DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4173371,92%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Vekili Ar: “Mesleki Eğitim Şart”

ABONE OL
24 Şubat 2017 12:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Toplantısı, geçtiğimiz gün ATO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıya; ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ve ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen’in yanı sıra Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü, ASO Teknik Koleji Müdürü Mustafa Daşcı ile ATO Yönetim Kurulu Üyesi Musa Beşparmak ve  Meclis Üyesi Abidin Memili’nin de aralarında bulunduğu komisyon üyeleri katıldı. Meslek liseleri ile iş piyasası arasındaki işbirliğinin gerekliliğine toplantıda yaptığı konuşmada değinen ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, okul-sektör işbirliği kapsamında komisyonun çok yararlı çalışmalar sürdürdüğünü belirterek, “Sürdürülebilir bir kalkınma için niteliksel anlamda mesleki eğitim şart. Gelişmiş ülkelere baktığımızda mesleki eğitim farkı ile nitelikli personel kalitesini görebiliyoruz. Bu ülkeler Mesleki Eğitimi kalkınmada itici güç olarak kullanıyorlar. Mesleki eğitime önem verilmesini ve komisyon çalışmalarını ANKESOB olarak çok önemsiyoruz. Bu nedenle komisyonumuzun çalışmalarına bakınca sadece Ankara olarak düşünmediğimiz bir gerçek. Bu çalışmalar Türkiye için son derece önemli. Üretime dayalı yatırımların yapılması, ülkemizin kalkınması ve sürdürülebilir  refah seviyesine ulaşmamız için mesleki eğitime yatırım yapmamız gerekiyor.  Meslek lisesi mezunlarının işgücü piyasasında aranan bir niteliğe sahip olması çok önemli. Okullarda verilen eğitim iş hayatının beklentilerini karşılamalı. Meslek okullarının piyasanın ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim vermesi ile öğrencilerin iş bulamayacakları alanlardan mezun olmasının önüne geçilecektir.” ifadelerini kullandı.

“Önemli olan yeni esnafların oluşmasını sağlamak”

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, gündemde olan artı istihdamı desteklemekle birlikte soruna çare olmadığını ifade ederek, “Artı istihdam geçici bir çözüm. Önemli olan yeni işyerlerinin açılmasını, yeni esnaf ve sanatkarların, yeni şirketlerin oluşmasını sağlamak. Varolan işyerlerinin, işletmelerin  büyümesini sağlamalıyız. Bu şekilde istihdama kalıcı bir çözüm bulabiliriz. Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin süratle normalleşmeye ihtiyacı var. Ülke olarak istikrar ve güven ortamını piyasalarda ve ekonomide yeniden daha güçlü bir şekilde tesis ederek, yolumuza devam etmeliyiz. Bu olmadığı müddetçe bu tür çabaları önemsemekle beraber, kesin bir sonuç alınabilecek çabalar olduğuna inanmıyorum.”dedi. Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü, toplantının amacını; sektörün milli eğitimden ve  mesleki teknik eğitimden beklentisi doğrultusunda ortak bir planlama yaparak eğitim ortamlarının sağlıklı hale getirilmesi, atölyelerin son gelişen teknolojiye uygun olup olmadığının değerlendirilmesi olarak açıklayarak, “Hem mühendislik anlamında, hem de aranan işgücü teknik eleman statüsünde donanımlı eleman nasıl olur, nasıl yetişmeli, bizim eğitim camiası olarak eksikliklerimiz neler, sektörün katkıları neler olabilir, bunların paylaşılması anlamında komisyonumuz tarafından bu toplantıları düzenliyoruz. Ar-Ge çalışmalarını da ayrıca önemsiyoruz.” dedi. ATO Yönetim Kurulu Üyesi Musa Beşparmak da yaptığı konuşmada; planlama eksikliğinin altını çizerek, ihtiyaç doğrultusunda meslekleri planlamanın önemine vurgu yaptı. Beşparmak, “Bir tarafta ciddi bir işsizlik var,  diğer tarafta ise eleman arayan yatırımcımız çok.” diye konuştu. Toplantının devamında gündem maddeleri tek tek ele alınarak, konular hakkında komisyon üyeleri tarafından görüşler sunuldu ve değerlendirmeler yapıldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.