DOLAR 9,54390.62%
EURO 11,14581.04%
ALTIN 551,320,63
BITCOIN 5949605,56%
Ankara
12°

KAPALI

05:58

İMSAK'A KALAN SÜRE

Polatlı’da ilk şehir içi taşımacılığının hikâyesi

ABONE OL
23 Ocak 2017 09:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı’da ilk şehir içi minibüslerin var olduğu zamanlarda tanımıştım Hacı İbrahim Kırpık’ı… Baba dostu mahallemizin minibüs şoförü… O zamanlar Gülveren ve Esentepe mahalleleri yeni kurulmuştu. Hatırladığım Kırmızı bir Ford marka araç… Araç içinde para toplamak için bulunan genç yaşta bir muavin… Minibüs içinde sessizce ineceği yeri söyleyenleri o yüksek sesle şoföre duyurduğu zamanlardı… Hiç unutmadığım duraklardan birisidir “Samancı Mahmut’ta inecek varrrr”… Muavin müşteri toplarken birde tekerleme söylerdi, “Esentep- Gülveren yok mu bana kızını veren”… Galiba evlenmek isteyen bir muavindi!!!

O zamanlarda annelerimiz Perşembe pazarına gittiğinde genellikle at arabası ile eşyalarını eve gönderirlerdi… Minibüsler çalışmaya başladıktan sonra tercih değişti. Bizler Esentepe’de oturan çocuklar olarak ilkokula o dönemde Sakarya ilkokulunda başlayıp, Yavuz Selim İlkokulunda devam ettik. Yarım dönem burada okuduktan sonra Esentepe İlkokulu yapıldı ve ilkokulu burada tamamladık. İlkokul yıllarımızda servisin olmadığı zamanlarda bizler okulumuza yürüyerek gidip gelirdik… Minibüse kar ve yağmurun bol olduğu zamanlarda binerdik. Henüz o dönemler bizim asfaltla tanışmadığımız çamur deryası olan yollardan okul ve ev arasında gider gelirdik.

Ayrıca Polatlı merkez ile bu mahalleleri birbirinden ayıran E-90 karayolu yetmez gibi şehrin kanalizasyonunun aktığı bir dere kesiyordu şehrin bağlantısını. Yıllar sonra kapatılan bu dere ile mahallede oturanlar rahat bir nefes aldı. Mahalle sakinleri çarşı merkeze gitmek için bu derenin üstünde bulunan tahta köprüden geçerdi. Minibüsler şehir içi taşımacılığına başladıktan sonra pek çoğu tahta köprüden geçmez oldu… O döneme ait pek çok anı yüreklerimizde duruyor…

İçimizden birisi olan Hacı İbrahim Kırpık’la geçmişe doğru keyifli bir yolculuk yaptık. Belki birçoğumuz onun sayesinde evlerimize gitmek için dolmuş-minibüs kullanabildik. Şehir içinde ve şehrin neredeyse her semtine yaptığımız kısa yolculukların mimarı olan Kırpık, sizler için anlattı. İşte o röportaj…

– Hacı İbrahim Kırpık sizi tanıyabilir miyiz?

1938’de Şıh Ahmetli Köyü’nde doğdum. İlkokul birinci sınıfı Haymana’da okudum daha sonra Polatlı’ya geldim. İlkokulu Polatlı’da bitirdim. Ortaokul birinci sınıfı da bitirdikten sonra okuldan ayrıldım. O yıllarda şoförlüğe, kamyonculuğa merakım zaten vardı. Ve bu mesleğe 1952’lerde ağabeyimin yanında muavinlik yaparak başladım. 1958’de askere gittim, 1960 yılında terhis oldum. 1963’ten sonra da kamyon şoförlüğüne başladım. Oradan otobüs şoförlüğüne, minibüsçülükten taksiciliğe kadar şoförlüğün her alanında çalıştım. Siz de biliyorsunuz ki 1970’lerde Esentepe’de ve Gülveren’de çok az bir ev varken orada ben dolmuşçuluğa başladım. 1973’lerde belediye iki üç tane otobüs aldı dolmuş seferlerini iptal ettirdi. Daha sonra 1980’lerde sanayi hattında tekrar dolmuşçuluğa başladım.

Polatlının minibüsçülük anlamında ilk şehir içi taşımacılığıydı değil mi?

Tabii ki, Belediye dolmuş hatlarını iptal ettirdiğinde bize bir taksi durağı vermişti. Sonra dediğim gibi sanayi hattıyla ben tekrar başlattım dolmuşçuluğu. Deveci ile Elifkent dışındaki bütün hatlarda dolmuşçuluk yaptım. İki tane dolmuşum vardı ve kimsenin gitmediği hatlara ben gidiyordum, o dönemlerde be alıştırıyordum insanları ve o hatlarda çalışmaları için diğer şoför arkadaşları yönlendiriyordum.

– Ne zaman evlendiniz?

1960 yılında askerden geldikten sonra iki yıl nişanlı kaldım eşimle, dayımın torunuydu kendisi. O zaman da görücü usulüyle evleniliyordu. Annem,”sana ben bu kızı aldım.” dedi. Allah razı olsun annemden onu bana aldığı için. Bir başkası olsaydı şimdiye kadar beni çoktan bırakırdı. Eşim benim her şeyime katlandı. Allah razı olsun. O kadar iyi bir insanla evlenmişim ki, her namaz kılışımda anneme dua ediyorum.

-Kaç çocuğunuz var?

5 tane çocuğum var, ikisi erkek üçü kız. Neriman, İlhan, Canan, Deniz, Burhan… Allah hepsine selamet versin.

-Oğlunuz İlhan’ı da neredeyse bütün Polatlı tanıyor. Hem Meclis üyesi aynı zamanda da Anıl Turizmin de sahibi. Oda sizden el almış birisi. Başka çocuğunuz var mı sizin mesleğinizi sürdüren?

Yok, sadece İlhan var. Diğer oğlum Bursa’da seneye emekli oluyor. Bir Fransız şirketinde çalışıyor oradan evlendi ve orada kaldı. O bu işe yönelmedi. İlhan yaptı benim mesleğimi. Şehir merkezindeki Anıl Turizmin yazıhanesini de ben şehir içini bıraktıktan sonra açtım. Sonrasında İlhan’a devrettik. Yine Salve Tur vardı şimdi Mavi Tur oldu. Onun da açılmasında ben yardımcı oldum. Bu konuda cesaret verdim, “sen aç ben yardımcı olurum. “dedim. İki yıl da turizmde çalıştım bu konuda bilgi sahibiydim. Bugünkü haliyle Polatlı’nın en iyi işini yapan müesseselerden oldu. Sonrasında da toruna devrettik. O da çok güzel çalışıyor, bizi mahcup etmiyor.

Polatlı’yı ilk şehir içi taşımacılığı ile tanıştıran Hacı İbrahim Kırpık ile yaptığımız söyleşinin ikinci bölümünü yarın sayımızda takip edebilirsiniz.  Salı günü yayınlanacak bölümde sürücülerin davranış biçimleri davranışları, Oda seçimleri ve Kırpık’ın siyasi yaşamını bulacaksınız.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.