DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379265-2,68%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Genç Başkan Ulvi Sakarya ile Dostluk Köprüsü (4)

ABONE OL
20 Ocak 2017 09:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün dördüncü bölümünü yayınlayacağımız söyleşimizde Polatlı Ticaret Oda Başkanı Ulvi Sakarya ile henüz hizmete çok yeni açılan ek binayı yani sosyal tesislerini konuştuk. Polatlı Ticaret Odası ekonomik sıkıntının baş gösterdiği son dönemde üyelerine ne gibi destek sağlıyor? Polatlı Ticaret odası tarafından hazırlanan Dijital Dönüşüm Projesi ve PTO Organize Sanayi Bölgesini ve kurulan fabrikaları tüm detayları ile konuştuk.

Polatlı Ticaret Odası ek binasına neden ihtiyaç duyuldu ve bu ek bina nerede yapılacak?

Kendi hizmet binamızda 35-40 kişilik bir meclis toplantı salonumuz var. Bunun dışında iki tane eğitim salonlarımız mevcut. Biz ek binayı düşünürken, aynı anda 300-400 kişiyi toplayabileceğimiz, ağırlayabileceğimiz bir alan oluşturmak istiyoruz. Düşüncelerimizden biri de kamu ve özel sektörü bizim öncülüğümüzde bir araya getirmek, aradaki sorunlar varsa onları çözmekti. Ticaret Borsamızın göz kamaştırıcı bir salonu var. Biz oda bütçemizle bunu şuan için maalesef yapamayız. Bu sebeple Şehitlik Parkı içerisinde bulunan ve Belediyemiz mülkiyetinde bulunan lokali kiralamış bulunmaktayız. Bahçe katında hem restoran hem dış alanda hem de ek bir alanımız olacak orada bu hizmetleri vereceğiz. Yine üye kimlik kartıyla gelen üyelerimize indirim uygulayacağız. Adeta şehir meclisinin toplanabileceği bir alan haline gelecek. Açılışımız, şubat ayı içinde her an olabilir. İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Ülkemiz hem terör olaylarından hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı zor günlerden geçiyor. Size bağlı esnaf ve işadamlarına nasıl bir destek veriyorsunuz? Bu yaşanan zorlukları aşmak için neler yaptınız?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum; bizim üreten, üretmek için uğraş veren tacirimiz, sanayicimiz kobimiz, Türkiye’de çalışmak için uğraş veren bu insanlardan Allah bin kere razı olsun. Dövizden %35 gibi para kazanılabilecek bir ortamda %5 kazanmak için elindeki sermayeyi koyan tüm üyelerimize şükran borçluyuz. Hepsi bu memleketin ayakta durması için yapılan hamlelerdi. Bu sıkıntılı dönemde bu insanlar belki de dükkânlarına kilit vurup güneş tekrar yükselince piyasaya çıkalım deseler belki işleri daha kolay olacak. Şu an kilit vurulmamalı ve çalışılmalıdır, Devletimizin de öngördüğü gibi kimse evine kapanmamalıdır. Tüm vatandaşlarımıza bu ülkenin ihtiyacı var. Bu ülkeye bir asker bir polis gibi sımsıkı sarılmış sanayici, esnaf ve tacirimiz var. Biz de elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz.

Yakın zamanda TOBB ile oda ve borsaların katkılarıyla üyelerimize bir nefes kredisi verdik ve hatta şuan da devam etmektedir. Ticaret Borsası ve odamız kaynağıyla ilçemizde şimdiye kadar 10-11 Milyon TL arası bir kredi dağıtımı yapıldı.

Bunun yanında KOSGEB’in geçtiğimiz ay elinde kalan kaynağı eritmek için dağıttığı 50.000 TL’lik faizsiz kredi desteği için temsilciliğimiz dileyen her üyemize yardımcı oldu, danışmanlık sağladı.

Çok uğraş verdiğimize herkes emin olsun, sıkıntıları çok yakında çözeceğiz. Bunun dışında meslek Edindirme kursları ile destek vermeye devam ediyoruz. İŞKUR ve TOBB’un yapmış olduğu anlaşma ve ortaya koyduğu proje kapsamında, teorik ve pratik eğitimlerini vererek bu eğitimler ile birlikte işbaşı eğitimlerini vererek kişilerin yanına personel veriyoruz. Odamızda İşkur temsilciliği açıldı ve artık üyelerimiz temsilcilikten danışmanlık alıp işyerlerinin kayıtlarını kolaylıkla çaylarını yudumlarken yapabilecektir.

