DOLAR 8,4218-0.44%
EURO 9,9966-0.77%
ALTIN 493,48-0,73
BITCOIN 328592-2,64%
Ankara
29°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ödenen yüksek faizi geri alma şansı

ABONE OL
1 Şubat 2017 14:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, işlem yaptıkları bankalarda yüksek faiz oranına maruz kalan vatandaşların ödedikleri fazla miktarı geri alabileceklerini söyledi.

Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, Rekabet Kurulu tarafından 12 Bankaya verilen idari para cezasının kesinleşmesi nedeniyle, tüketicilerin ödedikleri fazla faizleri geri alabileceklerini söyledi. Akman, dün düzenlediği basın toplantısında, 12 bankanın oluşturduğu kartel nedeniyle yüksek faiz oranına maruz kalan vatandaşın haklarını açıkladı. Söz konusu bankaların 1 milyar 117 milyon TL idari para cezasının kesinleştiğini belirten Akman, tüketicilerin 10 yıl süreyle bu alacakları için haklarını arayabileceklerini duyurdu.

Yüksek Faiz Oranı Mağdurlarına Müjde

Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, işlem yaptıkları bankalarda yüksek faiz oranına maruz kalan vatandaşların ödedikleri fazla miktarı geri alabileceklerini söyledi.

Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, Rekabet Kurulu tarafından 12 Bankaya verilen idari para cezasının kesinleşmesi nedeniyle, tüketicilerin ödedikleri fazla faizleri geri alabileceklerini söyledi. Akman, dün düzenlediği basın toplantısında, 12 bankanın oluşturduğu kartel nedeniyle yüksek faiz oranına maruz kalan vatandaşın haklarını açıkladı. Söz konusu bankaların 1 milyar 117 milyon TL idari para cezasının kesinleştiğini belirten Akman, tüketicilerin 10 yıl süreyle bu alacakları için haklarını arayabileceklerini duyurdu. Rekabet Kurulu tarafından 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında oluşturdukları kartel nedeniyle, 12 bankaya 08.03.2013 tarihinde toplam 1 milyar 117 milyon TL dolayında idari para cezası verilmişti. Rekabet Kurulu’nun vermiş olduğu idari para cezasının iptali için Vakıflar Bankasının açmış olduğu iptal davası Ankara 2 idare Mahkemesi tarafından 25.12.2014 tarihinde reddedilmişti, idare Mahkemesinin red kararının Vakıflar Bankasınca temyiz edilmesi üzerine de Danıştay 13.Dairesi tarafından Bankanın temyiz istemi 16.12.2015 tarihinde reddedilerek Rekabet Kurulu’nun kararı kesinleşmiş oldu.

“10 yıllık süre içerisinde haklarını arayabilirler”

Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, dün yaptığı basın açıklamasında; “Danıştay 13.Dairesi tarafından Rekabet Kurulu kararının onandığı ve kesinleşmiş olduğu 16.12.2015 tarihinden itibaren alacak hakları doğan tüketiciler 10 yıllık süre içerisinde haklarını arayabilirler. Bazı tüketicilerin alacak hakları için tüketici mahkemelerine açmış olduğu davaların görevsizlik nedeniyle, reddedilmesi üzerine, tüketiciler tarafından Yargıtay’a temyiz için başvurular yapılmıştır. Tüketici mahkemelerinin bu tutumu nedeniyle, tüketiciler hem maddi hem de zaman kaybı açısından ikinci bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu sorunların yaşanmaması için, 12 bankanın kartel oluşturduğu tarihlerde Tüketicilerin fazladan ödedikleri faiz miktarları ile Tüketici mevduatlarına uygulanan düşük faizden dolayı oluşan mevduat faiz farklarının faiziyle, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 58.maddesi gereğince 3 katı tazminat ile birlikte hesaplanarak mağdur edilen tüketicilerin hesaplarına yatırılması konusunda soruna topluca ve kalıcı bir çözüm getirilmesi gerekmektedir.”bilgilerini verdi.

“Hükümet’e, Başbakan’a ve BDDK’ya, kendilerinden talep ettiğimiz yasal düzenlemenin bir an önce gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuyoruz”

Akman, açıklamasının devamında; “Bunun için, Tüketici Hakları Derneği olarak, Sayın Başbakan Binali YILDIRIM’a ve BDDK’ya yazı yazdık. Başbakan’a ve BDDK’ya yazdığımız yazılarda, kartel nedeniyle mağdur edilip alacaklı duruma gelen tüketicilerin haklarını ararken, ikinci bir mağduriyet yaşamamaları ve gereksiz yere mahkemelerin tıkanmaması için, söz konusu taleplerimizi içeren bir yasal düzenleme yapılmasını istedik. Bankaların oluşturduğu kartel nedeniyle, mağdur edilip alacaklı olan ve haklarını arayan tüketicilerin ikinci bir mağduriyet yaşamamaları ve mahkemelerin tıkanmaması için bir yasal düzenlemeyle getirilecek toplu çözüm en adil, en uygun ve en ekonomik yol olacaktır. Bu amaçla, Tüketici Hakları Derneği olarak, tüketiciler adına, Hükümet’e, Başbakan’a ve BDDK’ya, kendilerinden talep ettiğimiz yasal düzenlemenin bir an önce gerçekleştirilmesi çağrısında bulunuyoruz. Tüketicilere de şu çağrıda buluyoruz: tüketici mahkemelerine açtığınız davaların reddedilerek maddi ve zamansal olarak ikinci bir mağduriyet yaşamamanız için Yargıtay’ın vereceği kararı bekleyiniz. Ayrıca, Sayın Başbakan Binali YILDIRIM’dan ve BDDK’dan talep ettiğimiz yasal düzenlemenin bir an önce yapılarak mağduriyetinizin giderilmesi ve yargıda hak ararken ikinci kez mağduriyet yaşamamanız için sizler de Sayın Başbakan’a, milletvekillerine ve BDDK’ya yazı yazarak istekte bulununuz.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.