DOLAR 8,56670.06%
EURO 10,1217-0.05%
ALTIN 496,930,38
BITCOIN 3371886,41%
Ankara
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yüzleşmek-Köşe Yazısı

Yüzleşmek-Köşe Yazısı

ABONE OL
22 Ocak 2017 10:32
Yüzleşmek-Köşe Yazısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“İnsan yaptıklarından ibarettir”  – Jean Paul Sartre

İnsana, kendimize duyduğumuz saygının gereğidir yüzleşmek. Bireysel ya da toplumsal hatalarla yüz yüze gelmektir. Hatanın üzerinde düşünmektir.

Öz eleştiri ve değişim zincirinin de ilk halkasıdır. Kendi kendine hesap sorma eylemidir. Korkuları da meydan okumaktır. Olayların farkına vararak iyice anlayabilmektir. İnsanın dönüp kendine bakabilmesidir. Geçmişe dönüp onu sorgulama ve tekrar gözden geçirmektir. Geleceği ön görüp “nereye gidiyoruz?” diye durup düşünebilmektir. Kişinin, siyasal gücün, ideolojik topluluğun ya da bütün bir toplumun kendine ayna tutmasıdır. O ayna da gördüğü suretten korkmadan, aynayı da karartmadan kendisi olarak hata payıyla cesaretle karşı karşıya durabilmektir. Sonrasında atılacak adım da hata veya suç payını kabul ederek özür dileyebilmektir. İnsanın kendisini yaşadıklarını tüm yönleriyle tarafsız bir şekilde ele alabilmesidir. Yüzleşme, yurttaşlar ve halklar arasında güvenin inşa edilmesi için gereklidir. İnkârla güven inşa edilemez. Önemli olanda vatandaşların ve ulusların birbirlerine olan güvenin kurulmasıdır. Yüzleşmek, üstlenmekten ötedir. Mağdur olanlara sizce adaletin anlamı nedir diye? Sorabilmektir. Nasıl bir toplumda yaşamak istediğimiz ve nasıl bir ortak gelecek kurmak isteğini de içinde barındırır. Çağdaş, demokratik değerlerle bir arada olabilmek için geçmişle yüzleşmek gereklidir. Bunun yapılması için de geçmişin tüm yönleriyle açığa çıkartılması ve barış içinde bir arada yaşanması içinde gereklidir. Yüzleşme, gurur kırıcı bir mesele gibi algılanabilmektedir. Oysaki vicdanların diliyle gerçekleşen bir süreçtir. Üzücü olayların tekrar etmesine de engel olmaktır. Hatırlamak ve onlardan bugünümüz ve yarınlar için ders çıkarabilmektir. Yıl dönümleri de sadece kutlamak değildir. Takkeyi de önüne koyup düşünmek içindir. Sorunların halının altına süpürmekten de vazgeçmektir. Zihniyet değişikliğini de beraberinde getirmektedir. Hafızamıza kazınan resmi tarih yalanlarını geçmişimizden temizlemek için de yüzleşmek gereklidir. İnsanlara zulmü çağrıştıracak isim ve kavramlar da okul kitaplarından, mekânlardan da kaldırılmalıdır. Hatırlanmalıdır ki, yüzleşme toplumsal bir kültür olarak geliştiği oranda bireysel kazanım olarak kişiye de yansıyacaktır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.