DOLAR 9,5379-0.5%
EURO 11,0815-0.59%
ALTIN 549,05-1,40
BITCOIN 598567-1,13%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cüzzamı Ne Kadar Biliyoruz?

ABONE OL
28 Ocak 2017 10:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her yıl Ocak ayının son haftası “Cüzzam Haftası” son Pazar günü de “Dünya Cüzzam Günü” olarak ilan edilen bir çeşit enfeksiyon hastalığı olan cüzzam hastalığı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?
Cüzzam (lepra), tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır. Dünyanın alt gelir grubu bazı ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe ve sürekli göçler gibi nedenlerle tam anlamıyla yok edilemeyen bir hastalık olan Cüzzam, aslında tanısı kolay, tedavisi kesin ve erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. 25-31 Ocak dünya Cüzzam haftasının amacı, toplumun cüzzam ve cüzzamlıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek cüzzam hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, dünya standartlarına uygun bir şekilde tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır. Ülkemizde 2012 yılı hastalık bildirimleri sonucunda kayıtlı lepralı hasta sayısının kümülatif olarak yaklaşık 1200 civarında olduğu öğrenildi. Son yıllarda yapılan taramalarda yeni tespit edilen hasta sayısında ise azalma gözlendi.
Tedavisi Ücretsiz
Cüzzamlı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülülüyor. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanıyor. Uzmanlar, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedeflerine ulaşması ile yakın zamanda dünyada ortadan kaldırılacağına inanılan bir hastalık olduğunu da belirtiyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.