DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5728754,60%
Ankara
15°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Barzani bayrağı, Bahçeli’nin tepkisi, Başbakan’ın izahı

ABONE OL
4 Mart 2017 10:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Barzani’ye ve onun sözde bayrağına bir Bahçeli’nin bakış açısına bakın,

Bir de aynı şahıs ve onun sözde bayrağına Başbakan Binali Yıldırım’ın yaklaşımına bakın!

Başbakan’ın, “başkanlık” konusunda, “sözü üzerine söz söylenmez” dediği Bahçeli’nin sözde bayrak için söylediklerinin ağırlığına bakın: “Türk bayrağına eş tutularak asılması, skandaldır, rezalettir. İstanbul’da bu sözde bayrağın dalgalanmasına kim izin vermiştir? Sayın Başbakan Çankaya’da arkasına dönüp de ‘nedir bu bayrak, kim koydu bunu buraya’ diyebilmiş midir? Barzani bayrağını görmeye kesinlikle tahammülümüz yoktur. Bu şahıs önce Türkiye’ye kurduğu tuzakların bedelini ödemelidir.”

Sayın Başbakan izah ediyor:

“Irak anayasasına göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, ayrı bayrağı vardır. Ve bunu dünya da tanıyor. Bunu yeni bir uygulamaymış gibi gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değildir.”

Barzani ve sözde bayrağı konusunda, Bahçeli neredeee, Başbakan Yıldırım nerede!

Irak’ın kuzeyindeki özerk “Kürdistan” yapılanması ve bunun Türkiye’ye yansımaları, muhtemel etkileri, Türkiye’nin en temel meselelerinden biri, belki de birincisidir.

Bu kadar temel bir meselede, birbirinden tamamen zıt noktalarda olan siyasî partilerin, söz konusu “başkanlık” olunca, aynı noktada buluşmaları nasıl mümkün olabiliyor? Burada bir anormallik yok mu?

Her iki partinin mensupları da şu “niyet” meselesini derinlemesine sorgulamalıdır!

Ben, “Parti içi muhalefet sıkıştırdığından, Bahçeli, koltuğunu korumak için AKP’ye yanaştı” sözlerini hiç inandırıcı bulmuyorum. Maksat koltuk olsa, iktidarın bu kadar özenle, ağırladığı, itibar gösterdiği Barzani’ye bu kadar ağır sözlerle yüklenmezdi. Birkaç sıradan sözle hadiseyi geçiştirirdi… Niyetini sorgulatmazdı.

Barzani’yle ilgili açıklamasının son cümlesinde Başbakan ne diyor:

“Bunu yeni bir uygulamaymış gibi gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değildir.”

Peki, buradaki niyetinden şüphe ettiğiniz Bahçeli’nin, unutulmuş olan Başkanlık meselesini, durup dururken gündeme getirmesindeki niyetinden hiç şüpheniz yok mu?

x   x   x

EYALET VEYA FEDERE DEVLET HUKUKU

Bir eyaletin başkanı, başka bir ülkede misafirken, eyaletinin bayrağı göndere çekilebilir mi?

Eyaletler, iç işlerinde “bağımsız”dır. Dış işlerinde, uluslararası ilişkilerinde ise bağlı olduğu devlet yetkilidir.

Almanya’nın, İsviçre’nin, Rusya’nın pek çok eyaleti veya “federe” devleti vardır.

Bunların hepsinin de parlamentoları, başkanları, başbakanları vardır. Buralardan bir başkan veya başbakan, misal, Rusya’nın İnguşya Cumhuriyeti’nin başkanı geldiği zaman, o eyaletin bayrağı Türk bayrağının yanına çekilebilir mi?

Hayır!

Bu federe devletler, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, bütün uluslararası teşkilatlarda, merkezî devlet tarafından temsil edilirler.

Onları hiçbir devlet ve organizasyon “bağımsız devlet” şeklinde tanımamıştır. Tıpkı, Barzani’nin “Kürdistan Federe Devletini” tanımadığı gibi!

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.