DOLAR 8,3900-0.2%
EURO 9,9705-0.13%
ALTIN 489,320,08
BITCOIN 317186-1,19%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Polatlılı Avukattan bir kitap daha…

ABONE OL
20 Şubat 2017 08:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlılı Avukat Özkan Ertekin’in son kitabı “Vergisel İşlemlerde Dava Rehberi” çıktı!

Yıllar boyunca hukuksal işlemlerde yol gösterici rol üstlenen Ertekin Hukuk Bürosu sahibi Polatlılı Avukat Özkan Ertekin, son yayınladığı kitabı ile bu sefer vergisel işlemleri ele aldı. Mükellefler ile vergi idaresi arasında çıkan uyuşmazlıkların idari aşamada çözüme bağlanması konusunda yol gösterici niteliğe sahip olan “Vergisel İşlemlerde Dava Rehberi” raflardaki yerini aldı.  Av. Özkan Ertekin, kitabın içeriğine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Vergisel İşlemlerde Dava Rehberi

Vergi yargısı verginin tarhiyatı ve tahsilatı aşamalarında, vergi idaresinin uygulamalarında oluşabilecek hatalara karşı mükelleflere bir güvence vermektir. Mükelleflerin iddia ve itirazları “vergilerin kanunlara uygunluğu” ilkesi doğrultusunda mahkemelerde karara bağlanır. Dolayısıyla idarenin yaptığı işlemlere karşı mükelleflerin yargıya başvurmaları adalet ve eşitlik ilkelerinin bir gereğidir. Dileğimiz mükellefler ile vergi idaresi arasında çıkan uyuşmazlıkların idari aşamada çözüme bağlanmasıdır. Vergi usul kanununda bulunan Uzlaşma (VUK Ek/1-11 Md.), İndirim (VUK 376. Md.), Düzeltme (VUK 120-126. Md.), Pişmanlık ve ıslah (VUK 371 Md.), AATUHK’nun 48nci maddesindeki tecil müessesesi , idari safhada uyuşmazlıkları sonuçlandırması için var olan düzenlemelerdir.  Bu nedenle olabilecek vergi uyuşmazlıkları idari safhada söz konusu hükümler çerçevesinde çözümlenmelidir. Ancak idari safhada çözümlenemez ise mahkemelere başvurulmalıdır.

Vergi işlemlerine dava açma hakkı

Mükelleflerin vergi işlemlerine dava açma hakları vardır. Bu hakla ilgili olarak 213 Sayılı VUK’un 377 nci maddesinde ‘Mükellefler ve kendilerine vergi cezası kesilenler tarh edilen vergilere ve kesilen cezalara karşı vergi mahkemesinde dava açabilirler” denilmektedir. Ayrıca Vergi Usul Kanununun 378 inci maddesine göre, vergi mahkemesinde dava açabilmek için; verginin tarh edilmesi, cezanın kesilmesi, tadilat ve takdir komisyonu kararlarının tebliğ edilmiş olması, kesinti yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin yapılmış ve ödemeyi yapan tarafından verginin kesilmiş olması gerekmektedir. Takdir ve tadilat komisyonu kararları tek başlarına dava konusu yapılmasa da bu kararlara istinaden salınan vergiye ve kesilen cezaya karşı dava açılmaktadır. Mükellefler sadece kendi verdikleri beyanna­melere karşı dava açamamaktadırlar.

En son Danıştay kararları

Vergi davaların büyük bir oranını, ikmalen, re’sen ya da idarece yapılan tarhiyatlara istinaden düzen­lenen vergi ceza ihbarnameleri oluşturmaktadır. Açılan davaların yoğun olduğu diğer bir idari İşlem ise; 6183 sayılı Kanunda yer alan hükümler çerçeve­sinde mükelleflere tebliğ edilen ödeme emirleridir. Ayrıca aynı kanun uyarınca yapılan hacız, ihtiyati tahakkuk, ihtiyati haciz ve teminat istenmesine ilişkin işlemlere de dava açılmaktadır. Bunun dışında ihtirazı kayıt konularak verilen beyannamelere istinaden açılan davalar ile vergi hatalarının düzeltilmesi ve ‘Şikayet yolu ile müracaat” kapsamında açılan davalar da bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle, açılacak davalarda dikkat edilecek hususlar, özellik arz eden durumlar ve uygulamada bilinmesi gereken kurallar  kitabımızda kanun maddesi ile birlikte açıklanmıştır. En son Danıştay kararlarıyla da desteklenen çalışmamızda sistematik ve pratik bir kullanım amaçlanmıştır. Vergi yargısı alanında mükelleflerin ve ilgili kişilerin elinin altında bulundurması bir zorunluluk haline gelen 2577 sayılı Kanun dışında 2575 ve 2576 sayılı Kanun hükümlerine de kitabımızda yer verilmiştir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.