DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 582791-3,10%
Ankara
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mesleki ve Teknik Eğitim Sorunları Masaya Yatırıldı

ABONE OL
1 Mart 2017 09:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı (TÜRKMETES) (2014-2018) Beşinci İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay başkanlığında Ankara Başkent  Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Toplantıya, Teknik Eğitim Vakfı’nı (TEKEV) temsilen Vakıf Başkan Vekili Zeynel Abidin Karagöz de katılım sağladı. Toplantıda,  Mesleki ve Teknik Eğitim için yeni düzenlemelerin yapıldığı, bu bağlamda, çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığı, çıraklık eğitimine ve işletmelerde beceri eğitimlerine giden öğrencilere alacakları ücretin üçte ikisi oranında devlet desteği verildiği, alan eğitimine başlayan bütün meslek lisesi öğrencilerinin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalandığı, tüm meslek lisesi mezunlarına teknisyenlik unvanı verildiği ve meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılarak yerine ek puan uygulamasının getirildiği hususlarına değinildi.

“Birikmiş sorunları olduğunu da göz ardı edemeyiz”

Toplantıda söz alan TEKEV Başkan Vekili Zeynel Abidin Karagöz, öncelikle Strateji Belgesi ve Eylem Planındaki hususlarla ilgili görüşlerini belirttiği konuşmasında;  “Bakanlığımızın ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün son bir yıl içerisinde yapmış oldukları çalışmaları memnuniyetle gözlemlemekteyiz. Ancak, Mesleki ve Teknik Eğitimin yıllardır birikmiş sorunları olduğunu da göz ardı edemeyiz. TEKEV Genel Başkanı Sayın Erdoğan Özen’in de her platformda öncelikli olarak vurguladığı gibi eğitim sisteminin en önemli mihenk taşı öğretmendir. Mesleki ve Teknik Eğitimin olmazsa olmazı olan Teknik Öğretmenler ile ilgili hiç bir maddeye yer verilmemiş olmasının üzüntü verici olduğunu belirtmek isterim. Öğretmenlerin yeni teknolojilerin kullanılması için hizmet içi eğitime alınmaları çok yerinde olacaktır. Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılması sonucu yeni bir teknik öğretmen yetiştirme sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Teknik eğitim alanına öğretmen yetiştirmenin ihmal edilmesi ve belirsizliğe bırakılması gelecek günler için teknik eğitimi olumsuz etkileyecektir. En acil yapılması gereken, Teknik öğretmenlerin yıllardır geriye gitmekte olan özlük haklarının iyileştirilmesi hususunda bir an önce sonuç odaklı çalışmalara başlanmalıdır.” ifadelerini kullandı. TÜRKMETES 2017 Yılı Taslak Çalışma Planı ve 2018-2023 Dönemi Hazırlık Süreci Takvimi Kurul Üyelerinin onayına sunularak ve oybirliği ile kabul edildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.