DOLAR 9,62861.3%
EURO 11,21471.19%
ALTIN 555,451,89
BITCOIN 6108410,80%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HER MEVSİM – Köşe Yazısı

ABONE OL
6 Şubat 2017 09:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan ruhu, her şeyi içinde barındırabilen, değişen, gelişen, zaman kavramıyla oynayabilen, başkaldıran, başıboş kısaca her tarifin içinde yer alabilendir. Ben atamdan duymuştum.  O zaman benim için çok önemsizdi iyi ki duymuşum diyorum şimdi. Zaman ve yaşamın içinde bu söz hep değerlendi.”Ruhun yaşı olmaz ” bunun bende bu denli olgunlaşabileceğini tahmin edemediğim. Bende bu aralar çok değerli Şimdiye çok değerli.

Beden yaşı zamanla ölçülebiliyor ama ruhun yaşı ve durumu ölçülemiyor. Yaşamın içinde şekil alabiliyor.  Ondan çok da düşünmeden dedim. Her mevsim. Belki tam ifade edemiyor olsa da, bu aklıma gelen ilk cümle idi. Ondan yazdım.  Herkesin aklına mutlaka bir başka cümle gelir bu konuda. Ruhu ifade eden ve aklımıza ilk geleni doğru kabul edelim. .

İnsan ruhu dört mevsime benzer. Yaşam süresince bu değişken olsa da mesela yaz mevsiminde ruhun kış mevsimini yaşayabilir.  Yanı ruhun mevsimi sırasıyla yaşanmayabiliyor. Bir zaman sürecinde yer almaya bilir ki.  Bence en doğrusuda budur.

Gün içinde belki yaşanan dört mevsimdir. Bir günde hem sevinmiş, hem de çok üzülmüş oluruz. Bazen çok moralsiz iken, bazen çok umutlu olduğumuz da olur. Güne başlarken ruhumuzda belli hazırlıklar içindedir geçmişi izlerini ve gelecek planlamasını yapar. Hep irtibattadır aklımızla ama. Her defasında yanıltarak aklımızı, yaşatır bize kendi mevsimini.  Bazen deriz ya hiç bir şey yok ama ruhum sıkılıyor. İşte O gün kendini senden özgür yaşar ruh. Aklımız çözemez sadece hissederiz onun mevsimini.

İşte her renk deriz, bazen her mevsim deriz. İfade ederken ruhun çok değişik bol çeşitli hallerini. Bazen aklımızla eşlik ederek, bazen aklımız karşı çıksa da aklımızı çelen ruhumuz, her mevsimi bize defa kez yaşatır. Düşünüyorum da iyi ki kontrolümüz altına alamıyoruz. Yoksa onu da zamana karşı yenik düşen bedenimiz gibi  yıpratırdık. İnsan olmanın en önemli ve en güzel esprisi bu bence. Akıl ve ruh ilişkisi ve bununla var olan bir yaşam süreci.

Her mevsim iyi ki var. Tabiat olaylarıyla tasvir etmeye çalıştığımız ruhumuz. Bir bedene sığmayan ve bir an evvel kendi özgürlüğüne kavuşmayı özleyen ruhumuz bizimle yaşlanmıyor, bizimle  ölmüyor. o yüzden hayat var oluyor. İnsanlar hayata sarılıyor, bir zaman sürecinde yok olmuyor.  Hayallerimiz onunla var oluyor, aklımızın yetersiz kaldığı ve birçok hissimizi değerli kılan ruhumuzu yalnız bırakmayalım. En azından eşlik edelim. Bazen anlamasak da, bilmediğimiz bir çok şeye sayalım.

Ruhun yaşı yok, neden olsun ki.O sonsuzluğu seviyor. Zamanın içinde bir anlamı olmasına gerek var mı sizce?

”Duygu akla esirdir. Fakat bil ki akıl da ruhun esiridir”. (Mevlana)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.