DOLAR 8,41740.04%
EURO 9,99590.08%
ALTIN 489,070,02
BITCOIN 323344-0,59%
Ankara
32°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ovacık: “Okula gitmek yerine gelin oluyorlar”

ABONE OL
6 Mart 2017 10:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgütü, Anayasa Referandumuna Hayır çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

CHP Polatlı İlçe örgütü, kadın kolları, gençlik kolları ve tüm üyeler, Anayasa değişikliğine “Hayır” saha çalışmalarına Polatlı’nın tüm mahallelerinde devam ediyor. Ziyaret edilen vatandaş ve esnaflara “Hayır demezseniz ne olacak?” broşürleri dağıtılıyor. CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, yapılan çalışmalara dair yazılı basın açıklamasında bulundu. Ovacık, yaptığı basın açıklamasında “çocuk gelinler” sorununa değindi. Ovacık, yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Hayırlarımızı hızla çoğaltmaya devam ediyoruz”

“Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgütü olarak 16 Nisanda yapılacak olan Anayasa değişikliği referandum #Hayır saha çalışmalarında Polatlı halkı ile hayırlarımızı hızla çoğaltmaya devam ediyoruz. Şehitlik ve İstiklal mahallerinden den sonra  Gazi mahallesinde yaptığımız saha çalışmalarında Hayırlarımızı çoğalttıkça bize güç veriyor. Mahallelerde ki her ev tek tek üyelerimiz ve gönüllüler tarafından  nezaketle çalınıyor, çaldığımız kapılar açılıyor ve sorunlar bir bir dile getiriliyor. Geçim sıkıntısı işsizlik, terör olayları derken bir sıkıntıda çocuk gelinlerin ve kadına yapılan  istismarın son bulması yönünde oldu. Kadınlarımızla  şu acı gerçek istatistikleri onlarla paylaşmak istiyoruz:  Son 10 yılda Türkiye’de 482.908 kız çocuğu zorla evlendirildi. Okula gitmek yerine gelin oluyorlar.  Bu acı gerçek rakama döküldüğünde 2015 yılında toplam 602 bin 982 evlilikten Sadece 2015’te 32.820 çocuk zorla evlendirilmiş.  TUİK verilerine göre 2015’te 31,337 kız, 1483 erkek çocuk zorla evlendirilmiş. Sadece 2015 yılında 17.789 çocuk gelin doğum yapıyor.  15 yaş altı doğum yapan kız çocuklarının sayısı ise 244. Bu veriler 2015 verileri ve bu rakamlar hızla artmakta.”

“Erken evlenen çocuklar okula gidemiyor, aile içi şiddete, tacize ve tecavüze uğrama ihtimalleri artıyor”

“Çocuk yaşta evlilikler kız çocuklarını en temel haklarından olan öğrenme, gelişme ve çocuk olma haklarından mahrum bırakıyor. Erken evlenen çocuklar okula gidemiyor, aile içi şiddete, tacize ve tecavüze uğrama ihtimalleri artıyor. Maalesef başkanlık diye tutturduğunuz bu ülkede insanlarımız,çocuklarımız ve kadınlarımızın  sorunları çözüm beklemekte gerekli yasalar çıkmamakta çıkanlar ise takip edilmemekte… Kadın cinayetlerinde cinayeti işleyene indirim uygulanmakta ve gerekli cezalar verilmemekte. Bu veriler bize gösteriyor ki yolunda gitmeyen bir şeyler var. Bu gidişe dur demek için Hayır demeliyiz. Çocuk gelinler için Hayır demeliyiz. Kadının gördüğü şiddet için Hayır demeliyiz. Çocukların uğradığı taciz ve istismar için Hayır demeliyiz. Mağdur olanlar için gerekli yasaların derhal çıkarılması için Hayır demeliyiz.  Cumhuriyet Halk Partisi bu konularda yasa değişiklikleri öneriler getirse de mevcut hükümet maalesef destek vermiyor. Bunlardan bazıları şöyle.  Evlenme ile ergen olunur” ifadesi yasadan kaldırılacak, ergenlik yaşı 18’e çıkarılacak. Hâkimin olağanüstü durumlarda 16 yaş olarak belirlediği evlilik izni 18’e çıkarılacak. 18 yaşından küçük çocuğun yasal temsilcisinin izni olmadan evlenemez” maddesi kaldırılacak. Yasadan “daha ergen yaşta ergin olsa bile” ifadesi kaldırılacak, ergenlik yaşının 18 olduğu belirtilecek. Yasayla, 15 yaşını tamamlamış çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel davranış fiili 18 yaşına çıkarılacak. 15 yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi” ibaresi 18 yaşına çıkarılacak ve fiili yapan şahıslara verilen ceza 3 yıldan 6 yıla yükseltilecek. Mağdurun 15 yaşını bitirmemiş bir çocuk” ibaresi 18 yaşına çıkarılacak. Yasa değişikliğine  mevcut hükümet destek vermedikçe yasalaşması zor.”

“Kadına layık olduğu değeri vermeyen toplumların yükselme şansı yoktur”

“Kadınlarımız toplumun dayanağıdır. Kadına layık olduğu değeri vermeyen toplumların yükselme şansı yoktur.  CHP olarak, tüm kadrolarımızla, çocuklarımıza adil, eşitlikçi bir Türkiye bırakmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye gündeminde  bu sorunlar varken Anayasa değişikliği rejim değişikliği olmamalı ve Kadınlarımız hep beraber #HAYIR demek için haykırmalıyız. Çocuklarının geleceği, mutluluğu için eşitlik, demokrasi ve barış mücadelesi veren herkesi, çocuklara ve kadınlara zulmedenlere karşı kenetlenmeye HAYIR demeye  davet ediyoruz!”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.