DOLAR 9,60021.04%
EURO 11,18190.88%
ALTIN 553,361,51
BITCOIN 607327-1,48%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yaşar’dan sağlık tüyoları

ABONE OL
21 Şubat 2017 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, sağlıklı yaşam tüyolarını ile birçok hastalık hakkında tedavi yönetimi ve ayrıntılı bilgileri İstiklal Gazetesi okurları ile paylaşmaya devam ediyor.

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, bu hafta İstiklal Gazetesi okurları için,  yeni doğanlarda kalça çıkıklığı hakkında bilgi verdi. Yaşar, konuya ilişkin şunları söyledi:

Doğumsal kalça çıkığı nedir?

Uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan çıkmasına kalça çıkığı denir.

Hangi sıklıkta görülür?

Genelde kalça çıkığı yeni doğan bebeklerde binde bir buçuk arasında değişen sıklıklarla görülür. Anne ve babasında kalça çıkığı görülen yeni doğan bebeklerde de kalça çıkığı rahatsızlığının görülme oranı daha fazladır.

Kalça çıkığının çeşitleri

Kalçanın tamamen çıkık olduğu ama muayenede kalça ekleminin basit bir manevra ile yerine oturtulabildiği kalça çıkığı, Kalçanın yerinde olduğu ancak muayene esnasında basit bir manevra ile yerinden çıkabilen kalçalar, Kalçanın yerinde olduğu ancak kalçanın kemik ve kıkırdak ve diğer yumuşak dokularda gelişme geriliği olan kalçalar.

Önlemek mümkün müdür?

Kalça çıkığının nedenleri olan rahim içinde anne suyunun az olması, rahim içinde duruş bozuklukları, ailesel bağ gevşeklikleri gibi kalça çıkığının oluşmasındaki nedenleri önlemek, çok mümkün değil. Ancak yukarıdaki ikinci tip kalça çıkıkları doğum sonrasında ailelerin bazı hataları nedeniyle veya bazı gelenek ve göreneklerden dolayı tam çıkık ile sonuçlanabilir. Örneğin; yeni doğan çocuklarda sıkı kundaklamanın yapılması, banyo yapıldıktan sonra bebeklerin ayaklarından asılıp başından aşağı sarkıtılması kalça çıkığı riskini artırır. Ülkemizde yapılan kundaklamanın tam tersine Afrikalı zenciler çocuklarını sırtlarında veya kucaklarında taşıdıklarından buralarda kalça çıkığı daha az görülüyor. Afrikalı yerliler ise bebeklerini bacakları kalçadan açık bir şekilde taşırlar.

Aileler çocuklarında doğumsal kalça çıkığı olup olmadığını anlayabilir mi?

Doğumsal kalça çıkığının olup olmadığı yürüme yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılmaması, bacaklardan birinin kısa olması, bacaklardaki et kıvrımları denilen çizgilerin simetrik olmaması kalça çıkığının habercisi olabilir.Yürüyen çocuklarda ise özellikle tek taraflı çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise  paytak yürüyüş kalça çıkığının belirtisi olabilir. Özellikle ailesinde anne ve babasında kalça çıkığı olan çocuklarda kalça çıkığı riski normal ailelere göre daha fazladır. Kardeşlerinde kalça çıkığı olan bebeklerde kalça çıkığı riski daha fazladır.

Tanı nasıl konulur?

Her yeni doğan bebek, çocuk doktoru ve ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmeli.İyi bir ortopedi muayenesi çoğu kez tanı kondurucu olabilir.Bunun yanında  kalçadaki herhangi bir geriliğin tanısında ise ultrasonografi ve röntgen yöntemlerine başvurmak gerekir.

Tedavisi mümkün müdür?

Kalça çıkığının tedavisine bebek doğar doğmaz başlanmalı. 1 yaşından önce kalça çıkığı tedavisi yapılan bebeklerde neredeyse tama yakın başarı görülür. Yani tamamen sağlıklı kalça elde edilebilir. Bir yaşından sonraki tedavilerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak başarı oranı düşer. Erken bebeklik dönemi kalça çıkığı tedavisinde Pavlik Bandajı ve Von-Rosen atelli gibi yöntemlerden çok başarılı sonuçlar alınıyor. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda çıkığın anestezi altında yerine oturtulması ve bazen de küçük cerrahi müdahaleler ve alçılı tespitlerle tedavi yapılır. Bazen açık ameliyat gerekebilir.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.