DOLAR 9,5379-0.5%
EURO 11,0815-0.59%
ALTIN 549,05-1,40
BITCOIN 598567-1,13%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mısır’a bir destek de Atalay’dan!

ABONE OL
1 Mart 2017 09:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı’nın yakından tanıdığı İşadamı ve Çiftçi Hidayet Atalay, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu’nun geçtiğimiz gün yaptığı alternatif ürün açıklamasına destek vererek bu yıl üretiminin yarısını Mısır olarak yapacağını söyledi.

Polatlı’nın tanınan ve sevilen işadamı, John Deere Kurucu Müdürü Hidayet Atalay, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu’nun alternatif ürün çağrısına destek verdiğini açıkladı. Atalay, dün gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık ile görüşerek destek açıklamasında bulundu, soğandan zarar eden çiftçilere mısır ekmesini önerdi.

Toplu’nun çağrısına Atalay’dan destek

Polatlı’nın yakından tanıdığı İşadamı ve Çiftçi Hidayet Atalay, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu’nun geçtiğimiz gün yaptığı alternatif ürün açıklamasına destek vererek bu yıl üretiminin yarısını Mısır olarak yapacağını söyledi.

Polatlı’nın tanınan ve sevilen işadamı, John Deere Kurucu Müdürü Hidayet Atalay, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu’nun alternatif ürün çağrısına destek verdiğini açıkladı. Atalay, dün gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık ile görüşerek destek açıklamasında bulundu, soğandan zarar eden çiftçilere mısır ekmesini önerdi. Atalay, dün gazetemize yaptığı açıklamada; “Polatlılı çiftçiler olarak Yahya Bey’e bu çalışmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz ve minnet borçluyuz. Polatlı’da geç kalınmış bir ilki Yahya Bey’in sayesinde gerçekleştireceğiz inşallah. Bu daha önce bireysel olarak denendi ve başarılı olamadı. İnanıyorum ki Yahya Bey bu işi başaracaktır çünkü saatte 50 ton kurutma gerçekleştirecek bir tesis sunacak. Soğanın masrafları ağır ama herkes bir şekilde soğan ekmeye çalışıyor. Buna bağlı olarak insanlar ciddi anlamda zarar görüyor ve yok oluyorlar. Soğan bir sene para yaptığı zaman gelecek sene para edecek diye herkes soğana yoğunlaşıyor.”dedi.

“Polatlı bu konuda geç bile kaldı”

Atalay, açıklamasının devamında; “Geçen sene soğan için güzel bir yıldı fakat bu sene çok kötü bir yıl oldu. Şu anda depolarda %30’a yakın bir doluluk oranı var ve bunlar çöpe gidecek. Adana’daki gecikmeden dolayı Polatlı bu bir aylık boşluğu yakalarsa belki bir kısmı yok pahasına da olsa satılır. Konuyla ilgili Yahya Bey ile görüştüm, kurutmanın sezona yetişeceğini söyledi. 800 dekar soğan ekecektim fakat bunu yarıya düşürdüm ve bunun yarısını mısıra dönüştüreceğim. Tohumlar da gelmeye başladı ekeceğiz inşallah. Satışları da tıpkı buğday gibi Polatlı Ticaret Borsasında yapılacak. Bunun yaygınlaşacağını düşünüyorum, zaten Polatlı bu konuda geç bile kaldı. Kurutma şansımız yoktu, nemden dolayı oksitlenme yaşanıyordu. Şimdi kurutma sorununun çözülmesi ile bu işin başarılı olacağına inanıyorum.”şeklinde konuştu.

“Yeni nesil artık soğan yemiyor”

Atalay, açıklamasının sonunda; “Buğday eker gibi soğan ekip sonrasında zarar edip o zarara katlanamayacak şekilde kendini yok etmenin bir mantığı yok. Yeni nesil artık soğan yemiyor. Soğanın çok faydalı olduğunu herkes biliyor fakat kokusundan dolayı tercih edilmiyor. Yani Türkiye’de soğan tüketimi azaldı. Soğan soyma, soğanın suyunu alma ve soğan tozu ile ilgili de büyük yatırımcılardan bir girişim bekliyoruz. Soğanlarımız, milli servetimiz kayboluyor. Soğan için de bir tesis istiyoruz. Belki bu konuyla ilgili Borsa ve Ticaret odasının bir katkısı olabilir çünkü kolay bir iş değil.”diyerek çiftçiye mısır ekmesini önerdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.