DOLAR 8,3987-0.1%
EURO 9,9795-0.04%
ALTIN 489,580,12
BITCOIN 318017-0,92%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  “Yaşam harekettir, hareket özgürlüktür”

ABONE OL
28 Şubat 2017 09:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, diz hastalıklarını oluşturan risk faktörlerinden bahsetti.

Vücudun ağırlık taşıyan en hareketli ve en büyük eklemi olan dizin, hastalıklara ve yaralanmalara sıklıkla maruz kaldığını ifade eden Yaşar, dizin yapısından ve çeşitli risk faktörlerinden bahsetti. Yaşar: “Dizin anatomik çatısı uyluk (femur) diz kapağı(patella) ve kaval (tibia) kemiklerinin eklemleşmesi, bunların arasında amortisör görevi gören menisküs denilen yastıkçıklar, bu yapıyı bir arada tutan kalın ve dayanıklı bantlar dan (ligamentler) oluşur. Bu çatı hareket ettiren ve destekleyen kaslar tarafından kuşatılmıştır. Dizin stabil yapısını esas olarak bağlar sağlar. Bu bağlarda gevşeme eklemin stabil ve dayanıklı yapısını kaybetmesine ve diz hastalıklarının başlamasına neden olur. Dizin stabil yapısını ikinci derece destekleyen kaslardır. Kasların yeterince güçlü olması diz hastalıklarında çok önemlidir.” dedi.

Diz hastalıkları risk faktörlerinden bahseden Op. Dr. Yaşar, kadınlarda kalça yapısının daha geniş olmasından dolayı dizin iç kısımlarına aktarılan yükün daha fazla olduğunu ve diz kireçlemelerinin kadınlarda bu sebeple daha çok görüldüğünü ifade etti. Risk faktörlerini ise şu şekilde sıraladı:

1-Kilo(Obezite): Diz hastalıklarında en önemli faktör kilodur. Vücudun ağırlık taşıyan en hareketli eklemi olduğundan dize fazla yük binmesi eklem kıkırdaklarının ve menisküslerin erken yıpranmasına neden olur. Bu yıpranma diz kireçlemesinin (osteoartrit) ve menisküs yırtıklarının en önemli sebebidir.

2-Vücudun Yapısı: Eğer diz eklemine vücut ağırlığı dengeli olarak dağılıyorsa eklem kıkırdağı ve menisküste zedelenme olmaz. Ancak bu yük dağılımı bozuksa ve dengesiz bir dağılım varsa fazla yük altında kalan alanlarda erken yıpranma olacaktır.

3-Fiziksel Aktivite Düzeyi: Ayakta çok duranlar, fiziksel olarak ağır ve çok çömelip doğrularak iş yapanlar, çok merdiven çıkanlar, futbol, koşu, uzun atlama gibi spor yapanlar daha çok risk altındadır. Bizim toplumumuzda günlük hayatımızda çömelerek iş yapma alışkanlığı ve yaşam tarzı fazla olduğundan diz zedelenmesi fazla görülmektedir.

4-Yaş: Yaşın ilerlemesiyle birlikte dizin çatısını oluşturan bağlarda gevşeme ve eklem kıkırdaklarında yıpranmalar başlar.

Diz hastalıklarındaki risk faktörlerini beş madde altında açıklayan Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, beşinci risk maddesi olan çevresel faktörlerden kötü beslenme ve sigarayı gösterdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.