet” diyor. Bu kadar yetkiyi kime vereceğiz? Hayatın her alanında ortak karar verirken, demokrasi kültürünü geliştirirken neden şimdi bütün iradeyi tek bir adama devredelim? Dönüp şunu bir düşünelim. Daha iki yıl var seçimlere ama biz net bir şekilde bu iradeyi hiç kimseye teslim etmek istemiyoruz. Şunu hatırlatmak isterim, son başbakanlığının bir ay öncesinde iktidara geleceğini öngöremezdi, hiç kimse de ön görmedi ama özellikle Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından, Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra beşinci partiden bir başbakan çıktı. Dolayısıyla yarın Türkiye’de ne gelişmeler olacağını, kimin bu yetkilerden yararlanacağını bilemeyiz. Kişiden bağımsız bir şekilde bu yetkilerin toplum tarafından kullanılması gerektiğini bir kez daha vatandaşa anlatacağız. Sahalar bizi bekliyor. İnşallah Polatlı’ya yakışan bir iradeyi hep beraber ortaya çıkarırız. Bu konuda her partiden yurttaşlarımıza inanıyor ve güveniyorum.”dedi. Vekil Yılmaz daha sonra gazetecilerin ve partililerin sorularını yanıtladı.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.