DOLAR 9,35530.25%
EURO 10,92000.49%
ALTIN 532,210,47
BITCOIN 5794500,47%
Ankara
14°

PARÇALI BULUTLU

05:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Demir “MİLLET İÇİN EVET, DEVLET İÇİN EVET, BAYRAK İÇİN EVET”

ABONE OL
28 Şubat 2017 09:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir 16 Nisan’da yapılacak referandumla birlikte değiştirilmesi planlanan 18 anayasa maddesinin Türkiye’yi daha sağlam bir geleceğe taşıyacağını ifade etti. ”

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir dün yazılı bir basın açıklaması yaparak 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa referandumunu değerlendirdi. Bu açıklamada Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanan köklü değişikliğin yalnızca hükümet yönünde olduğunu dile getirerek, yönetim şeklinin rejim olarak Cumhuriyet olduğunu ve bu rejimin değişmeyeceğini vurgulayan bir açıklamada bulundu.

Demir “Türkiye’de sistem değişmeli”

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir  “İki başlılığa son verdiren bu sistem Türkiye’nin başlılığa son verdiren bu sistem meclis daha da güç kazanacaktır.” dedi.

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir dün yazılı bir basın açıklaması yaparak 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa referandumunu değerlendirdi. Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir : “Referandumda toplam 18 anayasa maddesinin değişikliği halk oylamasına sunulacak ve milletin görüşü alınarak bu değişiklik halkın iradesi ile yapılacaktır. Değişiklik yapılması halk oyuna sunulacak olan maddelere bakıldığında değişiklik yapılması düşünülen kanun maddeleri güçler ayrılığını daha sağlam hale getirebilmek Türkiye’nin bundan sonra yeni bir koalisyon batağına sürülmesini engellemek, cumhurbaşkanının yasal sorumsuzluğunu ortadan kaldırmak, yürütmede çift başlılığa son vermek ve kalıcı siyasi istikrarı sağlamaya yönelik değişikliklerden ibrettir. Söz konusu maddelerin içeriklerine ön yargısız ve objektif olarak bakıldığında bu değişikliğin ne kadar zaruri olduğu anlaşılacaktır. Devletin yönetim şekli rejim cumhuriyettir anayasada sadece hükümet şekli değişmektedir.” dedi.

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, açıklamasına şu sözlerle devam etti : “Başkanlık sitemi özellikle 1960’tan itibaren gerekli olduğu ve en son 15 Temmuz kalkışma girişimi Türkiye’de sistemin bir an önce değişmesi gerekliliğini ortaya koydu.

Büyük değerli sayın bahçeli destek verme kararı aldı. Konu vatansa geri teferruattır. İki başlılığa son verdiren bu sistem Türkiye’nin başlılığa son verdiren bu sistem meclis daha da güç kazanacaktır. Vesayetten kurtulacaktır. Türkiye ayağına koluna tekrar takılmak istenen prangalarından kurtulacaktır.” dedi.

Millet için evet, Devlet için evet

Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir açıklamasının son bölümünde  “Cumhurbaşkanı meclisi feshedemez. Fesih tek taraflı olarak dağıtmak veya geçersiz kılmak demektir. Önerilen sistemde Cumhurbaşkanı’nı da mecliste sadece seçimleri yenileme kararı alabilir. Bu durumda ise erken seçime değil sadece meclis değil sadece cumhurbaşkanı da gitmek ve tekrar halkın onayını almak zorundadır yani kararı veren cumhurbaşkanı olsa bile kendi görev süresi bitmekten tekrar aday olup seçilmeyi ve erken seçimin siyasi riskini almak zorundadır. Yeni sistem de eski sistem de olduğu gibi kanun yapma değiştirme ve iptal etme yetkisi sadece ve sadece meclise ait cumhurbaşkanı ancak cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlanabiliyor.

Başkanlık sisteminde, Cumhurbaşkanı yıllık bütçesini meclisin onayına sunmak zorunda şayet meclis onaylamazsa bir kez daha revize edip meclise sunma hakkı var onaylanmazsa cumhurbaşkanının önceki yıl kullandığı bütçe neyse ona enflasyon oranında ir artış sağlanarak bütçe uygulamaya sokuluyor böylelikle önerilen sistem ve aşırı otorite devlet yönetimin kilitlenmesine izin vermiş oluyor.

Hak olan bu davada algı operasyonlarıyla hiçbir yere varamayacaklardır. Türkiye’nin şaha kalkmasını engelleyemeyecekler. Bu davanın sahibi haktır. Hak olan bu davada zafer muhakkaktır.”diyerek yazılı basın açıklamasını sonlandırdı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.