DOLAR 9,54390.62%
EURO 11,14581.04%
ALTIN 551,320,63
BITCOIN 5949605,56%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı’da avcılık ve avcılarımız

ABONE OL
24 Şubat 2017 12:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı’da avcılık ve yaban hayatı denilince akla ilk gelen Polatlı Avcılar Derneğinin ilçemizdeki faaliyetlerini, dernek başkanı Tuncay Efe anlattı.

İstiklal Gazetesi olarak av ve yaban hayatına hakim olan Polatlı Avcılar Derneği Başkanı Tuncay Efe’den Dernek hakkında bilgiler aldık. Öncelikle dernek yönetimi hakkında bilgi veren Efe; “Polatlı’da Avcılar Tarihi Polatlının Kuruluşundan bu yana vardı ama yeni yasalar çıktığından ve 4915 sayılı Kara Avcılığı Yasasına istinaden 1995 yılında yeni yasalarla ve tüzükle kuruldu. Polatlı Avcılar Derneği yönetiminde dernek başkanı Tuncay Efe, başkan yardımcısı Nurettin Akkul, dernek muhasibi Zafer Yılmaz ,dernek sekreteri Ahmet Bolat, dernek asil üyesi Ferit Şimşek, dernek basın danışmanı Esra Bilir Bilgiç, dernek avukatı ve hukuk danışmanı olarak ise Sadık Serhat Uğurlu yer alıyor.”dedi. Başkan Tuncay Efe Polatlı Avcılar Derneği ve Avcılık hakkında şunları söyledi:

Dernek olarak yaptığınız faaliyetler neler?

Polatlı Profesyonel Avcılar Derneği’nin ilk görevi yasal avcıları, yeni yasa ve kanunlara göre hazırlamak bölgemizde bulunan av hayvanlarının avlanmasını ve av hayvanlarının korunmasını üremisini ve sürdürülebilirliğini sağlamak. Türkiye’de silahlı üçüncü milis gücüyüz. Çünkü bütün avcılar sabıkasız olup, silah kullanma ehliyetine sahiptir. İstenildiğinde devletimize her an silah gücü ile katılım sağlanır.

Bugüne kadar yapılan etkinlikler neler?

Türkiye’deki illerde yapılan şenlik etkinlik ve festivallere gidilmiş olup Polatlı’da yapılan etkinlik ve festivallere tüm iller ve ilçelerden gelen heyetleri ağırladığımız gibi Polatlı tarihini, tanıtımını yaptırmış bulunmaktayız. İllerde kaçak avcı değil de yasal avcının bilinçlenmesi için çalışmalarımız mevcuttur.  Vurmak, öldürmek değil de yaşatmak olduğunu göstermektir. Bölgemizdeki av; hayvan türlerinin envanterini çıkarıp ava hazır olan yerleri avlandırmak, avın azaldığı yerleri ava kapatmak ve kekliğimizin azaldığı yerlere keklik saldırmaktır. Yoğun kış şartları nedeni ile Polatlı’da 2016 Yılında 1200 kg buğday,34 adet balya doğaya bırakılmıştır. 23017 yılında şu ana kadar 750 kg buğday,21 adet balya doğaya bırakılmıştır. Bu tamamen doğal yabanın hayvanın kışı kolay geçirmesi olayıdır.

Avlanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bizim avcılar olarak bazı olmazsa olmaz kurallarımız var. İşte benim uyarılarım: Kesinlikle dolu tüfeği arkadaşını doğrultma! Takip esnasında tüfeğin emniyetini kapat, elin çabuksa namluda fişek tutma. Tüfeğini kimseye verme, bilmediğin tüfeği kurcalama. Av sürerken çevrede neler olup bittiğinden kimin nerede olduğundan emin ol, öyle tetiğe bas. Kuş kaldıran köpeğe saçma atma. Teçhizatını düzenli ve tertipli taşı, bot bağı, av askısı, tüfek askısı gibi taşıyıcıların sağa sola takılması avlanırken sorun çıkartır. Av bıçağının yanı sıra mutlaka çakı taşı ve av bıçağının kılıfından emin ol, kılıfsız av bıçağı taşıma. Takip avında asla sigara içilmez, ormanlar bu şekilde bilinçsiz avcılar yüzünden yanabiliyor. İlk yardım çantasını mutlaka yanına al.

Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığınız faaliyetler neler?

Çok değerli üyelerimiz olup yazın yemiş bulunduğu meyve çekirdeklerini kurutup sonbaharın doğaya bırakarak doğada ağaç yetiştiriyoruz. Bunun da örnekleri o kadar çok olduğu gibi dağlarda meyve ağaçlarının olduğu görülmektedir, bu gün meyve vermiyor ama ileride meyve vereceklerin düşünmekteyiz.

Dernek üyeliğinde sabıka kaydına bakılıyor

Hiçbir STK da sabıka kaydı aranmaz ama biz Avcılar Derneği’nde sabıka kaydı ararız. Sabıkası olan hiç bir insan avcı olamaz olamadığı gibi silah ruhsatı ve avcılık belgesi alamaz. Avlanmadığımız zamanın vergisini bile çak ayında yatırırız vergisini vermeyen avcı asla avcılık yapamaz bu bir kuraldır. İstatistiklerde görüldüğü gibi hiçbir avcı, suç işlemez vatan haini olamaz, Türkiye’deki avcılar vatanı milletini seven insanlardır.

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.