DOLAR 9,59841.01%
EURO 11,18160.88%
ALTIN 552,071,28
BITCOIN 607125-1,57%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gök, “Soğan üreticisi mağdur”

ABONE OL
16 Şubat 2017 09:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Grup Başkanvekili Levent Gök, geçtiğimiz gün verdiği soru önergesi ile Polatlılı soğan üreticilerinin mağdur olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Levent Gök, Polatlı soğanı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e soru yöneltti. Gök, Polatlı soğan üreticilerinin mağdur olduklarını belirterek; “Tüketicinin marketlerden kilosunu 1 lira ile 4 lira arasında fiyatla satın aldığı kuru soğan, üreticilerin deposunda çürümektedir. Yıllık 450 bin ton kuru soğan üretimi yapılan Polatlı çiftçisi elinde kalan kuru soğanlar yüzünden mağdur durumdadır.”ifadelerine yer verdi.

Tarım Bakanına Polatlı Soğanı Soruldu

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Grup Başkanvekili Levent Gök, geçtiğimiz gün Polatlı soğanı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e soru yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Levent Gök, geçtiğimiz gün verdiği soru önergesi ile Polatlılı soğan üreticilerinin mağdur olduklarını söyledi. Gök, Polatlı soğan üreticilerinin mağdur olduklarını belirterek; “Ankara’nın Polatlı ilçesi, Türkiye’nin toplam kuru soğan üretiminin yaklaşık yüzde 23’ünü tek başına gerçekleştirmektedir. 2016 yılında kilo başına ortalama 40 kuruş maliyetle üretilen kuru soğanı üreticiler 25 kuruşa bile satamamaktadır.  Girdi maliyetleri, başta mazot fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle giderek artmaktadır.  Tüketicinin marketlerden kilosunu 1 lira ile 4 lira arasında fiyatla satın aldığı kuru soğan, üreticilerin deposunda çürümektedir. Yıllık 450 bin ton kuru soğan üretimi yapılan Polatlı çiftçisi elinde kalan kuru soğanlar yüzünden mağdur durumdadır.  Ellerinde kalan soğanı, çöpe atmak için de ayrı bir maliyete katlanmak zorunda kalan çiftçiler devletten hiçbir destek görememekten yakınmaktadır.”ifadelerini kullandı.

İşte o sorular;

Vekil Gök, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevap verilmesi istemiyle şu soruları yöneltti:

Polatlı’daki soğan üreticilerinin içinde bulunduğu bu güç durum karşısında herhangi bir önlem almayı planlıyor musunuz?

Soğan üreticilerinin, kilosunu 25 kuruşa satamadığı kuru soğanın marketlerde 1-4 lira arasında fiyatla satıldığı dikkate alınırsa üretici fiyatlarıyla market fiyatları arasındaki bu büyük makasın kapatılabilmesi için herhangi bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Üreticilerin ellerindeki soğan stoklarının eritilebilmesi için askeri birlikler ve benzeri kurum ve kuruluşların ihtiyacı olan kuru soğanın doğrudan üreticilerden alınmasına dönük bir önlem almayı planlıyor musunuz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.