DOLAR 9,5887-0.16%
EURO 11,1457-0.47%
ALTIN 556,920,62
BITCOIN 6022111,70%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Katar: Zenginliğin demokrasisi – Köşe Yazısı

ABONE OL
2 Mart 2017 10:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elbette Katar’da demokrasi falan yok… “Meşruti monarji” adı verilen “babadan oğula” rejimi hâkim.

Gel gelelim, demokrasi talebi de, ihtiyacı da yok gibi…

Demokrasiden beklenen nedir?

En başta, ekonomik gelişmişlik, ekonomik özgürlük, müreffeh bireyler ve toplum… Değil mi?

Eh, bunlar fazlasıyla sağlanmış vaziyette… Çünkü Katar’da kişi başına düşen millî gelir (KBMG), sıkı durun, tam 100 bin dolar…

Bu nasıl sağlanıyor?

Petrol, bilhassa doğalgaz kaynakları sayesinde… Katar, Rusya ve İran’dan sonra, dünyadaki en zengin doğalgaz rezervlerine sahip. Nüfusu da 2 milyondan bile az olunca, kişi başına gelir 100 bin dolara ulaşıyor, haliyle…

Bu zenginlik sayesinde, “Amerikan üniversitelerinin önemli fakültelerinin şubeleri açılmış… Katar, çok zengin çeşitlilikte bir medya ve ‘sivil toplum’a sahip.” (AÜ, Ortadoğu’da Siyaset, S.59)

“Sivil toplum” kavramına ince dikkat gerek… Çünkü “sivil toplum” kurumları sadece demokratik ülkelerde bulunuyor ve yaşayabiliyor.

Medyaya da dikkatinizi çekmek isterim. Meşhur El-Cezire televizyonu Katar’ın… İngilizce, Arapça ve Türkçe yayın yapıyor. İngilizce yayınları dünyaca takip ediliyor… Doha, Londra, Kuala Lumpur (Malezya) ve Washington’da yayın merkezleri, dünyanın her yerinde de muhabirleri var. Çok geniş kapsamlı ve çeşitli haberlere, haber programlarına imza atıyor.

Ülkenin başkenti Doha, sıklıkla uluslararası spor müsabakalarına ev sahipliği yapıyor. Yılda en az bir kere uluslararası tenis turnuvası düzenleniyor ve ortaya konan ödüller çok yüksek olduğu için, dünyanın en önde gelen şampiyon tenisçileri katılıyor.

2022 FİFA dünya kupası Katar’da yapılacak… Katar, statları ve altyapıyı hazırlamak için şimdiden haftada 500 milyon dolar harcıyor. 11.500 kilometrekare, yani Türkiye’nin 70’te 1’i kadar toprağı olan ülkede, toplam harcamanın 200 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor.

İşte, kısaca Katar bu… Zenginliğiyle “kendine demokrat” bir ülke!

x   x   x

AÇLIKTAN KIRILANLAR

Dünyada yüz milyonlarca insanın açlık ve susuzluk çektiğini sık sık dile getiriyorum. Birkaç gün önce, Güney Sudan’daki kıtlık dolayısıyla 100 bin kişinin acil gıda yardımına ihtiyacı olduğunu yazmıştım. Dün, Birleşmiş Milletler (BM) açıkladı; kıtlığı aşabilmek için 170 milyon dolara ihtiyaç varmış.

Bu rakam, Katar’ın 2022 için her hafta harcadığı 500 milyon doların sadece 3’te biri…

Trump’ın, savunma bütçesinde yapacağı 54 milyar dolarlık artırımın ise 300’de biri…

BM, kıtlıkla mücadele için gerekli olan 170 milyon doların yüzde 5’inin toplanabildiğini açıkladı.

Para Doğu’da da, Batı’da da çok!

Ne yok!

Vicdan yok… Merhamet yok… İnsanlık yok!

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.