DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5880110,91%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

KOSGEB’ten Faizsiz Kredi Desteği

ABONE OL
3 Şubat 2017 10:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi ve Koordinasyon kurulundan çıkan son karar ile İhtiyaç duyan her üyenin yararlanabileceği şekilde 2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi verecek.

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, KOSGEB destekleri yenilenerek devam ettiğini söyledi, destek hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Buna göre, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen Polatlı Ticaret Odası üyelerinin KOSGEB veri tabanı bilgilerini güncellemeleri gerekiyor.  KOSGEB esnafa yeniden  ilk yıl geri ödemesiz toplam 36 ay vadeli işletme başına 50 bin lira üst limitli faizsiz kredi imkanından yararlandırmak üzere daha fazla bütçe ayrılacağını ve gerekirse bütçeye destek aktarılacağını ve tüm esnafların şartları sağlamaları halinde faizsiz kredilerden yararlanması için elinden geleni yapacağını açıkladı. KOSGEB veri tabanına kaydı bulunmayan üyelerin kayıt işlemlerini gerçekleştirerek 2015 yılı beyanname bilgilerini girmeleri, daha önce kaydı bulunan üyelerimizin de aynı şekilde 2015 bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. KOSGEB kayıt ve bilgi güncellemeleri PTO bünyesinde yer alan KOSGEB temsilciliğinde yapılıyor. 2017 yılında gerçekten finansmana ihtiyaç duyan ve zor durumda kalan esnafların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla açılacak yeni kredi fırsatı başvuruları ise önümüzdeki günlerde başlatılacak ve başvuru tarihleri PTO tarafından duyurulacak.

Faizsiz kredi imkanı için ikinci şans

2016 yılında başvurulardan yararlanma şansına sahip olamayan ve yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle kredi başvurusunu tamamlayamayan ve başvuru imkanını kaçıran tüm esnaflara 50 bin lira faizsiz kredi imkanı için ikinci şans verilecek ve 50 bin kobinin yararlanabileceği şekilde yeni yıl bütçesinden faiz desteği verilecek. 2017 yılında bankalardan faizsiz kredi almak isteyen esnafların kafalarını kurcalayan tek soru ise sicillerin temiz olması şartı. Çoğu esnaf bu şartları sağlayamadığı için bankalarda 50 bin lira faizsiz kredi alamayacağına inanıyor. Geçtiğimiz günlerde esnafa sicil affı müjdesinin verildiğini ve meclisten geçmesi için bütün çalışmaların hızlandırıldığını ve esnafa işsizlik ahilik fonu oluşturularak bütün bu uygulamaların bu yıl torba yasa ile yürürlüğe girerek tüm esnafların verilecek desteklerden yararlandırılmasının önünü açacak sicil affı yürürlüğe girdiğinde tüm bu riskler ortadan kalkacak. Eğer esnafa sicil affı yasa ile yürürlüğe girerse yasalaştığı tarihten itibaren 6 ay içinde kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandıracak olan esnafların tüm borçlarının geçmiş sicilleri temizlenerek esnaf için beyaz bir sayfa açılarak  bu uygulamadan yararlanmak isteyen esnaflar bütün borçlarını yapılandırmaları şartı ile bu yıl içerisinde yeniden verilecek KOSGEB sıfır faizli 50 bin lira esnaf kredisi başvurusu yapabilecekler.

2017 yılı 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi başvurusu nasıl yapılıyor?

KOSGEB tarafından faiz desteği olarak bankalardan faizsiz kredi şeklinde kullandırılacak 50 bin lira üst limitli kredinin başvuruları 2016 yılındaki şartlar ile benzerlik taşıyacak. 2016 Aralık ayında başvuruları KOSGEB’ e yapan ve KOSGEB’ e kayıtlı tüm kobilere kullandırılan Kosgeb 50 bin lira faizsiz kredi desteği için ilk önce kobilerin KOSGEB veri tabanına işletme kaydını yapmaları ve ardından  kobi beyannamesi vermeleri gerekiyordu. Aynı şekilde başvurular başlamadan kayıt ve kobi beyannamesi güncelleme işlemlerinin zamanında yapılması ile başvurularda sorun yaşamamak için oldukça önemli. Başvuruların yoğunluğu nedeniyle çoğu kobi beyanname verememiş, beyanname verse de Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği başvurularını sistemden gerçekleştirememişti. Başvurularda zaman kaybetmek istemeyen ve sorunsuz bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmek isteyen esnafların şimdiden kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları gerekiyor. 2017 Yılı 50 bin lira faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyenler başvurular başlamadan Veri tabanına kayıt olmalılar.

Kosgeb sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği için gerekli evraklar nelerdir?

Kobi beyannamesi işlemlerini Kosgeb sisteminden yaptıktan sonra kobi beyannamesi bilgi dokümanının çıktısını alarak bu belge ile beraber işletme adına faaliyet durumunu gösteren belgeler olan vergi levhası, sicil gazetesi ve ortakları olanları ortaklar ile ilgili imza beyannamesi ve imza sirküleri ile birlikte Kosgeb Müdürlüklerine giderek beyanname işlemlerini gerçekleştirebilir. Kosgeb yetkililerinin denetlemelerde kullanacağı bu belgeler ile faizsiz kredi başvurusu için işletme kredi faiz desteğine başvuru yapabilirsiniz. Kosgeb başvuru şartlarında yeni düzenlemeler yaptı. 2017 yılında KOSGEB müdürlüklerine gitmeden de elektronik ortamda kobi beyannamesi işlemleri gerçekleştirilebilecek.

2017 yılında Kosgeb tarafından verilecek faiz desteğine başvuru nasıl yapılır?

KOSGEB Sıfır Faizli işletme Kredisi Faiz Desteği başvuruları yine sifirfaiz.kosgeb.gov.tr üzerinden yapılacak. Başvurular açıklandığında internet üzerinden Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak gerekli bilgileri sisteme girip gerekli yönergeleri takip ederek işletme başına 50 bin lira üst limitli faizsiz kredi başvurusunu yapabilirsiniz. KOSGEB başvuruları sona erdiğinde tüm bu belgeler ve kobi beyannamesi üzerinden işletme ve kobinin ihtiyaç duyduğu finansman için gerekli denetlemelerini 24 saat içinde gerçekleştirdikten sonra başvuru sonuç listesini açıklayacaktır. Kobilerin kayıtlarda verdiği e-mail ve cep telefonlarına sms olarak sonuçlar iletilecek ve sifirfaiz.kosgeb gov tr üzerinden onay formunun çıktısını alarak anlaşmaları bankalara faizsiz kredi için başvurular alınmaya başlanacak. 2016 yılında verilen faizsiz kobi kredisi şartlarına  benzer nitelikte kullandırılacak olan kredinin başvuru süreci ve şartları da benzer şekilde olacak.

Kayıt ve Bilgi Güncelleme İçin Gerekli Evraklar;

Vergi levhası fotokopisi, İş yeri açılış tarihi, Oda veya Dernek Faaliyet Belgesi, Ticaret veya Esnaf Sicil Kayıt Belgesi, Ticari ya da Esnaf Sicil Gazetesi, İmza Sirküsü, Çalışanı bulunması halinde SGK iş yeri numarası, çalışanı yoksa Bağkur Numarası, Çalışan SGK gün sayısı, 2015 yılına ait Net Satış Hasılatı, 2015 yılına ait Bilanço Toplamı, Yetkili kişi TC numarası, adres bilgisi, Vergi Levhasında bulunan Nace Faaliyet Kodu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.