DOLAR 9,28670.25%
EURO 10,77180.21%
ALTIN 526,03-0,05
BITCOIN 565723-0,40%
Ankara
16°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Özel; “Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı yerdir Polatlı”

ABONE OL
6 Şubat 2017 10:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi MHP’li Meclis üyesi Mahir Özel, Şubat ayı son meclis toplantısında Polatlı’nın Türk tarihindeki yerini ve önemini anlattı.

Polatlı Belediye Meclisi Şubat ayı son toplantısında yer alan gündem maddelerinden, Eğitim ve kültür komisyonuna havale olunan; Polatlı’nın Türk Tarihindeki yerinin araştırılması maddesine ait komisyon raporu, Meclis üyesi Mahir Özel tarafından okundu. Özel; “Türk tarihinde çok önemli yeri ve izleri olan, Türk Vatanı Anadolu coğrafyasının başkenti Ankara’nın stratejik batı giriş kapısı konumunda yer alan Polatlı; yaklaşık beşbin yıllık yerleşim alanları ile çok önemli bir medeniyet ve kültür varlığının tarihine temsilcilik

etmektedir. Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıkların da ciddi insan kaynağı kültürel alan ve yerleşim bölgesi olarak yer alan Polatlı, özellikle yaşanılan son yüzyılda Türk Tarihin de çok önemli görevleri üstlenmiştir. İmparatorluğumuzun; Yemenden Viyana’ ya, Atlas okyanusundan Orta Asya’ya uzanan o büyük coğrafyada ki gerileyişine, Çal Dağı, Beştepe, Kartaltepe ve Duatepe de emperyalist düşmanın Türk’ü yok etme projesine, göğüs göğse, boğaz boğaza yapılan çarpışmalarla Polatlı da dur denilmiştir. Elin de Kitabı, belin de yalın kılıcı ve beş yüz cengâver atlısı ile ovalarını, Çiledağını, Karahöyüğü, yurt tutan, Hünkâr Hacıbektaş Veli hazretlerinin yaşadığı, sonrasın da Hacıtuğrul’ un Karacaahmet’in, Karaahmet’in, Bacımsultan’ın, Hıdırşeyh’in, Yağmurbaba’nın, Kargılıbaba’nın, Şabandede’in, Gabaldede’lerin ve bu topraklara Türk İslam harcı katan daha pek çok kutlu yüce mübarek kişinin vatanıdır Polatlı.”ifadelerine yer verdi.

“Modern bir kenttir Polatlı’mız”

Komisyon raporunun sonunda; “Aynı zamanda Polatlı; Kıyıların da Yunus Emrelerin gezindiği Türk yurdun da, Sakarya ırmağın da, boğulan ve bozulan düşmanla birlikte, son üç asırdır süren Türkün kara, makus talihinin de yenildiği yerdir. Yirmi iki gün ve gece süren,  dünya savaş tarihin de model alınan büyük Sakarya Zaferi ardında, Türk Devletinin nihayet derin nefes aldığı, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı yerdir Polatlı. Ve bugün hepimizin ortak katkıları ile Türkiye’mizin, Anadolu’ muzun parlayan yıldızı olarak sanayi de ticarette ekonomi de tarım da kültürel değerler de dinamik girişimci insan yapısı ile Modern bir kenttir Polatlı’mız. Türk tarihin de ve Türkiye’miz de önemini ve yerini böylece özetleyebiliriz Polatlı’mızın.”ifadeleri yer aldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.