DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 732340-6,05%
Ankara

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yaşar’dan sağlık tüyoları

ABONE OL
14 Şubat 2017 12:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, sağlıklı yaşam tüyolarını ile birçok hastalık hakkında tedavi yönetimi ve ayrıntılı bilgileri İstiklal Gazetesi okurları ile paylaşmaya devam ediyor.

Polatlı Özel Can Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yaşar, geçtiğimiz haftalarda yaygın bir kemik hastalığı olan Osteoporoz hakkında verdiği bilgilere ek olarak, Osteoporoz’un tanı ve tedavi yöntemini anlatmıştı. Yaşar, bu hafta İstiklal Gazetesi okurları için egzersizin kemik güçlenmesi için önemi hakkında bilgi verdi. Yaşar, konuya ilişkin şunları söyledi:

Egzersizin faydaları

Egzersiz kemik kütlesinin en yüksek düzeye çıkması, korunması ve kırıkların önlenmesi açısından önemlidir. Devamlı egzersiz yapanlarda ve sporcularda sedanter yaşayanlara oranla kemik kütlesi, kas kütlesi ve kas gücü daha fazladır. Yirmiden fazla kontrollü çalışma düzenli egzersiz yapmanın osteoporoz oluşumunu geciktirebildiğini ve KMY(Kemik mineral yoğunluğu)de ortaya çıkabilecek fizyolojik kaybı azaltabileceğini göstermiştir. Yaşlılarda kas gücü artar, düşme riski azalır, KMY’de artış olabilir. Egzersiz planlarken unutulmaması gereken bir nokta premonopozal (menepoz öncesi) genç kadında yapacağı egzersizin östrojen düzeyinde azalmaya yol açacak yoğunlukta olmamasıdır.

Düşük östrojen düzeyi egzersizin olumlu etkilerini azaltıyor

Egzersizin indüklediği amenore (adet kesilmesi), düşük östrojen düzeyi egzersizin olumlu etkilerini azaltır. Kemik üzerine mekanik etki veya yerçekimi kuvveti kalktığı zaman (uzun süreli yatak istirahati, immobilasyon gibi) kemik kaybı hızlı ve yoğun olur. Genel olarak yürüyüş , jopping, ağırlık egzersizleri ,aerobik, tenis, plates gibi egzersizler önerilir. Bu egzersizlerden herhangi birinin haftada 3-4 gün 30-60 dakika süre ile yapılması önerilmektedir. Yüzmenin ağırlık egzersizi olmaması nedeniyle kemik kütlesini artırdığı yönünde veri yoktur, ancak kas gücünü artırması nedeniyle faydalı olabilmektedir. Egzersiz yapanlarda, KMY’de yapmayanlara göre %2 oranında artış saptanmıştır. Çocuklar ve genç erişkinler, aktif olduklarında daha yüksek doruk kemik yoğunluğuna ulaşırlar. Genç kadınlarda kas gücünün KMY ile orantılı olduğu gösterilmiştir.

Egzersiz, ağrıyı kontrol eder

Osteoporozlu veya osteoporoz riski olanlarda egzersiz; fizik fonksiyonu artırır, ağrıyı kontrol eder, dengeyi ve kas gücünü iyileştirerek hayat kalitesini yükseltir. Vertebral kırığı olanlarda dengesizliği önlemek, postural bozukluklar ve güçsüzlüğü kompanse etmek için egzersizler önerilir. Ömür boyu düzenli ağırlık taşıyıcı egzersizler(30-40 dakikalık yürüme) haftanın birçok günü birkaç dakika sırt ve postür egzersizleri tavsiye edilir. Yaşlılarda egzersizin kasların kullanılmamasına bağlı kemik kaybını yavaşlattığı, dengeyi ve kas gücünü artırdığı, sonuçta düşme riskini azalttığı da bilinmektedir ki, bu etkiler, egzersizin KMY üzerine olan etkilerinden muhtemelen daha önemlidir. İlerlemiş osteoporozu olan hastalar, ağırlık taşımak için öne, hatta yana doğru eğilme tarzındaki hareketlerden ve egzersizlerden kaçınılmalıdır. Çünkü itme, çekme, kaldırma ve eğilmeler omurgada bası yapan güçler yaratarak kırığa neden olurlar. Mümkünse yapabilecekleri egzersizleri başlangıçta fizyoterapist eşliğinde öğrenmeli ve denemelidirler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.