DOLAR 8,67920.34%
EURO 10,18180.37%
ALTIN 491,110,65
BITCOIN 380440-7,78%
Ankara
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ovacık; “Bu ayrım; hainliktir ve emek hırsızlığıdır”

ABONE OL
5 Şubat 2017 11:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, dün yaptığı yazılı basın açıklaması ile Suriyeli yardım kartlarının harcanacağı mağazaların neye göre belirlendiğini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, Suriyeli mültecilere verilen yardım kartları için belirlenen mağazaların yandaş esnaf olduğunu ve ayrımcılık yapıldığını söyledi. Her Suriyeli ailenin ihtiyacına göre belirlenecek miktarda paranın yatırıldığı çipli kartlar, en az 350 TL, en çok 950 TL miktar içeriyor. AB yetkilileri, miktarın her mültecinin ihtiyacına göre belirleneceğini de proje duyurusunda belirtmişti. Polatlı’da yaklaşık 4 bin Suriyelinin bu kartlardan faydalanacağı tahmin ediliyor.

Ovacık; “Yapılan bu ayrımı kınıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, Suriyeli mültecilere verilen yardım kartları için belirlenen mağazaların yandaş esnaf olduğunu ve ayrımcılık yapıldığını söyledi.

Avrupa Birliği, Türkiye’deki mülteciler için öngördüğü 348 milyon euro hacmindeki en büyük yardım kampanyasını geçtiğimiz hafta başlatmıştı. Suriyeli mültecilere temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz hafta Ankara ve ilçelerinde dağıtılmaya başlanan elektronik kartlar, Polatlıda da dağıtıldı. Yardım projesi Türkiye’de en muhtaç durumda olan Suriyelileri kapsıyor. Her Suriyeli ailenin ihtiyacına göre belirlenecek miktarda paranın yatırıldığı çipli kartlar, en az 350 TL, en çok 950 TL miktar içeriyor. AB yetkilileri, miktarın her mültecinin ihtiyacına göre belirleneceğini de proje duyurusunda belirtmişti. Projeden, mülteci kampları dışında yaşayan Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon, Polatlı’da da yaklaşık 4 bin Suriyelinin faydalanacağı tahmin ediliyor. CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, dün yaptığı yazılı basın açıklaması ile Suriyeli yardım kartlarının harcanacağı mağazaların neye göre belirlendiğini sordu.

Ovacık: “Bu ayrım; Polatlı esnafına yapılan en büyük saygısızlıktır”

Ovacık, dün yaptığı yazılı basın açıklamasında; “AB kaynakları ve Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye’deki 1 milyon Suriyeli sığınmacıya verilmek üzere yardım gönderilmiş, gönderilen bu yardımların özel bir banka kartıyla Suriyeli vatandaşlara yapılması istenmiştir. Polatlıda ikamet eden Suriyeli vatandaşlara bu yardım kartları verilirken şu esnaflardan alış veriş yapılması koşulu ile verildiği tespit edilmiştir; Nisa Erkek Giyim, Nisa Kadın Giyim, Nisa Ferace Giyim, Evser Perde, Örnek Giyim, Fulla Giyim,  Demircanlar. Ülkelerindeki savaş nedeniyle bizim ülkemizde sığınmacı olarak bulunan ve hayatlarını idame ettirmek için sokaklarda dilenen bu insanlara sana yardım kartını veriyorum ancak şu esnaflardan alış veriş yapacaksın şeklinde yönlendirenler bilmelidirler ki en büyük saygısızlığı o gariban insanlara yapmaktadırlar. Verilen yardımla neye ihtiyacı varsa onu alması ve istediği yerden alışveriş yapması onun en tabi hakkıdır.  Bu ayrım, dükkânının kirasını ödemek, evine ekmek parası götürmek, çocuğunun dershane taksitini yatırmak, dükkânının vergi borcunu ödemek için çalışan, Polatlı esnafına yapılan en büyük saygısızlıktır, hainliktir ve emek hırsızlığıdır.”ifadelerini kullandı.

“Polatlı esnafına yapılan bu pozitif ayrımcılığı nasıl açıklayacaksınız?”

Ovacık, açıklamasının devamında; “Biz ayrımcılık yapmıyoruz, kimseyi ötekileştirmiyoruz, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyoruz diyenlere sesleniyorum. Polatlı esnafına yapılan bu pozitif ayrımcılığı nasıl açıklayacaksınız? Halkı kutuplaştırdınız, devletin bütün kurum ve kuruluşlarını birbirine düşman ettiniz, şimdide esnafları birbirine düşman ediyorsunuz. Tarihi boyunca birlikte yaşamış ve ‘komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ görüşünü benimseyen ve ekmeğini paylaşarak kardeşçe yaşamak isteyen insanların üzerinden elinizi çekin. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe başkanlığı olarak, esnaflar arasında yapılan bu ayrımcılığı şiddetle kınıyoruz ve bu işin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Sayın mülki amirimizden ve AKP ilçe başkanlığından bu sıkıntılı durumun giderilmesine yönelik hamle bekliyoruz.”dedi.

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.