DOLAR 9,37220.39%
EURO 10,91410.5%
ALTIN 533,650,74
BITCOIN 5922842,50%
Ankara
12°

KAPALI

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Din Görevlilerine Arapça Kursu

ABONE OL
22 Şubat 2017 11:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesi, din görevlilerinden gelen talep üzerine Arapça kursu açılması için İlçe Müftülüğü ile görüşmelere başladı.

Amerikan Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesince, ilçede Arapça kursu açılması için çalışmalara başlandı. Yeterli talep alındığında Gazi Üniversitesi öğretim görevlilerince Arapça eğitimi verilecek. Eğitimlerin ilk aşamada 72 saat olarak günde 2 saat şeklinde haftada iki gün olarak yapılması planlanıyor. Eğitimler öncesinde seviye belirleme sınavı yapılacak. Eğitimlere sadece din görevlileri değil isteyen herkes katılabilecek. İlçemizde yaşan yaklaşık 4000 Suriyeli olduğu da göze alındığında, onlarla iletişim kurmakta zorlanan esnaf için de oldukça faydalı bir kurs olması öngörülüyor.

Amerikan Kültür’den Dev Hizmet

Amerikan Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesince, ilçede Arapça kursu açılması için çalışmalara başlandı.

Amerikan Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesi, din görevlilerinden gelen talep üzerine Arapça kursu açılması için İlçe Müftülüğü ile görüşmelere başladı. Konuyla ilgili ilçe müftülüğü ile de görüşmeler yapılmaya devam edecek. Yeterli talep alındığında Gazi Üniversitesi öğretim görevlilerince Arapça eğitimi verilecek. Eğitimlerin ilk aşamada 72 saat olarak günde 2 saat şeklinde haftada iki gün olarak yapılması planlanıyor. Eğitimler öncesinde seviye belirleme sınavı yapılacak. Eğitimlere sadece din görevlileri değil isteyen herkes katılabilecek. İlçemizde yaşan yaklaşık 4000 Suriyeli olduğu da göze alındığında, onlarla iletişim kurmakta zorlanan esnaf için de oldukça faydalı bir kurs olması öngörülüyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak amacıyla Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesi Kurum Müdürü Fuat Turgut ile görüştük.

Turgut: “Bizzat kendim de kurslara katılacağım”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Amerikan Kültür Yabancı Dil Eğitim Kurumları Polatlı Şubesi Kurum Müdürü Fuat Turgut şunları söyledi: “Din görevlilerimizin hepsi Kuran’a ve Arap harflerine çok hakimler fakat umreye gittiklerinde günlük kullanılan Arapça dilinde zorluk çekiyorlar. Biz bu konuyu biliyorduk fakat bu konuda bu denli bir ihtiyaç olduğunu bilmiyorduk. İlçe Müftümüz ile görüştük, oldukça sıcak karşıladı. 72 saatlik kurlar şeklinde düzenleyeceğimiz kursta 144 saate ulaşıldığında Umre’de rahatlıkla iletişim kurabilecek seviyeye gelecek. Sınıflarımız yetişkinler için kadın erkek ayrı şekilde yapılacak. Tabi bu kurs sadece din görevlileri için değil, evet bu ihtiyaç oradan çıktı ama gerçekten önemli bir dil ve coğrafi gelişmelere baktığımızda önümüzdeki günlerde daha bir önem arz edecek. Bizzat kendim de bu kurslara katılacağım ve bu dili öğreneceğim. İmamhatip öğrencilerimize de verilen Arapça eğitiminin sınırlı olduğunu öğrendik. Onlar için de ayrı bir sınıf açacağız. Geldiklerinde daha detaylı bilgi vereceğiz.  Suriyelilerle iletişim konusunda sıkıntı çeken Esnaf ve İşadamlarımız da din görevlilerinden farklı olarak Arapça konusunda bilgileri olmasa bile onlara özel verilecek eğitimle bu sıkıntıyı çözebilecekler. İş yoğunluğundan fırsat bulamayanlar için onlara özel pratik ve yoğunlaştırılmış olarak 3 ay içerisinde Arapçayı öğrenebilecekler. Arapça2nın zor bil dil olması kimsenin gözünü korkutmasın.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.