DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 5855640,19%
Ankara
17°

AÇIK

05:52

İMSAK'A KALAN SÜRE

O cinayette 40 yıllık sır

ABONE OL
31 Ocak 2017 09:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı İstiklal Madalyalılar Derneği Başkanı İhsan Edip Doğan, ülkücü şehit Hasan Erdem’in vurulduğu günü anlattı.

70’li yılların ortasında, sağ sol çatışmasının en hararetli döneminin kurbanlarından biri de geçtiğimiz gün MHP İlçe teşkilatı ve Ülkü Ocaklarının düzenlediği tören ile anılan Hasan Erdem’di. Peki, Erdem ve arkadaşlarını hedef alan o kurşunların hedefinde başka kimler vardı? O yılları bizzat yaşayan, Erdem’in arkadaşlarından İhsan Edip Doğan, o kurşunun asıl hedeflerini gazetemize anlattı. Şu anda Polatlı İstiklal Madalyalılar Derneği Başkanlığı yapan Doğan, anma törenine Erdem’in o günkü arkadaşlarının çağırılmaması ve anılmamasına da tepki göstererek; “Bu sır benle mezara gidecekti ama Erdem’in arkadaşlarının unutulmasına gönlüm razı olmadı” dedi.

Doğan; “Erdem’in arkadaşları unutulmasın”

Polatlı İstiklal Madalyalılar Derneği Başkanı İhsan Edip Doğan, ülkücü şehit Hasan Erdem’in vurulduğu günü anlattı.

Sağ-sol çatışması, Türkiye’de 27 Mayıs Darbesi sonrası sol düşüncelerin güçlenmesine karşı birleşen sağ görüşlü partilerin örgütlenmesiyle 1970’li yıllarda başlayan ve 12 Eylül Darbesi sonrası bitme eğilimi gösteren silahlı çatışma ve katliamlar dönemi olarak her zaman hatırlanır. Görüş ayrılığı sonucu Türkiye’de sağcı ve solcu kutuplaşmalar olmuş, akabinde iç savaş ortamı oluşmuş, güvenlik güçleri ile mevzubahis cepheler arasında da kimi zaman çatışmalar yaşanmış ve birçok ölüm ile yaralanma olayı yaşanmıştı. Bu dönemin kurbanlarından biri de geçtiğimiz gün MHP İlçe teşkilatı ve Ülkü Ocaklarının düzenlediği törene ile anılan Hasan Erdem’di. Peki, Erdem ve arkadaşlarını hedef alan o kurşunların hedefinde başka kimler vardı? O yılları bizzat yaşayan, Erdem’in arkadaşlarından İhsan Edip Doğan, o kurşunun asıl hedeflerini gazetemize anlattı. Şu anda Polatlı İstiklal Madalyalılar Derneği Başkanlığı yapan Doğan, anma törenine Erdem’in o günkü arkadaşlarının çağırılmaması ve anılmamasına tepki göstererek; “Bu sır benle mezara gidecekti ama Erdem’in arkadaşlarının unutulmasına gönlüm razı olmadı” dedi.

Doğan: “Kurşunların hedefinde biz vardık”

Sağ sol çatışmasının en hararetli yıllarını bizzat yaşayan Doğan, Hasan Erdem’in vurulma olayını anlattı. Doğan; “1974 yılında Milliyetçi Hareket Partisi yönetim kuruluna girdim. O yıllarda sağ sol çatışması fazla değildi. Sonra ortalık iyice kızıştı, geldik 1977’ye… O yıllarda sağcılar gidiyordu solcuların kahvesini tarıyordu, solcular gidip onlarınkini tarıyordu, birçok ölü ve yaralı haberi alıyorduk. Sokakta karşılaştıklarında birbirlerini dövüyorlardı. Ben bu olayları yatıştırmak için çok uğraştım. Teşkilat Başkanımız Ali Rıza Uzunbeyli’ydi, ben ikinci başkandım. Ali Rıza ağabey köyde çiftçilik ile uğraştığından dolayı genellikle yük benim omuzlarımdaydı. Rahmetli yavuz Sakarya bir gün beni aradı, çok önemli şeyler konuşacağını söyledi, dükkana geldi. Çok önemli bir istihbarat aldığını belirterek önümüzdeki birkaç gün içerisinde başta Ali Rıza Uzunbeyli olmak üzere, ikinci ben, üçüncü ise Yavuz Sakarya’nın kendisinin vurulacağını söyledi. Üçümüzden birinin mutlaka vurulacağını söylemişler. Bu zaten aklımızda devamlı olan bir şeydi ama bu kadar sağlam bir istihbarat almamıştık. Ülkü ocakları ve teşkilattakileri tedbirli olmaları konusunda uyardık. Aradan geçen üç günün ardından Hasan Erdem’in vurulma haberini aldık. İki de yaralı vardı, Hasan vurulduğu gün vefat etti. Kurşunların hedefinde biz vardık ama bizi bulamayınca Hasan kardeşimize kurşunu sıktılar.”dedi.

Doğan: “Şu anda o MHP’ten eser yok”

Doğan, anma törenine Erdem’in o günkü arkadaşlarının çağırılmaması ve anılmamasına tepki gösterdi. Doğan; “Üç yıl evvel yine Hasan Erdem’in anma töreninde, törenin bitmesinden sonra bu olayı oradakilere anlattım. O kurşunlara bizim de hedef olduğumuzu, o günlerde bu zorlukları yaşayanlardan zaten pek yaşayan kalmadı, onlara da bir Fatiha okunması gerektiğini anlattım. Benim isteğim Hasan Erdem Kardeşimizle birlikte arkadaşları da anılsın. O günkü ülkücülerin hiçbirine haber verilmiyorlar. Bu yıl yapılan törende Hasan’ın 5-6 arkadaşı ya vardı ya yoktu. İnsanlar unutabilir, aradan 40 sene geçmiş. Ocak ayında olduğunu bilir ama gününü hatırlayamayabilir. Partiden çıkmış olabilir, başka partilere gitmiş olabilir, hiçbirine haber verilmiyor. Sordular mı onlara neden gittiniz diye? Zaten şu anda o MHP’ten eser yok. Benim tek istediğim, o günlerdeki ülkücüleri, Hasan kardeşimizin arkadaşlarını da çağırsınlar, onları da hatırlasınlar.”diyerek istekte bulundu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.