DOLAR 9,54680.6%
EURO 11,15351.02%
ALTIN 551,410,64
BITCOIN 5910556,01%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Linç” – Devamı – Köşe Yazısı

ABONE OL
2 Şubat 2017 10:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diğer bir noktada linç etme girişimleri insanları korkutabilmektedir. Bu durum toplumun bireylerin de demokratik tepkilerin ortaya koyulmasında çekince oluşturmaktadır. Bu durum demokrasi için de ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

İnsanın kendisine insaniyetine yabancılaşmasıdır. Egemenler tarafından sindirilen toplumlarda da görülmektedir. Linç ona kalkışanları, ona kapılanları da güruha dönüştürmektedir. Güruha dönüşmek, anoninimleşme imkânı tanımaktadır. Kendisinden farklı olanı da suç saymayı getirmektedir. Ve vahşet senaryolarını da gösterime sokmaktadır. “Biz”in ötekini yok etme hareketidir. Önceden tasarlanarak işaret verildiğinde de uygulanmaktadır. Linç ötekinden korkarak ötekiyle baş edemeyeceğini anlayanların uyguladığı bir yöntemdir. Kendiliğinden gelişmeyen her linç girişiminden sonra egemenlerin “halk galeyana geldi, vatandaş infialde” yönündeki açıklamalarda olayın arka planını saklamaya dönük bir çabadır. Linç eylemleri devletin açık ve gizli güvenlik örgütleri tarafından da organize edilebilmektedir. Linç olayları devletin ve iktidarın hukuken ve siyaseten yapamadığını kitlelere de yaptırabilmesidir. Linç eylemlerinde yer alanlar milliyetçi, muhafazakâr, ırkçı kesimlerden para ve iş vaadi vb. etkenlerle harekete geçirilen kent ve kır yoksullarından oluşabilmektedir. Ekonomik ve siyasal kriz dönemlerinde de askeri ve sivil darbeye ortam hazırlama süreçlerinde de görülmektedir. Yaşam alanlarının talan edilmesi de linç kültürünün boyutunu göstermektedir. Egemen medya da linçin sonuçlarını göstermeden, linç girişimlerinin önlenememesinin sonuçlarını da göstermemektedir. Hukuksuzluk şiddette yer almaktadır. Linç kriterleri de spor sayfalarında da “vur vur inlesin, ölmeye ölmeye geldik” söylemleriyle yer almaktadır. Linç dünyanın her hangi bir yerinde insanlık adına işlenen ayıbı beraberinde getirir. Kesinlikle de destek verilmemelidir. Linç girişimine karışan her kişi, mutlaka hukuki yollarla hesap vermelidir. Linçlerin geriletilmesi demokrasi ve özgürlüklerin genişletilerek sindirmemize bağlıdır. Aksi halde yol kan gölüne çıkar ve bedeli de ağır olacaktır. Kazananı da olmayacaktır. Bu durumun toplumun ortak sorumluluğu olarak görülmesinde fayda vardır. Demokratikleşmeyi derinleştirerek, yaygınlaştırarak gündeme taşınması gerekmektedir. Lince karşı mücadele de temel prensipte “hemen şimdi” diyebilmekten geçmektedir. Eğer birileri “lanetli” olarak görülerek linç edilmek isteniyorsa linci vacip görülenler ile onunla yan yana durabilmektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.