DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5739065,25%
Ankara
15°

HAFİF YAĞMUR

12:55

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Şehit Eşi ve Çocuklarına “Özel Öğrenci Statüsü” Hakkı

ABONE OL
16 Şubat 2017 09:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dün gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren, şehitlerimizin Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri halinde diğer yükseköğretim kurumlarında özel öğrenci statüsünde öğrenim görebilmelerine ilişkin karar alındı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şehit yakınlarının kazandıkları bölümler ile aynı programlara geçişinin sağlanacağını belirtti. Artık bu öğrencilerin ailelerinin yanında eğitim alabileceklerini ya da eğitim öğretim görmeyi hayal ettikleri bir başka üniversitede de eğitim alma imkanına sahip olacağını sözlerine ekleyen Saraç, sosyal adaleti gözetmek için de diplomaları, kaydoldukları üniversitelerden alabileceklerini vurguladı. Terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede de pek çok şehit verildiğine dikkati çeken Saraç, “Yükseköğretim Kurulu olarak elbette bizim asli görevlerimiz var. Bu asli görevlerimizden birisi Türk milletinin milli hassasiyetlerine sahip çıkmak, bunun gereğini yerine getirmek. Tabi bunu yaparken de yükseköğretimde niteliği, kaliteyi yükseltme noktasında çalışmaları sekteye uğratmamak.” dedi.

Talepler toplanacak

Bu karar çerçevesinde bu isimlerin tespiti noktasında da Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de işbirliği içerisinde bu talepleri toparlanacak. Şehitlerimizin eş ve çocuklarını rahat bir ortamda belki ailelerinin yanında, belki ailelerinin yanında olmayabilir ama tercih edecekleri daha yüksek puanlı öğrenci alan bir yükseköğretim kurumunda eğitim öğretim görmelerine imkan sağlayacağız. Özel öğrenci statüsü olması hasebiyle bu öğrenciler, kaydoldukları üniversitelerin diplomalarını alacaklar. Fakat ailelerinin bulundukları ildeki üniversitelerde eğitim görebilecekler.” Saraç, özel öğrencilik statüsüne ilişkin, “Kazandıkları bölümler ile aynı programlara geçiş olacak. Artık ailesinin yanında eğitim alabilecekler ya da eğitim öğretim görmeyi hayal ettikleri bir başka üniversitede de eğitim alma imkanına sahip olacaklar. Sosyal adaleti gözetmek için de diplomaları, kaydoldukları üniversitelerden alacaklar.” diye konuştu.

Puan şartı aranmayacak

Özel öğrencilik statüsü için puan şartı aranmayacağını bildiren Saraç, “Şehitlerimizin Türk milletine tevdi ettiği bu emanetleri için özel öğrencilik statüsündeki bazı şartları, kayıtları aramayacağız. Bu şekilde nakillerini yapacağız.” bilgisini paylaştı. Kararın vakıf üniversitelerini de kapsayıp kapsamadığına ilişkin Saraç, “Vakıf üniversiteleri için de aynı durum söz konusu olacak. Vakıf üniversitelerimizin de bu gibi hususlarda devlet üniversitelerimizden daha farklı bir hassasiyet göstereceklerini zaten asla düşünmüyoruz. Onların da bu konuya bütünüyle zaten sahip çıkacaklarına eminiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.