DOLAR 8,81990.01%
EURO 10,32700.02%
ALTIN 496,890,16
BITCOIN 377246-4,11%
Ankara
20°

AÇIK

05:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

366. Dönem Askerler Yemin Etti

ABONE OL
25 Şubat 2017 11:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında acemi eğitimini tamamlayan erler ve temel eğitimini tamamlayan asteğmen adayları için yemin ve diploma töreni düzenlendi.

Topçu ve Füze Okul Komutanlığında 366. Dönem temel eğitimini tamamlayan asteğmenler ile acemiliğini tamamlayan kısa ve uzun dönem erler için diploma ve yemin töreni düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Sancak Kıtasının platformda yerini alması ve sancağın tanıtılması ile devam etti. Sonrasında yemin ve diploma törenine geçildi. Törende; 190 Asteğmen, 244 kısa dönem, 25 uzman erbaş ve 136 uzun dönem 1997/1 tertip er olmak üzere 595 asker yemin etti. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

  1. Dönem Er, Erbaş ve Asteğmenler Yemin Etti

Topçu ve Füze Okul Komutanlığında 366. Dönem temel eğitimini tamamlayan asteğmenler ile acemiliğini tamamlayan kısa ve uzun dönem erler için diploma ve yemin töreni düzenlendi.

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında acemi eğitimini tamamlayan erler ve temel eğitimini tamamlayan asteğmen adayları için yemin ve diploma töreni düzenlendi. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Aykut Tonbul, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Polatlı İstiklal Madalyalılar Dernek Başkanlığı, Askeri Erkan, Asteğmen ve erlerin aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Sancak Kıtasının platformda yerini alması ve sancağın tanıtılması ile devam etti.

Babasıyla aynı yerde askerli yapıyor

Sancağın tanıtılmasının ardından yemin törenine geçildi. 366. Dönem asteğmenler ile kısa ve uzun dönem erler, erbaşlar yemin etti. Törende; 190 Asteğmen, 244 kısa dönem, 25 uzman erbaş ve 136 uzun dönem 1997/1 tertip er olmak üzere 595 asker yemin etti. Yemin töreni ve konuşmaların ardından, Asteğmen adayları dönem birincisi ve kıtaya ilk katılan er ve erbaşlar adına birere asker tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, derece ile mezun olan meslek kurasına tabi Asteğmen adayları ile birliğe ilk katılan erlere ödülleri verildi. Dünkü törende en dikkat çekici unsur ise babası ile aynı yerde askerlik yapma şansı bulan Er Sezer Kaan Şugüneş’in babası Nevzat Şugüneş’e bayrak takdim edilmesi oldu. Bayrak takdimi Tuğgeneral Ağırcan tarafından yapıldı. Diplomaların verilmesinin ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması gerçekleştirdi. Sonrasında Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Diploma ve Yemin Töreni sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

Ağırcan; “Türk askeri olmak bir onurdur”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, törende yaptığı konuşmasına katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladı. Sonrasında yemin eden askerlere seslenen Tuğgeneral Ağırcan; “Bu yemin ile sizler, milletimize sadakat ile hizmet edeceğinizi, emirlere ve amirlere mutlak itaat edeceğinizi, ulusumuzun güvenine layık olacağınızı ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şereftir, namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava-su-toprak kadar kutsaldır. Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza, vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın vatan, bayrak ve şeref olacağına, dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum. Kahraman mehmetçikler, asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü ordularından birisi, aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusun hizmetinde olan Türk Silahlı Kuvvetler gücünü Atatürkçü düşünce sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi bağrından çıktığı yüce Türk milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak bir onurdur. Askerlik döneminiz ilerde çocuklarınıza ve torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Ettiğiniz bu kutsal andın size, ailenize, Türk Silahlı kuvvetleri ve yüce Türk ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”ifadelerini kullandı.

“Onlar artık bizim de evlatlarımız”

Tuğgeneral Ağırcan, konuşmasının sonunda komutanlara hitaben; “Askerlerimizi yetiştiren değerli komutan ve silah arkadaşlarım; annelerinin ve babalarının bize emanet ettiği biricik evlatlarını büyük bir sabır ve inançla, gece gündüz demeden, atalardan yadigar Mehmetçik ruhunu evlatlarımıza sevgiyle aktardınız. Onlara; siz askersiniz dediniz. Sizler kardeşsiniz dediniz. Asker arkadaşlığı ömür boyu unutulmaz dediniz. Belki de en önemlisi aldığınız emanetleri bugün anne ve babaların karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız.”dedi. Sonrasında aileleri seslenen Ağırcan; “Bizler de anne babayız. Bir evladınız ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden nizamiyeden adım attıkları andan itibaren onlar artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır, içiniz rahat olsun.”ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından yapılan Tören geçişi ile tören sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.