DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4179142,30%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ertelemelerden kimler yararlanacak?

ABONE OL
15 Şubat 2017 10:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Ocak ayında yayınlanan 6736 sayılı kanunun 5 nolu tebliği ile sigorta prim ödemelerine getirilen erteleme hakkında basın açıklamasında bulundu.

Ocak ayında yayınlanan 6736 sayılı kanunun 5 nolu tebliği ile sigorta prim ödemelerine erteleme getirildi. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek konuya ilişkin açıklamada bulundu. Aydın, ertelemelerin 2016/Aralık ve 2017 Ocak ve Şubat ayı şeklinde yapıldığını, fakat yapılan düzenlemede sadece sigorta prim ödemelerinin ertelendiğini, işsizlik primi ve damga vergilerinin ötelenmediğini söyledi. Aydın, KDV indirimleri hakkında da bilgi vererek yeni oranları açıkladı.

Mükelleflerin soruları cevap buldu

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Ocak ayında yayınlanan 6736 sayılı kanunun 5 nolu tebliği ile sigorta prim ödemelerine getirilen erteleme hakkında basın açıklamasında bulundu.

Ocak ayında yayınlanan 6736 sayılı kanunun 5 nolu tebliği ile sigorta prim ödemelerine erteleme getirildi. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek konuya ilişkin açıklamada bulundu. Aydın, ertelemelerin 2016/Aralık ve 2017 Ocak ve Şubat ayı şeklinde yapıldığını, fakat yapılan düzenlemede sadece sigorta prim ödemelerinin ertelendiğini, işsizlik primi ve damga vergilerinin ötelenmediğini söyledi. Yapılan ödemeler 9 ay sonra, yani 2017 Aralık ayı için ekim ayına, ocak ayı için kasım ayına, şubat ayı için de aralık ayına ertelendi. Ertelemeden 5510 sayılı kanuna tabi herkes yararlanabilecek. Kamu sektörü ve asgari ücret destek indiriminden yararlanma hakkı olmayanlar, ertelemeden yararlanamayacaklar. Mükellefler tarafından en çok merak edilen ise yasal sürede ödenmeyen prim borçlarında indirimden yararlanıp yararlanamayacağı… Aydın, bu konuya açıklan getirerek; “Ertelenmeyen primleri yasal süresi içerisinde ödenmemesi halinde prim borcunun geri kalan kısmı için indirimden yararlanılamayacaktır.”dedi. Aydın daha sonra, KDV indirimleri hakkında da bilgi vererek yeni oranları açıkladı.

İnşaat ve mobilya sektöründe KDV indirimi

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün yaptığı basın açıklamasında değiştirilen KDV oranları hakkında bilgi verdi. 3 Şubat tarihinde 2017/9759 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile daire satışlarındaki KDV oranları değişmişti. Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olmak şartı ile Emlak vergisi kanununun 29.maddesine ile net kullanım alanı 150 metrekarenin altında olan daire satışları için tespit edilen arsa metrekare birim değerlerine göre 0-999 TL arasında % 1, 1000-1999 TL arasına %8, 2000 TL ve üzerine ise %18 KDV uygulanacak. Metrekaresi 150’nin üzerinde olan dairelerde ise %18 olan KDV oranı, 30 Eylül 2017 tarihinde kadar %8’e düşürüldü. Yine aynı düzenleme ile tüm metal, ahşap, plastik vb mobilyalarda KDV oranı 30 Nisan 2017 tarihine kadar %8 oldu. Beyaz eşyalarda ise yine 30 Nisan’a kadar %0 ÖTV uygulanacak. Aydın, ülke ekonomisini canlandırmak adına yapılan bu indirimlerin oldukça avantajlı olduğunu belirtti.

İşçi başına 666 lira destek

Aydın, 687 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeler hakkında yaptığı açıklamada, işçi başına yapılacak olan 666,66 lira prim ve 106,81 lira stopaj desteği verileceğinin bilgisini verdi. Daha sonra bu destekten yararlanma şartlarını açıklayan Aydın; “Destekten yararlanmak için işçinin; 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren özel işverenlerince işe alınmış olmaları, 2016/12 çalışan sayısına ek olmaları, İş kurumuna kayıtlı işsizlerden biri olmalı, İşe alındıktan önceki 3 aylık dönemde herhangi bir işletmenin SGK aylık hizmet listesi veya muhtasar beyannamede yer almaması gerekiyor.”dedi. Aydın ayrıca, işverenin aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar beyannamelerini yasal süresinde vermemesi, Sigorta primlerini yasal süresinde ödememesi, sigortasız işçi çalıştırırken yakalanması ve teşvikten yararlandırılan sigortalının fiili olarak çalışmadığının tespiti, İşverenin SGK’ya borcunun olması halinde teşvikten yararlanamayacağını söyledi. Yapılandırması olan mükellefler de yapılandırmasını bozmadığı müddetçe bu destekten yararlanabilecekler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.