DOLAR 9,5262-0.02%
EURO 11,17060.05%
ALTIN 550,860,56
BITCOIN 5893045,08%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muhteşem ve zavallı dünya, sefahatle sefalet yan yana! – Köşe Yazısı

ABONE OL
23 Şubat 2017 13:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şu iki haber, resimleriyle birlikte, Euronews’te yan yanaydı:

“Güney Sudan’da kıtlık ilân edildi” ve “Ağır silah ithalatı ve ihracatı en yüksek seviyede”  (21.02.2017)

Birinci haberde, 100 bin kişinin kıtlıkla karşı karşıya olduğu ve bunun yayılma tehlikesinin bulunduğu belirtiliyor…

BM Dünya Gıda Programı sözcüsü Challis McDonough, “durumun içler acısı olduğunu, ülkede yıllardır süren iç savaşın tarıma büyük darbe vurduğunu, nüfusun %40’ını meydana getiren 5 milyon kişinin acil gıdaya ihtiyacı olduğunu” dile getirdi.

Tabii dünyadaki kıtlık, yukarıdaki “kıtlık” haberiyle sınırlı değil… Bu haber en acı ve acil durumu bildiriyor. Yoksa Afrika’nın, Güney Amerika’nın, Doğu ve Güney Asya’nın, hatta Ortadoğu’nun büyük bir bölümünde açlık hüküm sürüyor. Myanmar’ın Arakan gibi bölgelerinde ise hem açlık, hem devlet şiddeti-zulüm zirve yapmış durumda.

“Kıtlık” haberinin yanındaki “silah ticareti” haberinde ise “ağır silahlanmanın” zirve yaptığı bildiriliyor. En iyi müşteriler, Ortadoğu’nun petrol zengini ülkeleri…

2015 yılında, dünya çapında, silahlanmaya harcanan para tam 1,7 trilyon dolar. (NTV,05 Nisan 2016)

2016 yılında silaha harcanan paranın 2 trilyon dolara çıktığı tahmin ediliyor.

Feci durumdaki kıtlığı gidermek için lâzım olan para ne kadar, biliyor musunuz: 20 milyar dolar… Evet, sadece 20 milyar dolar… Yani silahlanmaya harcanan paranın %1’i kadar. Silah tüccarları veya silah satın alan zengin ülkeler, kazanç veya harcamalarının sadece %1’ini aç ve yoksullar için ayırabilseler, açlık ortadan kaldırılabilecek.

Öte yandan, mesele, sadece silahlanma meselesi de değil…

Yeryüzünde yüz milyonlarca aç insan kıtlık çekerken, yüz milyonlarca da “aşırı doymuş”, aşırı kilolu “obez” var.

Yine, Türkiye gibi pek de zengin sayılmayacak ülkelerde bile “anormal” bir israf var. Türkiye’deki, sadece günlük ekmek israfı 5 milyon civarında… Demek sadece ekmek israfımızı toplayıp açlara gönderebilsek, milyonlarca kişinin açlığına çare olabileceğiz. Dünyanın geriye kalan kısmını, bilhassa, zengin ülkelerdeki israfı hesap edin!

Böyle bir dünya, yaşanabilir bir dünya olabilir mi?

İnsanlık ölmüş!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.