DOLAR 9,5861-0.19%
EURO 11,1399-0.5%
ALTIN 556,920,62
BITCOIN 6069942,92%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

KARAR VERMEK-Köşe Yazısı

ABONE OL
4 Şubat 2017 10:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğmak insanın tercihinde bir karar verebilme ve alma süreci  değildir. Ama sonrasında, hayat akışı içindeki tercihleri herkesin kendi inisiyatifinde olan ve gelişen şeylerdir.

Tabi ki bu tercihler de yaşanılan çevreye göre değişir. Yaşadığımız toplum ve buna bağlı olarak yetiştirilme tarzımız v.b  neyse, tercihlerimiz de elbette o yönde veya buna paralel şekilde gelişecektir.

İnsan neye hayranlık duyuyorsa veya özümsüyorsa tercihleri de o yönde gelişiyordur. Hatta bazı insanlar bu etkilenmeyi öyle dereceye vardırırlar ki, hayran oldukları şeyi kendileri için tabulaştırırlar. Tabi bunların hepsi, insanın yetişme tarzı ve sahip olduğu değer yargılarıyla aynı paraleldedir.

Ancak akıl gibi çok önemli bir özelliğe sahibiz ki, vereceğimiz kararlarda bize yardımcı olan en büyük değerimizdir.
İnsan bir şeye karar verirken, doğru olup olmadığı konusunda çoğu kez şüpheye düşer.

Negatif düşünceler , çaresizlik ve şüphe.  İşte karşımızdaki üç daimi düşman.

Olumsuzluklara karşı daima pozitif olmak, kendimize inanmak ve güvenmek gerek. Sabırla ve kararlılıkla, belirlenen hedefe ulaşacağımıza inanmak gerek. Kişisel ihtiraslardan, kin’den, nefretten sıyrılmak gerek.

İşte vereceğimiz kararlar şu üç insan grubundan birine götürecektir bizi. Bir şeyler yapanlar, bir şeyler yapılması gerektiğini sadece konuşanlar ve olup bitenden habersiz yaşayanlar.

Dünyada var olan bu üç insan grubunun hangisine daha yakınız? Elbette bir şeyler yapanlardan olmak gerek. Sürekli laf üretmenin, ya da etrafta olup bitenlerden habersiz yaşamanın kimseye bir faydası olmadığı gibi kendimize de bir faydası olmaz hatta zararı olur.

Aile hayatımızda da, iş hayatımızda da, çevreyle ilişkilerimizde de olumlu, üretken ve yapıcı olmamız gerek. Yönlendirici olmamız gerek. Kısacası, doğru yol üzerindeki işaret levhası gibi olmamız gerek.

Özgürce ve huzur içinde yaşamanın ödenmesi gereken bir karşılığı vardır. Birbirimize yardımcı olma duygusu ve dayanışma insanlığımızın, insan soyluluğumuzun temel amacıdır. Neden bu duyguyu gerektiğince sunamıyoruz? Aslında hayat bizi tüm bunlara yönlendirmiyor mu zaten? Her şeyin başı pozitif olmaya karar vermek ve bu duyguyu gerçekten hissedebilmektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.