MEYBEM A.Ş. ile tehlikeli meslek gruplarına mesleki yeterlilik belgelerini verdik. Ankara’ya gidip belgelendirme zorluğunu ortadan kaldırdık. 2016 yılında 196 işçiyi belgelendirerek Ankara’da en iyi oda durumundayız. Üyelerimizin menfaatine olacak her şeye elimizi attık, atmaya da devam edeceğiz. Çünkü Oda Borsalar bunun için vardır. Çıtayı oldukça yükselttiğimizi düşünüyorum.

Polatlı Ticaret Odası Dijital Dönüşüm projesi nedir?

Dijital arşiv ve elektronik ortamda tahsilat, belgelendirme işlemlerini biz bir yıldan fazla bir süredir bu işlemleri üyelerimizin evlerinde işyerlerinde sistem üzerinden yapabilmesini sağladık.2016 yılı sonu itibariyle 136 üyemiz online belgesini bilgisayarları başından ekstra ücret ödemeden aldı, 147 üyemiz ise aidatını sistem üzerinden (eğer isterlerse taksite bölerek) ödedi. Artık her üye Ticaret Odasına hiç gelmeden online olarak her hizmeti alabilecektir. Bu konuda çok olumlu tepkiler aldık.

Ayrıca Mobil uygulama sayesinde odamız artık bir cep telefonu uygulaması kadar yakın oldu. Dilek, öneri, haberler, duyurular, sosyal medya hesaplarımıza kolaylıkla Android ve İOS telefonlarında arama kısmına Polatlı Ticaret Odası yazarak ücretsiz indirebilmektedir. Bu hizmetlerin hepsini biz üyelerimizin işlerini kolaylaştırmak için yaptık. Akredite oda ne demektir sorusunun aslında cevabı bu hizmetlerin altında yatmaktadır.

Bir diğer icraatımız ise artık odamızın tek durak olmasıdır. Yani artık üyeler odamızdan alacakları belgelerin harcını ödemek için vergi dairesine gitmek zorunda kalmayacaktır. Bu konuda üyelerden ciddi manada talep alıyorduk. Bu hizmeti gerçekleştirmekte yine bize nasip oldu.

Diğer yandan kuruluşlarda ana sözleşme tasdiklerini onaylatmakta noter zorunluluğundan kalktı, Artık sicil müdürlüğümüzde tasdikler yapılacaktır. Bunları elbette eleştirenler olacaktır ama biz üyelerimiz ne talep ederse yapmayı bir zorunluluk olarak kendimize ilke edindik.

PTO OSB’si neden kuruldu? Birinci OSB’den farkı ne?

Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi, bizden önceki dönemde Muzaffer Bey’in uğraşları ile kurulmuş, iyi ki de yapılmış bir Organize Sanayi Bölgesidir. İhtiyaç kesinlikle vardı. Şu anda Ankara’da en büyük hacme sahip olan Organize Sanayi Bölgesi, Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesidir. Arzu eden firmaya 1000 dönüm tek alan verebilecek güçteyiz. Bölgenin %80’i odamıza ait, bu yüzden müteşebbis heyetinin de %80’ini biz oluşturuyoruz, Yönetim Kurulu Başkanlığını da ben yapıyorum. Vali Yardımcımız Kemal Karadağ müteşebbis heyet başkanımız, Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya benimle beraber yönetim kurulunda, %40 pay sahibi olduğumuz diğer organize sanayi bölgemizin Başkanı Erol bey Meclis Başkanımız, yönetim kurulu başkan yardımcısı Selçuk Çevikoğlu aynı zamanda PTO Yönetim kurulu ve meclis üyesi, aynı şekilde Hüseyin Barış PTO Yönetim kurulu ve meclis üyesi, Timuçin bey POLSİAD derneğinden temsilci, Kaymakam bey de yönetimdeki kamu otoritesi temsilcisi olarak yer almaktadır.

Müteşebbisin geri kalanı da Odamızdan seçiliyor. Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgemizin şu anda elektrik ve su işleri bitti. Asfalt olmasa da stabilize kaplama şeklinde yolunu yaptık. Şu anda iki tane fabrikamız faaliyet gösteriyor. Baharda üç fabrika inşaata başlayacak ve bu yıl üretime geçecek. Bunların haricinde bu yıl 11-12 tane daha arsa tahsisimiz var. Şu an çalışan fabrikalardan biri ilçemizden bir traktör fabrikası, diğeri de aslında ilçemizden biri, yıllarca dışarıdaydı şimdi geri geliyor; Ömer Bıyıkoğlu’nun Gaz Beton Fabrikası, bir tesis kurdu ve üretimini yapıyor. Diğer üç fabrika da şehir dışından gelecek. Birisi raylı sistemler üzerine, biri Konya menşeli makine üzerine bir fabrika, diğeri de keçi sütünden dondurma yapıp satacak bir fabrika olacak. Bunların haricinde kendi ilçemizden birkaç fabrikanın daha bu yıl temel atacağını biliyorum.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.