DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 562140-1,43%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zaman – Köşe Yazısı

Zaman – Köşe Yazısı

ABONE OL
22 Ocak 2017 10:37
Zaman – Köşe Yazısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Her zaman düşünceli olun. Çünkü karşılaştığınız herkes, inanın, en az sizin kadar zorlu bir mücadele veriyor. Her insan kendi içinde savaş veriyor ve bir çözüm bekliyor.”

Zaman, bir kuşa benzer. Kanatlarında da renkleri de taşır. Alınıp satılamayan, depolanamayan ve değiştirilemeyendir. Antik Yunan- Roma döneminin anlayışına göre de zaman döngüsel ve süreklidir. İnsanlarda izini saç, sakal, tüy, kırışıklık, eşyalarda ise toz olarak bırakandır. Anların birikip oluşturduğu okyanustur. Damda atılan çentiklerin de efendisi olur. Kavramayı ve alışmayı da sağlamaktadır. Bir kadının gözyaşlarının makyajının üzerinden akışıdır. Saçları beyazlatan, deneyimleri de biriktiren, boyu da uzatmaktadır ve geçtikçe geç kalınandır zaman. Ömür taksimetresi gibidir. Takvim gibi durmamaktadır. Boşa giden zamansa, yaşamın içinden kopmuş işe yaramayan bir parça gibidir. Yaşamımızda zamanı ne kadar verimli kullanırsak yaşam için de o kadar birikim yapmış oluruz. İnsanın verimli çalışması da çalışma zamanın insana uygun olmasıyla mümkündür. 8 saat çalışma, 8 sosyal yaşam, 8 saat uyuma bilime göre insana en uygun zaman dilimleridir. İnsanın en değerli cevheri de zaman ve emeğidir. Mesafeyi ölçmek için de kullanılan bir ölçektir zaman. Doğum ve ölüm arasında da yerini almaktadır. Tarih ve saat bilgileri ışığında konuşmaktır ve enerjiyi de beraberinde getirir. Bilinen bilgilerin belleklerden silinmesidir. Bilinen varlığında bilinmez oluşunu getirmektedir zaman. Algıya ve ortama göre de farklılık gösterebilir. Kimyasal olayları bütününü de kapsamaktadır. Zaman, durmayan, yorulmayan, ilerleyen ele avuca sığmayan bir kavramdır. Geleceğe doğru da farklı hızlarda kesintisiz ilerlemektedir. Sürekli bir devinim, hareket halinde oluşu getirmektedir. Dostluğun, yoldaşlığında ölçüsüdür. Dostlarınızla da yollarınızın ayrılması ve kesişmesidir. Yıpranan bedenlere inat başlangıçtaki heyecanın hissedilmesindeki mutluluktur zaman. Fedakârlığın, ihanetin, sevginin de ölçüsüdür. Yaşama tutunma görevidir. Bir insanın bir insana verebileceği en güzel hediye de ona ayırabileceği zamandır. Şairlere ilham vererek içinde de birçok anlamı taşımaktadır. Kalıcı olmayan hareketleri de unuttaran, büyük işleri de ölümsüz kılandır zaman. Can yücel inde dediği gibi “Zamanımız ne kadar azsa yapacak işler çoktur” diyerek yazımızı noktalayalım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.