DOLAR 8,8244-0.5%
EURO 10,3289-1.04%
ALTIN 496,77-0,45
BITCOIN 381299-0,85%
Ankara
20°

AÇIK

05:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı’da ilk şehir içi taşımacılığının hikâyesi (2)

ABONE OL
24 Ocak 2017 08:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı’da ilk şehir içi minibüslerin var olduğu zamanlarda tanımıştım Hacı İbrahim Kırpık’ı… Baba dostu mahallemizin minibüs şoförü… Hacı İbrahim ağabey ile Polatlı’da ilk olarak başlattığı şehiriçi minibüs hatlarını ve şoförleri konuştuk. Bunların dışında Şoförler cemiyet seçimleri ve sürücü hatalarını dile getiren Kırpık bugünkü Oda başkanı ile ilgili yaptığı yorumları bugünkü yayınlayacağımız ikinci bölümde bulacaksınız…

-Yıllardır şoförlük yaptınız ve Polatlı halkını yakından tanıyorsunuz. Bunların dışında bir de şoförler cemiyeti var. Bu cemiyette yer aldınız, burada neler yaptınız? Başkanlık yer aldı mı hayatınızda?

Muzaffer Uçar, ağabeyimle beraber şoförler cemiyetinde yer aldım. O dönem karşılarına çıkan kimse onu yenemedi isim vermeden söyleyeyim. Sonrasında ben aday oldum. O zaman daha toydum. Şimdiki kadar tanınmış olsaydım belki daha farklı olurdu. Çünkü o dönem bir dizi haksızlıklar da yaşandı seçimlerimizde. Bizim oda seçimlerimiz ben aday olduğumda portakal sandığına oylar açık olarak kullanıldı. Ne imza var ne kimliğe bakmak var. Hiçbir güvenlik önlemi alınmıyordu. Polis memuruna gidip şikâyette bulunduk oy kullanan kişiler adı geçen insanlar değiller dedim. Polisler ise “Biz sadece olay yaşanırsa müdahale etmek için buradayız, siz kontrol edin yakalayın” şeklinde açıklamalarda bulundu. 4 buçukta da sandık kapatıldı. Normalde bizim seçimlerimiz iki gün de sürebilir. Ama sandığı 16.25’te kapatıp sonrasında gelenlere de oy kullandırmadılar. Herkes iki kere oy kullandı. 11 kişi geldi onlara oy kullandırmadılar. 9 kişi Demirözü’nden geldi arabaları yolda kalmış çamurdan dolayı. Onlara da oy kullandırmadılar. Daha sonra ilçe seçim kurulu hâkimine şikâyette bulundum.”Kardeşim sen seçimi kendi elinle vermişsin.”dedi hâkim. Sonra Muzaffer Uçar başkan oldu. Bende 2 yıl da onun yönetiminde görev yaptım.

-Şoförler arasında iyi tanınan iyi bilinen bir insansınız. İlçemizle ilgili de duyarlı bir insansınız. Ilımlı kimliğinizle sevilen bir yapınız var. Polatlı çok kimlikli bir şehir Türk, Kürt, Tatar, Çerkez, Laz’ların yaşadığı bir şehirde yaşıyoruz ve Hacı İbrahim Kırpık bu çeşitlilikte var olan insanımıza şehrimize senelerce hizmet etmiş bir isim. Bugün ilçede yaşama baktığımızda Polatlı ile ilgili neler söyleyeceksiniz?  O günlerde bugünlere Polatlı neler kazandı neler kaybetti?

Belediye başkanı belki bana kızacak ama otopark sorunu olduğunu düşünüyorum. Caddeler çok dar ve park eden araç sayısı çok yüksek olduğu için geçecek yer bulamıyoruz. Hem bu belediyenin hem önceki belediyenin en büyük eksikliği otopark yapılmamış olması. Cumhurbaşkanımız vatandaşa ellemeyin dedi ama arabalara ellemeyin demedi ki. O yüzden hatalı park yapan araçlara gereken yaptırımlar uygulanmalı. Bu araç yoğunluğu günlük yaşamımızı olumsuz etkiliyor.

O dönemde bir dönemde siyasette bulundum Gül Uysal Anavatan Partisi ilçe başkanı olması Polatlı’nın havasını değiştirmişti. Bugün yine bir kadın ilçe başkanı var bu da olumlu bir gelişme ilçemiz için. Biz Dr. Gül Uysal ile güzel çalışmalara imza attık.

-Bugüne gelelim. Şoförler odasının yaptığı çalışmaları takip ediyor musunuz? Diğer Odalar hakkında değerlendirmeniz ne olacak?

İsmail Tarhan gerçekten faal birisi… Kendisini çok başarılı buluyorum çalışmalarını, takip ediyorum, yaptığı çalışmaları duyuyorum. Yine aynı Şekilde Ertuğrul Kıymaz’da öyle çok saygı değer ve çalışkan bir insan Esnaf Kefaletleri Kooperatifi başkanı olarak o da çok güzel çalışmalar yapılıyor.

-Eskiden ehliyet almak çok daha basitti ama sürücüler yayalara daha saygılıydı. Yaya çizgilerine dikkat ediyorlardı yaya haklarına da öyle. Şimdi ise yaya çizgilerini bile bilmeyen birçok sürücü var.

Yurt dışında şehir içinde yolun yarısı yayaya ayrılmış yarısı bisiklete ayrılmış ama herkes kuralları biliyor. Bu konuda bizim ülkemizde de bilgi verilse seminerler düzenlense bu sorun çözülür herkes haklarına saygılı olur diye düşünüyorum. Ben şoförlerin yaya çizgilerini önemsemediğini görüyorum. Çizginin ne anlama geldiğini bilmeyen şoförler var maalesef. O çizgiye yaya adım attığı zaman kuralları bilen şoför o noktada durmalı. Ama bunu uygulayan kimseyi daha ilçemizde hiç görmedim ve bu konuya çok kızıyorum.

-Bugün araç sayısı ve şoför sayısı arttı. Sizce bu konuda çözüm yolu nedir? Nasıl düzene girer trafik sorunları?

Geçmiş yıllarda trafikteki bazı düzenlemelerde Polatlı yollarını iyi bildiğim için beni çağırırlardı danışmak için. Kamyoncular ve şoförleri değişiklik yaparken çağırmıyorlar ama kendi meclis üyelerini çağırarak yapıyorlar bazı değişimleri. Dolayısıyla yanlışlar buradan doğuyor. Trafikte yapılan değişiklikler bizi zorluyor. Bir şoför arkadaş 8 bin liraya hat satın alıyor sonra o hat dönüşümlü hata çevriliyor bu yanlıştı mesela. Ben trafik konusunda eğitimlerin yoğunlaştırılmasından yanayım.

-Şehir içi taşımacılığı benim eserim diyorsunuz yani. O halde genele baktığımızda iç denetim gerekiyor dediniz. Bütün şoförlere iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Birbirlerinin haklarına sahip çıksınlar, oturdukları yeri bilsinler. Şimdi kendi aracının koltuğunda oturan da şoför, başbakanın önünde oturan da şoför… Herkes birbirine saygılı olsun ve kurallara uysunlar…

Yaşama dair söyleşilerim farklı konular ve konuklar ile devam edecek…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.