DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379969-2,05%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Su yoksa hayat da yok

ABONE OL
10 Şubat 2017 09:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Gönüllüleri Mogan’da Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliği gerçekleştirdi, gönüllüler oluşturdukları zincirle SU yazdı, suya, sulak alanlara dikkat çekti.

TEMA Vakfı Ankara Gölbaşı İlçe Sorumluluğu ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Sulak Alanlar Günü etkinliğinde konuşan TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer; “Türkiye sulak alanlarının yarısını, Marmara Denizi kadar bir alanı kurutmuştur. Kurutulan göller ekolojik bir felaket yaratmıştır, ne yazık ki telafisi yoktur. Göllerle başlayan bu süreç sayısı 2 bini  bulan HES Projesi, kurutacağı  15 bin km ye yakın su havzasıyla devam etmektedir. Mogan ve Eymir kirlilik ve yapılaşma,  Nallıhan ise termik santrallerin, kömür ocaklarının tehdidi altında. Nallıhan Kuş Cenneti bir Çayırhan Termik Santrali daha kaldıramaz. Bu alanlar 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır ve uluslar arası önemdedir. Su sadece insanlar için değil, bütün canlılar için hayat, kolaylıkla ulaşabileceği bir hak demektir.” dedi.

“Gölü korumak, onu bozmadan geleceğe taşımak bizim borcumuzdur”

Sulak Alanlar etkinliğine ev sahipliği yapan TEMA Vakfı Gölbaşı İlçe Sorumlusu Mehmet Halis Bozkurt ise; “Mogan sadece yüzlerce bitki hayvan türüne değil, 5 milyon Ankaralının suya erişimine de fırsat veriyor. İnsanlar burada huzur buluyor. Gölü korumak, onu bozmadan geleceğe taşımak bizim borcumuzdur. Kamu, Sivil Toplum Kuruluşları halk birlikteliği bu gölü koruyacaktır” dedi. Ankara ve Gölbaşı’ndan çok sayıda TEMA Gönüllüsü’nün katıldığı göl gezisinin ardından düzenlenen konferansta sulak alan uzmanı Ziraat Mühendisi, Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem bir sunum yaptı.  İlgiyle izlenen sunumda şu konular yer aldı: Sulak alanlar sel, kuraklık, aşırı yağış, soğuk, sıcaklık  gibi olağanüstü hava olaylarının etkisini azaltır. Sellerin, kuraklığın sigortasıdır. Dünyada milyarlarca insan sulak alanların depoladığı suyu kullanır. Tarımın su kaynağıdır. Dünyadaki balıkçılığın büyük bölümünün  üreme ve beslenme ortamıdır. Binlerce bitki türü ve yaban hayatının ev sahibidir. Dereler vasıtasıyla göllere ulaşan kirliliği onlar temizler. Atmosfere gidip iklimsel değişmelere neden olan karbonu onlar tutar.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.