DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379265-2,68%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SGK’dan “Büyükanne projesi” açıklaması

ABONE OL
10 Şubat 2017 09:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Torununa bakan büyükannelere maaş verilmesini sağlayacak olan Büyükanne projesi için başvurular başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Polatlı Şubesi Müdürü Mesut Baş, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında başvurularla ilgili bilgilendirmede bulundu. Büyükanne Projesi kapsamında, annenin fiilen çalışıyor olması kaydıyla, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay süreyle 425 TL karşılıksız maddi destek verilecek. Proje kapsamında başvurular 9 Şubat – 28 Şubat (dahil) 2017 tarihleri arasında alınacak. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirilmeyecek. Müdür Baş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Proje kapsamında başvurunuzu elektronik ortamda: https://buyukanne.csgb.gov.tr internet adresinden anında yapabilirsiniz. Elektronik ortamda yapılan başvurularda herhangi bir belge teslimine gerek bulunmamaktadır. Bu form ise herhangi bir nedenle elektronik ortamda başvuru yapamayan vatandaşlarımız için hazırlanmıştır. Elektronik ortamda başvuru yapılamaması halinde, bu başvuru formu 3 yaşını doldurmamış çocuğu olan anne tarafından eksiksiz olarak doldurulup, imzalanarak, en yakın Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürlüğüne teslim edilmelidir. Başvuru formunu ve bu forma ek anketi tam olarak doldurmayanların başvuruları değerlendirilmeyecek, başvuru şartlarından herhangi birini karşılamayanların başvuruları ise reddedilecektir.”dedi.

Başvuru şartları şunlar:

Türk vatandaşı olmak, Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak, Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması, Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, Annenin en az 18 yaşında olması, Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), Annenin 4857 sayılı iş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması. Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecek. Proje kapsamında yalnızca aşağıdaki illerde ikamet edenler başvuru yapabilecek: Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.