DOLAR 9,5887-0.16%
EURO 11,1457-0.47%
ALTIN 556,920,62
BITCOIN 6022111,70%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD’den “Varlık Fonu” tepkisi

ABONE OL
10 Şubat 2017 09:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Hatice Hatipoğlu, dün yaptığı yazılı basın açıklaması ile Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT gibi kurumların Varlık Fonuna devredilmesine tepki gösterdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Av. Hatice Hatipoğlu, Bazı Kurum ve Kuruluşların Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi hakkında basın açıklamasında bulundu. Hatipoğlu, dün yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Yerli ve yabancı hiçbir kuruluştan “fon” adı altında bile yardım almamakla övünüyoruz. 16.04.1993 tarih ve 21554 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu’nun 28.03.1993 tarih ve 93/4239 sayılı kararı ile “Kamu Yararına Çalışan Dernekler” arasına alınmıştır. Türk Milletinin 93 Yılda Kurduğu Milli Varlıkları Talan Edilemez. Siyasi iktidar, devlet düzenini tarumar etmeye devam etmektedir. Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır. Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir. Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergiler ile dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 Yıldır bin bir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir.”dedi.

“Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz”

Hatipoğlu, açıklamasının devamında; “Dünyada benzer varlık fonları gelire sahiptir. Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte, “Borçlanma Fonu”dur. Başta Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Bu uygulama, “bütçede birlik” ve “bütçede açıklık” ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır. Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır. Türk Milletinin varlığı olan Kamu Kuruluşlarının Varlık Fonuna devri; Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye’ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir. Milletimiz, kamu varlıklarımızın eritilmesine sessiz kalmamalıdır. Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.